Trwa ładowanie...

Bieganie w górach a suplementacja kolagenem. Dlaczego jest tak ważna?

 Agnieszka Gotówka
16.08.2022 15:24
(Adobe Stock)

Bieganie to pasja wielu osób, jednak przychodzi w życiu taki moment, który nakazuje nam szukać urozmaicenia aktywności. Odpowiedzią na tę potrzebę są biegi górskie. Czy jednak są odpowiednie dla każdego? Jak się do nich przygotować? I dlaczego taki wysiłek wymaga suplementacji kolagenem? Przeczytajcie.

Materiał powstał przy współpracy z marką Flexus Shots

Zacząć biegać może każdy. Nie potrzebujemy do tego żadnych markowych ubrań czy bardzo drogich butów. Wystarczy odpowiedni strój i szczypta motywacji, a radość z aktywności wynagrodzi nam każdą kroplę potu.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Najczęściej wybieranymi trasami przez biegaczy są parkowe aleje i ścieżki. Często są to codziennie te same drogi. Nic zatem dziwnego, że chcemy coś zmienić. Szukamy wtedy alternatywnych tras, nierzadko oddalonych od naszych domów, by połączyć odpoczynek z nowymi sportowymi wyzwaniami.

Jak przygotować się do biegania po górach?

Trening biegowy w górach, bo na nim chcemy się skupić, ma wiele zalet. Szczególnie docenią go osoby lubiące kontakt z przyrodą i ceniące sobie poczucie wolności. I nie jest ważne, czy obierzemy trasę w Bieszczadach, Tatrach czy Górach Sowich – wszędzie tam czekają na nas niesamowite widoki, poczucie swobody i… spory wysiłek.

Stąd brak przygotowania nie jest dobrym pomysłem. Może to się bowiem skończyć poważną kontuzją. Dlatego też na kilka tygodni przed górskim biegiem warto włączyć do standardowego biegu również skipy i podbiegi. Ważna jest też wytrzymałość i elementy treningu siłowego wplecione w codzienną aktywność.

Ale to nie wszystko! Bieganie po górach wymaga również nieco innego przygotowania niż trening w pobliżu domu i na płaskim terenie. Podstawą są odpowiednie buty z dobrze wyprofilowaną podeszwą (koniecznie z bieżnikiem). Ubrać się należy warstwowo. Na szlaku trzeba być zawsze gotowym, by dołożyć lub zdjąć jedną warstwę odzieży. W plecaku warto więc mieć lekką kurtkę przeciwdeszczową.

Na biegowy trening po górach należy też spakować apteczkę z folią termiczną (zajmuje niewiele miejsca, a może uratować życie) i mapę turystyczną (w górach nie zawsze mamy zasięg, by w pełni polegać na nawigacji w telefonie). Bardzo ważne jest również jedzenie i picie, by uzupełniać braki energetyczne i się nawodniać.

Warto również mieć pod ręką płynny kolagen. Przyjmować go powinny osoby aktywne fizyczne, by móc utrzymać prawidłowe funkcjonowanie stawów, mięśni i kości. Dlaczego to tak istotne?

Kolagen to główne białko tkanki łącznej, stanowiące 30 proc. wszystkich białek człowieka. Jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek. Jest elementem budulcowym większości organów, a także kości, chrząstek i skóry. Ma też wpływ na układ odpornościowy: zapobiega przedostawaniu się do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów.

Wpływ kolagenu na układ ruchu

Szczególnie muszą o nim pamiętać osoby aktywne fizycznie, kolagen zwiększa bowiem gęstość kości. Stymuluje ponadto aktywność komórek chrzęstnych i wspiera procesy ochronne w obrębie tkanki chrzęstnej.

Zła wiadomość jest taka, że wraz z upływającym czasem w naszych organizmach zanika zdolność odtwarzania włókien kolagenowych. Proces ten zaczyna się od 25. roku życia, a po ukończeniu 50 lat poziom kolagenu gwałtownie spada i organizm przestaje go syntetyzować.

Należy też wspomnieć, że kolagen to dość kapryśne białko. Jest bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Do destrukcji włókien kolagenowych przyczynia się nie tylko wzmożona aktywność fizyczna, ale też uprawianie sportów ekstremalnych, obciążenia mechaniczne i zmiany hormonalne. Niedobór kolagenu to zwiększone ryzyko złamań i pojawienia się bólu stawów.

Ale jest i dobra wiadomość. Niedobory kolagenu w organizmie można uzupełnić, stosując dobrej jakości suplement diety, np. Flexus Shots, który na tle innych tego rodzaju preparatów wyróżnia się bogatym składem i łatwością przyjmowania (porcja płynnego kolagenu do przyjęcia "na raz", bez konieczności połykania tabletek).

Jaki kolagen na stawy wybrać?

Flexus Shots z gwarancją szwajcarskiego producenta to nie tylko kolagen na stawy, ale na cały narząd ruchu. Wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu. Przyjmowany regularnie redukuje ból i opóźnia redukcję masy kostnej. Łagodzi stany zapalne w stawach, a obecny w składzie preparatu kwas hialuronowy wspomaga działanie kolagenu oraz produkcję płynu maziowego, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawu i regeneracji chrząstki stawowej.

Flexus Shots to płynny kolagen na stawy, który dzięki zawartości witaminy D dba również o utrzymanie zdrowych i mocnych kości oraz prawidłowego funkcjonowania mięśni. Obecny w preparacie siarczan glukozaminy i chondroityny wspomaga redukcję stanów zapalnych w stawach.

Suplementacja kolagenu rekomendowana jest przez lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów. Warto przyjmować go regularnie, szczególnie jeśli planujemy zwiększyć poziom aktywności fizycznej.

Bieganie po górach jest niezwykle satysfakcjonujące. Daje poczucie wolności i pozwala na kontakt z naturą. Jest i druga strona medalu. Taki wysiłek stanowi dla organizmu spore wyzwanie. Nic zatem dziwnego, że taka aktywność zawsze powinna być poprzedzona odpowiednim treningiem, rozgrzewką i suplementacją kolagenu. Wszystko po to, by ciało było dobrze przygotowane do specyficznych warunków panujących w górach.

Kod zniżkowy na produkty Flexus do oficjalnego sklepu https://zdrowievalentis.pl/. Kod WP15 daje 15% zniżki.

Materiał powstał przy współpracy z marką Flexus Shots

Polecane dla Ciebie