Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka, objawy, leczenie

Avatar placeholder
07.08.2023 16:22
Ból nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka, objawy, leczenie
Ból nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka, objawy, leczenie

Ból nadgarstka może być spowodowany złamaniem lub zwichnięciem, zwyrodnieniem stawów i wieloma innymi dolegliwościami. Niekiedy jednak ból nadgarstka może być spowodowany zespołem cieśni nadgarstka. Jakie są objawy bólu nadgarstka przy zespole cieśni? Jakie są przyczyny tego typu bólu nadgarstka? Jak wygląda leczenie?

spis treści

1. Ból nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka

Ból nadgarstka spowodowany zespołem cieśni nadgarstka, często dotyka osoby, które codziennie pracują przy komputerze. Ból nadgarstka z typowymi objawami zespołu cieśni nadgarstka może się również pojawić u osób pracujących fizycznie. Wystarczy przez wiele godzin mocno trzymać łopatę albo podobnymi ruchami przykręcać śrubki, aby pojawił się charakterystyczny ból nadgarstka.

Ból nadgarstka może się również pojawić u kobiet w ciąży lub po porodzie. Odpowiedzialne za ból nadgarstka są wówczas zmiany hormonalne oraz zatrzymanie wody w organizmie, które wpływają również na obrzęki w kanale nadgarstka. Ból nadgarstka może się także pojawić przy ciągłym podnoszeniu małego dziecka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Ból nadgarstka spowodowany zespołem cieśni nadgarstka, często dotyka osoby, które pracują przy komputerze.
Ból nadgarstka spowodowany zespołem cieśni nadgarstka, często dotyka osoby, które pracują przy komputerze.

2. Ból nadgarstka – objawy

Podstawowym błędem podczas pisania na komputerze, jest trzymanie nadgarstków bez podparcia. Nawet bardzo się starając, ciężko jest utrzymać nadgarstki zgodnie z zasadami ergonomii. W konsekwencji cierpi na tym najbardziej nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka.

Objawy bólu nadgarstka spowodowane zespołem cieśni nadgarstka, zaczynają się od bólu łokcia i stawu ramiennego. Ból nadgarstka i całej ręki może wyrwać nas ze snu w nocy. Pierwszym odczuciem jest zdrętwienie i po poruszaniu ręką, objawy te bagatelizujemy. Kolejnymi objawami jest powtarzający się ból nadgarstka, trudności w zaciśnięciu dłoni w pięść, cięcie kartki nożyczkami. Ręka drętwieje coraz częściej. Objawem cieśni nadgarstka jest również gorsze czucie opuszków palców. W zaawansowanej chorobie zanikają mięśnie kłębu kciuka.

Zespół cieśni nadgarstka - bagatelizowany problem
Zespół cieśni nadgarstka - bagatelizowany problem

Zaczyna się od drętwienia rąk, z czasem pojawiają się problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoniach.

zobacz galerię

3. Ból nadgarstka – leczenie

Leczenie bólu nadgarstka spowodowanego zespołem cieśni, należy rozpocząć od prawidłowej diagnozy. Pomocne jest w tym badanie EMG - elektromiografia. Badanie przedstawia pracę mięśni, a także przewodnictwa nerwów obwodowych. Pierwszą formą leczenia bólu nadgarstka jest wówczas fizykoterapia, zażywanie witaminy B6, a także zaleca się noszenie opaski elastycznej na nadgarstku. Najskuteczniejszym sposobem na regenerację nerwu nadgarstka jest jednak unieruchomienie i nieużywanie bolącej ręki. Lekarz może zlecić całkowite unieruchomienie, jeżeli powyższe sposoby leczenia, zawiodą.

Całkowite unieruchomienie ręki przy bólu nadgarstka, w pierwszym odczuciu może wydawać się rzeczą prostą do zrealizowania. Unieruchomienie oznacza jednak, że niczego nie możemy wykonywać chorą ręką – ani prowadzić samochodu, ani podnieść kanapki, ani podnieść kubka, ani niczego w danym ręku nie trzymać, nawet długopisu czy ołówka. Lekarz w tym celu zaleca włożenie ręki w gips lub noszenie ręki na temblaku.

W przypadku bardzo silnego bólu nadgarstka i zaawansowanego zespołu cieśni lekarz może zlecić serię zastrzyków. Jeżeli i to nie przynosi poprawy, niezbędna jest operacja. Zabieg polega na odbarczaniu nerwu pośrodkowego i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki operacji nerw biegnący przez kanał nadgarstka nie jest dłużej uciskany i ból nadgarstka mija. Po operacji może pojawiać się drętwienie ręki, ale to nic w porównaniu z bólem nadgarstka przy zaawansowanym zespole cieśni nadgarstka.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze