Trwa ładowanie...

Ból brzucha u kobiet - przyczyny, bóle menstruacyjne

Avatar placeholder
24.03.2023 13:30
Ból brzucha u kobiet
Ból brzucha u kobiet (123RF)

Ból brzucha to jedna z najczęściej występujących u kobiet dolegliwości. Bardzo często związany jest z miesiączkowaniem i zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, mijając po krótkim czasie. Zdarza się jednak, że ostry ból brzucha jest sygnałem poważnej dolegliwości i wtedy należy bezwzględnie zgłosić się do specjalisty.

spis treści

1. Przyczyny bólu brzucha u kobiet

Ból brzucha w zależności od rodzaju może mieć różną przyczynę. Oto niektóre z nich:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Bóle owulacyjne
Bóle owulacyjne

U większości kobiet owulacja przebiega bezobjawowo, jednak niektóre kobiety odczuwają bardzo dotkliwie

zobacz galerię

2. Co zwiastuje ból brzucha?

Ostry ból brzucha nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Może wynikać z podrażnienia żołądka alkoholem czy ciężkostrawnym jedzeniem. Jednakże jeśli bólowi brzucha towarzyszą dodatkowe objawy, jak np. wymiotowanie krwią, stolec z krwią lub w nietypowym kształcie i kolorze, biegunka, intensywne wymioty lub zmiana koloru skóry, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Tępy ból brzucha połączony z wymienionymi dolegliwościami, może być zwiastunem następujących chorób:

3. Bóle menstruacyjne

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha u kobiet są bóle menstruacyjne. Objawiają się one skurczami macicy, bólami podbrzusza lub bólami w okolicy krzyżowej. Pojawiają się zazwyczaj na początku miesiączki i trwają ok. 2-3 dni. Bólom menstruacyjnym często towarzyszą migreny, złe samopoczucie, zaburzenia apetytu i nudności. Nie wymagają one jednak konsultacji z lekarzem, gdyż są normalnym objawem towarzyszącym kobiecie podczas menstruacji.

Tego rodzaju bóle brzucha najlepiej uśmierzać za pomocą leków rozkurczowych dostępnych w aptece bez recepty. Konsultacja z lekarzem ginekologiem może być konieczna jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z ostrym bólem brzucha, który nie ustępuje przez długi czas nawet po zażyciu środków przeciwbólowych.

4. Bóle menstruacyjne - komu najczęściej dokuczają?

Jak pokazały badania bóle podbrzusza związane z menstruacją towarzyszą najczęściej młodym kobietom w wieku od 15 do 34 lat. Pojawiają się one po utrwaleniu regularnych cyklów, czyli 2 - 3 lata od pierwszej miesiączki.

Bóle brzucha nasilają się u kobiet szczególnie podatnych na stres. Wyniki badań pokazują, że miesiączkowanie jest u nich dużo boleśniejsze niż w przypadku innych osób.

5. Rodzaje bólów menstruacyjnych

Ból brzucha występujący u młodych kobiet i związany z miesiączką nazywany jest pierwotnym bólem menstruacyjnym w odróżnieniu od wtórnego bólu menstruacyjnego, występującego u dorosłych kobiet, który jest najczęściej związany ze stanem zapalnym lub anomaliami rozwojowymi macicy.

Jak je rozpoznać?

  • Bóle pierwotne - dotyczą przede wszystkim młodych kobiet w wieku 15-20 lat. Ból zlokalizowany jest w podbrzuszu oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
  • Bóle wtórne - drugi typ bolesnych dolegliwości dotyczy zmian w obrębie narządów rodnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ból brzucha po lewej stronie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze