Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból łokcia – zwyrodnienie, zapalenie, łokieć tenisisty, domowe sposoby, ćwiczenie

Ból łokcia może wiązać się ze zwyrodnieniem, zapaleniem, a także chorobą nazywaną łokieć tenisisty. Przyczyny występowania bólu łokcia są różne i dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy wyznacza kierunek leczenia i postępowania.
Ból łokcia może wiązać się ze zwyrodnieniem, zapaleniem, a także chorobą nazywaną łokieć tenisisty. Przyczyny występowania bólu łokcia są różne i dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy wyznacza kierunek leczenia i postępowania. (123rf)

Ból łokcia może wiązać się ze zwyrodnieniem, zapaleniem, a także chorobą nazywaną łokieć tenisisty. Przyczyny występowania bólu łokcia są różne i dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy wyznacza kierunek leczenia i postępowania. Jak objawiają się choroby łokci? Jak możemy je leczyć?

spis treści

1. Czym jest ból łokcia?

Ból łokcia to dolegliwość, z którą boryka się wielu pacjentów. Ta nieprzyjemna przypadłość utrudnia wykonywanie nie tylko zawodowych, ale również codziennych obowiązków. Istnieje wiele przyczyn dolegliwości bólowych łokcia. Problem ten może być spowodowany urazem mechanicznym, wypadkiem komunikacyjnym lub dotkliwym uderzeniem. Może wystąpić zarówno u osób uprawiających sport, ciężko pracujących fizycznie, ale też pojawia się z powodu choroby reumatycznej, a także gdy dana osoba ma kłopoty z kręgosłupem.

Wśród innych przyczyn bólu łokcia wymienić należy również zaburzenia stawów. Mogą się one pojawić na skutek zapalenia stawu ramienno-łokciowego lub stawu łokciowo-promieniowego. Dolegliwości w stawach mogą również wystąpić, gdy doszło do jakiegoś urazu mechanicznego, czy też uderzenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Niejednokrotnie ból łokcia spowodowany jest chorobą zwyrodnieniową. Dolegliwość może wynikać również z zaburzeń okołostawowych. Jednym z nich jest tzw. łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego oraz łokieć golfisty oznaczający zapalenie nadkłykcia bocznego.

Ból łokcia związany z przeciążeniem mięśni i przyczepów okalających staw może powodować problem z wyprostosowaniem łokcia, a także trudności z wykonywaniem ruchu ramienia. W przebiegu choroby dochodzi do mikrourazów a także uszkodzeń włokień kolagenowych.

Dolegliwości mogą też wynikać ze zmian chorobowych przyczepów ścięgnistych mięśni do kości oraz z wiotkości więzadłowej. Ból łokcia może przybrać formę bólu rzutowanego. Ten rodzaj dolegliwości rozpoznawany jest u pacjentów z dysfunkcjami kręgosłupa szyjnego, schorzeniami okolic barku.

Postawienie odpowiedniego rozpoznania przez lekarza pozwala wyznaczyć kierunek leczenia i postępowania. Zadaniem lekarza jest ustalenie dokładnego miejsca bólu, rodzaju bólu, a także jego intensywności i częstotliwości.

2. Ból łokcia a zwyrodnienie

Zwyrodnienie łokcia to zmiany degeneracyjne stawów i otaczających go tkanek. Poważne zwyrodnienia stawu łokciowego mogą prowadzić nawet do utraty jego sprawności. Ból łokcia spowodowany reumatyzmem lub zwyrodnieniem stawu pojawia się zazwyczaj rano i jest bardzo silny. Ból łokcia przy zwyrodnieniach mija, gdy rozruszamy staw. Przyczyny zwyrodnień mogą nie być znany, wówczas mówimy o dolegliwości pierwotnej lub wtórne – spowodowane urazem.

Ból łokcia może być spowodowany zwyrodnieniem stawów, zapaleniem, a także chorobą zwaną łokieć tenisisty
Ból łokcia może być spowodowany zwyrodnieniem stawów, zapaleniem, a także chorobą zwaną łokieć tenisisty

3. Ból łokcia spodowany zapaleniem kaletek

Ból łokcia może również mieć swoją przyczynę w zapaleniu kaletek. Kaletka to niewielka i cienka przestrzeń otoczona błoną, w której znajduje się płyn. Kaletka pełni funkcję zmniejszenia tarcia struktur, które znajdują się w jej otoczeniu. Uszkodzona kaletka pogrubia się i zaczyna produkować większą ilość płynu. Ból spowodowany zapaleniem kaletki łokciowej objawia się wrażliwością i obrzękiem stawu.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Nie ma wątpliwości, że dla zdrowych stawów kluczowa jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna.

zobacz galerię

4. Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty objawia się bólem łokcia spowodowanych ruchami nadgarstka. Jeżeli bagatelizujemy pierwsze dolegliwości i nie zgłaszamy się po pomoc do lekarza, ból łokcia w zaawansowanej formie pojawia się nawet przy niewykonywaniu żadnych ruchów. Przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne. Ból i zmiany stawów powstają na skutek przeciążeń i drobnych urazów struktury włókien kolagenowych ścięgien. Cierpiąc na łokieć tenisisty, osoba chora nie ma jednak naderwanego ścięgna, ani stanu zapalnego. Ból łokcia jest wywołany przez wydzielanie białek, które drażnią okolice tkanki. Proces ten towarzyszący degeneracji. Powstają również patologiczne naczynia krwionośne oraz nerwy.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych

zobacz galerię

Przyczyną zmian degeneracyjnych, które objawiają się bólem łokcia, są najczęściej przeciążenia ręki. Możemy do nich doprowadzić pisząc na klawiaturze, wkręcając śruby i innych czynności, które powodują długie napięcie mięśni. Organizm sam próbuje naprawić uszkodzone tkanki. Jednak nowe struktury są słabsze i przy dalszym obciążaniu mięśni, może dojść do naderwania ścięgna, patologicznego naczynia krwionośnego lub do zwapnienia przyczepu.

Ból łokcia spowodowany chorobą łokieć tenisisty, może ujawnić się również w sytuacji, gdy unikamy aktywności fizycznej. Wówczas przyczyna bólu leży po stronie zanikania mięśni i osłabienia ścięgien. W sytuacji, gdy podejmiemy pracę fizyczną – zaczniemy skręcać zakupiony regał – może dojść do naderwania ścięgna.

Najczęściej ból łokcia występuje przy ruchach nadgarstków. Pojawia się i wręcz nasila, gdy próbujemy je wyprostować. Jest dokuczliwy przy chwytaniu przedmiotów w dłonie i wykonywaniu ruchów obrotowych. Nawet zwykłe podanie ręki lub próba chwycenia np. sztućców, może powodować ból łokcia. Dolegliwość często ujawnia się, gdy niesiemy ciężkie zakupy na wyprostowanych rękach.

Nazwa schorzenia - "łokieć tenisisty" może wprowadzać w błąd, gdyż rzadko dotyka osób uprawiających ten sport. Znacznie częściej ból łokcia spowodowany łokciem tenisisty, dotyka pracowników biurowych, informatyków, monterów, czy mechaników.

5. Leczenie bólu łokcia

Gdy pojawia się ból łokcia należy udać się do ortopedy. Po zdiagnozowaniu przyczyny zaleci on sposób leczenia. Może to być masaż rozluźniający przedramienia, co pozwoli na odblokowanie napięcia mięśni i złagodzenie bólu łokcia. Czasami jednak stymulacja tkanek może mieć nieco bardziej bolesną formę, ale to wszystko zależy od stopnia dolegliwości.

Korzystne jest także zastosowanie masażu innych obszarów, które przyczyniają się do bólu łokcia. Może to dotyczyć odcinków kręgosłupa, a także okolic szyi i barku. Dzięki temu będzie można mobilizować staw łokciowy. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie często korzystają z tzw. kinesiotapingu, czyli naklejania na ciało plastrów.

Ból łokcia często ustępuje, gdy dajemy mięśniom odpocząć i odpowiednio się zregenerować. Czasami należy unieruchomić staw w stabilizatorze lub poprzez założenie gipsu. W leczeniu bólu łokcia stosuje się również zastrzyki sterydowe, terapię prądem stałym, laser, falę uderzeniową oraz ultradźwięki.

6. Domowe sposoby na ból łokcia

Istnieją pewne domowe sposoby na ból łokcia. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają stosowanie okładów z liści kapusty oraz żywokostu lekarskiego na dolegliwości bólowe. Zdaniem wielu osób skuteczne jest również stosowanie okładu z wody i octu.

W niektórych przypadkach pomocne jest również korzystanie z zimnych kompresów, polewanie bolącego miejsca strumieniem zimnej wody. Kąpiel w zimnej wodzie rozluźnia napięte tkanki, a także łagodzi stany zapalne. Osoby korzystające z wanny mogą dodać do wody odrobinę soli Epsom. Innym skutecznym sposobem na ból łokcia jest kąpiel siarkowa oraz borowinowa.

7. Ćwiczenie na ból łokcia

Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe w okolicach łokcia, skorzystaj z następującego ćwiczenia. Usiądź na krześle, przedramię oprzyj o blat w supinacji (w tym samym czasie ręka powinna znajdować się poza nim). Weź w dłoń niewielki hantel.

Powoli unoś, a następnie opuszczaj nadgarstek wraz z obciążeniem. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Wykonaj 3 serie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze