Biologicznie podobny lek wykazuje potencjał w leczeniu raka piersi

Według badań opublikowanych w "JAMA", wśród kobiet z przerzutowym rakiem piersi, leczenie lekiem, który jest biologicznie podobny do leku na raka piersi trastuzumabem, dało taki sam efekt leczenia po 24 tygodniach, w porównaniu z trastuzumabem.

Środki biologiczne, takie jak monoklonalne przeciwciała, mają zwiększone możliwości leczenia i znacznie lepsze wyniki leczenia wielu nowotworów. Jednak dostęp pacjenta do tych leków w wielu krajach jest ograniczony.

W związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia patentu na niektóre czynniki biologiczne, rozwój leków biopodobnych stał się priorytetem dla twórców leków i służby zdrowia na całym świecie, co ma zapewnić dostęp do alternatywnych rozwiązań o wysokiej jakości.

Biopodobny lek jest produktem biologicznym, który jest bardzo podobny do licencjonowanego produktu biologicznego, bez żadnych znaczących klinicznie różnic pod względem bezpieczeństwa i siły działania.

Naukowcy opracowują nowe, tańsze biopodobne leki na raka
Naukowcy opracowują nowe, tańsze biopodobne leki na raka (Shutterstock)

Leczenie anty-ERBB2 monoklonalnym przeciwciałem trastuzumab i chemioterapią znacząco wpłynął na brak postępu choroby i czas całkowitego przeżycia u pacjentów z pozytywnym przerzutowym rakiem piersi ERBB2 (HER-2).

W tym wieloośrodkowym badaniu fazy trzeciej, Hope S. Rugo, lekarz medycyny z Helen Diller Family Comprehensive Cancer Center na Uniwersytecie Kalifornia w San Francisco i jego współpracownicy losowo przydzielili pacjentów z ERBB2-dodatnim rakiem piersi z przerzutami do otrzymania proponowanego leku biopodobnego do trastuzumabu (MYL- 14010; n = 230) lub trastuzumab (n = 228) z taksanu (środkiem chemioterapeutycznym), aby porównać ogólną szybkość reakcji oraz bezpieczeństwo po 24 tygodniach.

Chemioterapię podaje się przez co najmniej 24 tygodnie, po czym same przeciwciała aż do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych lub progresji choroby. Nowotwór monitrowano co 6 tygodni. Głównym punktem końcowym był całkowity odsetek reakcji na leczenie po 24 tygodniu definiowanej jako całkowita lub częściowa odpowiedź na leczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

Całkowity odsetek odpowiedzi wyniósł 70 proc. dla proponowanego biopodobnego leku w stosunku do 64 proc. dla trastuzumabu. W 48 tygodniu nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy między biopodobnym lekiem, a trastuzumabem, jeśli chodzi czasu progresji nowotworu (41 proc. vs 43 proc.), przeżycia wolnego od progresji (44 proc. vs 45 proc.) lub całkowitego przeżycia (89 proc. vs 85 proc.). W grupach leku biopodobnego i trastuzumabu, 99 proc. i 95 proc. pacjentów miało co najmniej 1 zdarzenie niepożądane.

"Trastuzumab nie jest powszechnie dostępny na całym świecie" - piszą autorzy. "Ta biopodobna opcja leczenia może zwiększyć globalny dostęp do biologicznych terapii nowotworowych, pod warunkiem, między innymi kwestiami, że cena biopodobnego leku jest wystarczająco niska, aby umożliwić kobietom w krajach o niskim dochodzie, uzyskać dostęp do tej terapii".

Naukowcy zwracają uwagę, że potrzebne są dalsze badania w celu oceny bezpieczeństwa, jak również długoterminowych rokowań.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży....

zobacz galerię

Biopodobny do trastuzumab lek trzeba będzie wycenić na poziomie, który umożliwi pacjentom, którzy inaczej nie mieliby dostępu do drogich terapii, takich jak trastuzumab, otrzymanie potrzebnej terapii. Jednak, aby tak się jednak stało, producenci muszą zapewnić, że ceny tego produktu biopodobnego będą odpowiedzialne i uczciwe, oraz że zapewnią dostęp do tej ważnej terapii w przystępnej cenie".

Wielu specjalistów, uważa, że największy potencjał nowego leku to jego dostępność dla pacjentów z ERBB2-dodatnim rakiem piersi i rakiem żołądka na całym świecie, którzy teraz nie są leczeni z powodu wygórowanych kosztów.

Badanie to otwiera drogę do biopodobnych leków terapeutycznych w onkologii i powinno wpłynąć na obniżenie cen leków.

Naukowcy mają nadzieje, że konkurencja będzie wystarczająca, aby trastuzumab i inne biologiczne leki stały się bardziej przystępne cenowo, i tym samym uczynią leczenie raka zarówno bardziej skuteczne, jak i bardziej sprawiedliwe w każdym miejscu na świecie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy