Błonnik wpływa korzystnie na płuca

Badania opublikowane na łamach „Annals of the American Thoracic Society” wykazują, że dieta bogata w błonnik może zmniejszać ryzyko chorób płuc – jest to kolejny powód, aby zdrowo się odżywiać.

Choroby płuc to poważny problem na całym świecie, a przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci w skali światowej. Pomimo tego sposoby na zminimalizowanie ryzyka są niewielkie. Głównym zaleceniem jest zaprzestanie palenia papierosów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badania zostały przeprowadzone na University of Nebraska Medical Center na podstawie danych niemalże 2 tys. osób w wieku 40–70 lat. Uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą diety i stylu życia, a każda sesja była połączona z badaniem lekarskim.

Grupa naukowców z Nebraski chciała zbadać, czy wysokie spożycie błonnika ma znaczenie dla zdrowia układu oddechowego, dlatego dane zostały podzielone na podstawie ilości spożywanego błonnika – jedna grupa spożywała przynajmniej 17,5 gramów dziennie, druga natomiast mniej niż 10,75 gramów.

Wzięto również pod uwagę takie czynniki, jak palenie papierosów czy waga. Po dostosowaniu danych do powyższych czynników okazało się, że płuca osób grupy spożywającej duże ilości błonnika były w lepszym stanie niż tych, które spożywały go najmniej.

Zioła działające leczniczo na płuca

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach sięgnąć po zioła, ponieważ w naturalny sposób...

W pierwszej grupie 68,3 proc. osób wykazało normalne funkcjonowanie układu oddechowego, natomiast w grupie, która unikała błonnika było ich 50,1 proc. Wyniki sugerują zatem, że dieta bogata w ten składnik niesie wiele korzyści dla zdrowia płuc.

Naukowcy podkreślają przy tym, że badania nie udowadniają związku przyczynowo-skutkowego. Danych nie dostosowano również do aktywności fizycznej. Ponadto nie analizowamo wpływu błonnika na funkcjonowanie płuc przez dłuższy czas.

Jak to się dzieje jednak, że błonnik chroni płuca? Autorzy badań są zdania, że częściowo może chodzić o właściwości przeciwzapalne. Stany zapalne to przyczyna wielu chorób płuc, a zmniejszenie jego wpływu może wystarczyć, aby poprawić ogólny stan zdrowia układu oddechowego. Innym powodem może być wpływ błonnika na florę bakteryjną jelit. To z kolei chroni organizm przed infekcjami i wytwarza neutrofile, które chronią płuca.

Od dawna wiadomo, że błonnik pokarmowy przyśpiesza perystaltykę jelit, dzięki czemu zbędne produkty przemiany materii, które zalegają w ostatnich odcinkach przewodu pokarmowego, mają skrócony czas niekorzystnego działania. Teraz dowiedziono, że ten składnik diety może korzystnie wpływać także na funkcjonowanie układu oddechowego człowieka.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Przewlekła obturacyjna choroba płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Superżywność dla dzieci

Superżywność dla dzieci

Owsianka Badania wykazały korzystny wpływ spożywania owsianki na poziom koncentracji uczniów na lekcjach. Bogate w błonnik pełne ziarna powodują (...) dla mózgu, tarcza antyzapalna dla organizmu i naturalny antydepresant....

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Jogging - zdjęcia

Jogging - zdjęcia

Jogging jest sportem, który bardzo korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu. Jogging relaksuje i poprawia samopoczucie.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

"Złe jedzenie", które jest dla ciebie dobre

"Złe jedzenie", które jest dla ciebie dobre

dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe omega-3. Czekolada Czekolada gorzka o dużej zawartości kakao korzystnie wpływa na nasz organizm. Spożycie (...) Żywność "niekorzystna" dla organizmu wcale nie taka...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

5 doskonałych powodów, by jeść owsiankę

5 doskonałych powodów, by jeść owsiankę

Owsianka zaspokaja głód na długo Ugotowane płatki owsiane zawierają dużo błonnika, dzięki któremu czujemy się dłużej nasyceni. Błonnik pozytywnie (...) wpływa na kondycję układu pokarmowego, zapobiega...

Masaż relaksacyjny

Jak wygląda masaż głowy?

Jak wygląda masaż głowy?

Masaż głowy wpływa korzystnie na samopoczucie. Poprawia też krążenie krwi i zmniejsza napięcie.

Leki i suplementy

PrOVag dla kobiet

PrOVag dla kobiet

Kapsułki doustne prOVag Doustny probiotyk prOVag korzystnie wpływa na mikroflorę pochwy. Żel prOVag PrOVag żel chroni okolice intymne przed infekcjami.

Zapiekanki

Zapiekany por

Zapiekany por

Por korzystnie wpływa na układ pokarmowy, poprawia apetyt oraz działanie wątroby i pęcherzyka żółciowego. Warzywo to zasobne jest w potas i wapń, a