Trwa ładowanie...

Ból dziąseł – czym jest, nieprawidłowa higiena, choroby, objawy, uniknięcie ból

Ból dziąseł jest bardzo częstym problem jamy ustnej. Zdarzają się mechaniczne podrażnienia dziąseł. Ból dziąseł jest schorzeniem łatwym do wyleczenia, aczkolwiek może nieść za sobą poważniejsze choroby, takie jak np.: ropień. Dlatego, gdy dziąsła zaczną sprawiać dyskomfort, należy udać się do stomatologa.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Ból dziąseł – czym jest?

Ból dziąseł może pojawiać się nagle iu trzymywać się bardzo długo. Występuje jako powikłanie podczas stanów zapalnych zęba, może powstawać podczas niewłaściwego szczotkowania zębów albo złego gryzienia pokarmów bardzo twardych. Wrażliwość dziąseł na dotyk występuje bardzo często podczas tego typu schorzenia. Bardzo ważne jest udanie się do dentysty, kiedy dziąsła zaczynają boleć, gdyż nieleczone mogą odsłaniać szyjki zębowe, co nie sprzyja zębom, gdyż w konsekwencji mogą nawet wypaść.

2. Ból dziąseł – nieprawidłowa higiena

Ból dziąseł może być spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej. Szczotkowanie zębów szczoteczką o bardzo twardym włosie, nie jest wskazane przy nadwrażliwości dziąseł. Złe stosowanie nici dentystycznych również może powodować bóle dziąseł. Protezy zębowe, które są źle użytkowane albo nieprawidłowo założone również mocno mogą podrażniać dziąsła.

Niedokładne czyszczenie zębów sprzyja tworzenia się kamienia nazębnego, a w konsekwencji próchnicy. W tym celu konieczna jest wizyta u dentysty, które skutecznie pozbędzie się nieprzyjemnych zmian w szczelinach zębowych.

3. Ból dziąsła – choroby

Ból dziąsła może być konsekwencją przebytych chorób. Pojawiające się owrzodzenia albo nadżerki mogą być związane z chorobami dziąsłeł, które powstają po przebytej opryszczce albo ospie. Niedobory odpowiednich witamin również sprzyjają zapaleniom i bólom dziąseł, najbardziej za to schorzenie odpowiedzialna jest witamina C, której niedobór może wywołać szkorbut. Mając nadciśnienie tętnicze również może wystąpić pobolewanie dziąseł, ze względu na przyjmowane leki.

4. Ból dziąseł – objawy

Ból dziąseł niesie ze sobą możliwe do rozpoznania objawy, należą do nich:

  • Opuchnięte dziąsła;

  • Nadwrażliwość dziąseł na ciepło i zimno;

  • Zaczerwienienie dziąseł;

  • Ból i swędzenie dziąseł;

  • Ropa powstająca w okolicach dziąseł;

  • Nieprzyjemny zapach z ust;

  • Możliwość wystąpienia aft.

5. Ból dziąseł – uniknięcie bólu

Można uniknąć bólu dziąseł, należy mieć świadomość tego jak dbać o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest mycie zębów, najlepiej po każdym posiłku, zęby powinny być szczotkowane przez co najmniej 3 minuty. Warto również korzystać ze szczoteczki, która będzie dopasowana do naszego uzębienia, nie powinna powodować najmniejszych podrażnień. Szczoteczkę należy wymieniać raz na miesiąc. Płukanki do ust z naparów ziołowych skutecznie wspomagają dziąsła.

Musisz to wiedzieć

Niemniej ważna jest właściwa dieta. Jedzie pokarmów bogatych w wapń wspomoże walkę o zdrowe i mocne dziąsła. Nie wolno zapominać o odpowiednim dawkowaniu witaminy C. Jeżeli palimy papierosy to warto zrezygnować z tego nałogu. Odpowiednia higiena powinna być pierwszym krokiem, dla zdrowia dziąseł i zębów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.