Trwa ładowanie...

Bliźnięta – urodzone osobno

Taki poród zdarza się raz na 50 milionów przypadków. Liya przyszła na świat 24 maja, jej młodszy brat Maxim dokładnie 11 tygodni później. Choć ciężko w to uwierzyć - to bliźnięta urodzone przez tę samą matkę.

Zobacz film: "Cud Narodzin. Kobieta 26 dni po urodzeniu syna, urodziła bliźnięta"

1. Razem, a jednak osobno…

To niezwykle rzadki przypadek, kiedy bliźnięta przychodzą na świat w odstępie czasowym i to aż tak dużym. Tak było w przypadku mieszkającej w Kazachstanie 29-letniej Liliyi Konovalovej. Jako pierwsza przyszła na świat jej córka, a blisko trzy miesiące później urodził się synek.

Co słychać u tych nietypowych bliźniaczek? Siostry o różnych kolorach skóry
Co słychać u tych nietypowych bliźniaczek? Siostry o różnych kolorach skóry [6 zdjęć]

Myśląc o bliźniętach wyobrażamy sobie zwykle parę identycznych lub bardzo podobnych osób. 12-letnie...

zobacz galerię

Wszystko za sprawą specyficznej budowy układu rozrodczego kobiety. W ciąży okazało się, że Liliya Konovalova cierpi na anatomiczną wadę macicy, tzw. macicę podwójną (uterus didelphys). W przypadku tego typu zaburzeń każde z dzieci rozwija się w macicy niezależnie. Szacuje się, że problem dotyczy od 1 do 5 proc. kobiet na świecie. Dokładne dane nie są znane, bo wada zostaje wykryta w większości przypadków dopiero u kobiet w ciąży. Wiele z pań nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu, a to może być jedna z przyczyn, która utrudnia im zajście w ciążę.

2. To cud, że bliźnięta przyszły na świat całe i zdrowe

Młodsze z bliźniąt było wcześniakiem, przyszło na świat w 25. tygodniu ciąży. W momencie narodzin miało zaledwie 850 gramów. Drugie urodzone 11 tygodni później ważyło 2,9 kilograma. Liliya Konovalova może mówić o ogromnym szczęściu. To cud, że oboje dzieci przyszło na świat całe i zdrowe - mówią lekarze. W przypadku kobiet z podwójną macicą bardzo często zdarzają się przedwczesne porody lub poronienia.

3. Liya i Maxim czują się dobrze

I mama i dzieci czują się dobrze. Liliya Konovalova ma już 7-letnią córkę. Lekarze obiecują, że wkrótce Liya i Maxim opuszczą szpital i dołączą do swojej siostry.

Liya wymagała specjalnej opieki ze względu na to, że przyszła na świat jako wcześniak. Przez miesiąc przebywała na oddziale intensywnej terapii. Teraz wszystko jest już w normie.

Bliźnięta urodzone osobno - pierwszy taki przypadek w Kazachstanie.
Bliźnięta urodzone osobno - pierwszy taki przypadek w Kazachstanie. (Facebook)

Jak podaje tamtejsze ministerstwo zdrowia, to pierwszy taki przypadek w Kazachstanie, ale nie pierwszy na świecie. Kilka miesięcy temu podobny przypadek zdarzył się w Bangladeszu. W tym wypadku na świat przyszły trojaczki. 29-letnia Arifa Sultana najpierw urodziła siłami natury synka, 26 dni później po wykonaniu cesarskiego cięcia na świat przyszły dwie niespodzianki: chłopiec i dziewczynka. Kobieta nie wiedziała wcześniej, że jest w ciąży mnogiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl/

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.