Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka chorób, co poważnie osłabiło jego organizm, który nie był już w stanie uporać się z infekcją. Satyryk zmarł w wieku 69 lat.

Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku-Białej. Był jednym z założycieli kabaretu "Pod Budą". W 1978 roku zaczął współpracować z Zenonem Laskowikiem, wraz z którym występował w kabarecie "Tey", dzięki czemu zyskał ogromną popularność i został jednym z najlepszych polskich kabareciarzy.

Lata 80. to również okres jego współpracy muzycznej z wielkimi polskimi gwiazdami, jak np. Krzysztof Krawczyk, z którymi nagrywał humorystyczne piosenki. Kabaret "Tey" rozpadł się w 1988 roku.

Również w 1988 roku powiesił się syn artysty, a rok później życie odebrała sobie również jego żona. Te tragiczne wydarzenia rodzinne sprawiły, że na długo wycofał się z życia publicznego, lecząc się z depresji.

Początek lat 90. to pierwsze próby powrotu na scenę kabaretową, jednak bez większych sukcesów. W kolejnych latach nagrał 3 płyty disco polo, a od 1999 roku grał listonosza o imieniu Edzio w serialu "Świat według Kiepskich". Sympatię widzów zyskał kwestiami mówionymi wierszem i śmiesznymi powiedzonkami.

Z upływem czasu Bohdan Smoleń miał jednak coraz więcej problemów ze zdrowiem. To przyczyniło się do ograniczenia jego działalności zawodowej i przeprowadzki na wieś do Baranówka pod Poznaniem. Od 2007 roku prowadził fundację "Fundacja Stworzenia Pana Smolenia", która prowadzi zajęcia hipoterapii dla dzieci.

Między 2007, a 2010 artysta przeszedł dwa udary mózgu i zawał serca, który poważnie wpłynęły na jego zdrowie. Za swoją działalność artystyczną otrzymał w 2009 roku Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od ministra kultury. Z kolei jego działalność charytatywna również została doceniona Orderem Ecce Homo i "Gwiazdą Dobroczynności".

Problemy zdrowotne Bohdana Smolenia trwały już od dłuższego czasu. W 2010 trafił do jednego z wrocławskich szpitali z powodu zasłabnięcia. Z tego powodu wszczepiono mu już na miejscu rozrusznik serca. Od tamtej pory artysta przeszedł cztery udary.

W ostatnim okresie swojego życia nie pokazywał się publicznie. Przebyte choroby spowodowały trudności z chodzeniem, dlatego często poruszał się na wózku inwalidzkim. Poczucie humoru go jednak nie opuszczało i często na pytania o samopoczucie, odpowiadał "Dziękuję, do d**y".

Na początku zeszłego roku był ponownie hospitalizowany w ciężkim stanie, z trudnościami w oddychaniu. Przebyte udary sprawiły, że wymagał kosztownej i intensywnej rehabilitacji, na którą pieniądze zbierali przyjaciele aktora. W powrocie do zdrowia wykorzystano nawet dogoterapię, wykorzystując do pomocy w powrocie do zdrowia młodego psa, border collie o imieniu Lucky.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...