Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Bierne palenie wpływa na wzrost ryzyka udaru

Najnowsze badania wskazują, że osoby niepalące, ale przebywające w pobliżu palaczy, wdychając dym z papierosów narażają się na wzrost ryzyka udaru.

Naukowcy odkryli, że blisko 50 procent osób po udarze, które same nigdy nie paliły, były narażone na kontakt z dymem tytoniowym. Podczas tego samego badania dowiedziono, że osoby, które przeżyły udar, były znacznie bardziej zagrożone śmiercią z jakiejkolwiek innej przyczyny w porównaniu z tymi, które nie były narażone na bierne palenie papierosów.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Bierne palenie stanowi zagrożenie dla wszystkich ludzi, jednak osoby po udarze powinny szczególnie unikać takich sytuacji” - mówi autor badań, dr Michelle Lin z Uniwersytetu Medycznego w Baltimore.

„Od dawna znany był związek papierosów ze wzrostem zapadalności na udar, jednak nigdy nie mówiono o związku biernego palenia z tym schorzeniem” - podaje dr Michelle Lin.

Badania nad związkiem palenia z udarem

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przebadano blisko 28 tysięcy osób powyżej 18 roku życia, które nigdy nie paliły papierosów. Rekrutacja osób do badania miała miejsce między 1988 a 1994 rokiem i ponownie między 1999 a 2012 rokiem. Uczestnikom zadano pytanie: „czy ktokolwiek w waszym domu pali papierosy, cygara lub fajki?”

Aby dokładnie zweryfikować odpowiedzi, u każdego z uczestników eksperymentu wykonano badania krwi na obecność kotyniny i produktów rozpadu nikotyny. 

Badacze również wzięli pod uwagę inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wystąpienie udaru w związku z biernym paleniem, takie jak rasa, płeć, poziom wykształcenia i status ekonomiczny.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby zyskać motywację, potrzebujesz osobistego, potężnego...

Ludzie narażeni na bierne palenie papierosów w domu to głównie czarnoskórzy mężczyźni, nadużywający alkoholu, z epizodem zawału serca w przeszłości, żyjący w biedzie.

Wśród uczestników badania z lat 1999-2012, osoby narażone na bierne palenie papierosów miały o blisko 46 procent większe ryzyko udaru w porównaniu do osób, które nie miały kontaktu z dymem tytoniowym.

Wyniki badań z lat 1988-1994 były jednak odmienne i nie wykazały związku miedzy biernym paleniem a ryzykiem udaru. Na łamach magazynu „Stroke” badacze ujawniają, że konieczne są dalsze badania wyjaśniające te różnice.

Co ciekawe, osoby które przeżyły udar i przyznawały się do biernego palenia, były około dwukrotnie bardziej narażone na śmierć z jakiegokolwiek innego powodu niż badani po udarze, niemający kontaktu z dymem papierosowym.

Ilość wdychanego dymu u osób z po udarze korelowała z ryzykiem śmierci, czego nie zaobserwowano u pacjentów bez udaru w wywiadzie. Na tej podstawie badacze przypuszczają, że bierne palenie może przede wszystkim oddziaływać na osoby, które cierpią na chorobę naczyń krwionośnych, czyli np. na ludzi po zawale serca czy też udarze.

Według Angeli Malek z Uniwersytetu Medycznego w Południowej Kalifornii, osoby dorosłe narażone na bierne palenie mają większe ryzyko zawału serca czy też raka płuc, a dzieci mogą rozwinąć astmę lub inne infekcje. Jak dodaje, ograniczenie przestrzeni, gdzie dozwolone jest palenie, będzie korzystne zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Poznaj freekeh Freekeh (inaczej frikeh, freekah czy farik), to inna nazwa zielonego ziarna pszenicy - produktu znanego najbardziej w Środkowo-Wschodniej i Północnej Afryce oraz krajach arabskich. Jest to jeden z rodzajów gruboziarnistej kaszy produkowanej...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Ciche oznaki problemów z płucami

Ciche oznaki problemów z płucami

Objawy chorób płuc Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś, że łapie cię zadyszka? Choć te objawy nie są jednoznaczne, nie warto ich ignorować - mogą być oznaką problemów z płucami. Narząd...

Ciąża i dziecko

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

- naczyniowego oraz kobietom w ciąży. By usprawnić pracę układu limfatycznego, warto również masować ciało okrężnymi ruchami za pomocą suchej szczotki