Trwa ładowanie...

Ból pod kolanem. Zobacz, o czym może świadczyć

Kolano to największy staw w naszym ciele, który najbardziej jest narażony na urazy. Dźwiga ciężar naszego ciała. Składa się z kości, które mogą pęknąć lub wysunąć się ze stawu. Narażone są również wiązadła, ścięgna i chrząstki. Czasem ból lokuje się pod kolanem. O czym może to świadczyć?

Zobacz film: "Ból kolana może być objawem wielu chorób. Czy to borelioza?"

1. Ból pod kolanem - przyczyny

Ból kolan to powszechny problem. Dotyka zwłaszcza seniorów. Może nasilać się podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności. Czasem boli do tego stopnia, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jakie są tego przyczyny?

Często za tę dolegliwość odpowiedzialna jest nadmierna aktywność fizyczna, która obciąża stawy. Dlatego też zawodowi sportowcy skarżą się na bóle pod kolanami. Źle wpływają na to wspinaczki oraz podnoszenie ciężarów. Przebyte urazy dają o sobie znać właśnie w postaci bólu w tej okolicy.

Ból pod kolanem może być także spowodowany stanami zapalnymi, schorzeniami metabolicznymi, chorobami zwyrodnieniowymi oraz problemami w obrębie żył i tętnic podkolanowych.

Opuchlizna kolan może mieć różne przyczyny. Sprawdź, co oznacza
Opuchlizna kolan może mieć różne przyczyny. Sprawdź, co oznacza [7 zdjęć]

Obrzęk stawu kolanowego, czyli popularna ''woda w kolanie'' może być wynikiem chorób lub urazów. Na pewno...

zobacz galerię

2. Ból pod kolanem – stany zapalne

Jeśli bólowi towarzyszy obrzęk lub zaczerwienieni skóry może to wskazywać na stan zapalany. Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia. Stan zapalny może obejmować kaletkę maziową lub torebkę stawową, które odpowiedzialne są za nawilżanie i odżywianie stawów.

Powodem tego stanu rzeczy jest nadmierne i długotrwałe obciążenie. Często dotyczy to osób otyłych i pracujących fizycznie.

3. Ból pod kolanem spowodowany zmianami naczyniowymi

Jeśli ból pod kolanem promieniuje do łydki może to oznaczać, że przyczyna ma podłoże naczyniowe. Chory odczuwa wtedy mrowienie lub cierpnięcie. Bolące miejsce może być również zimniejsze niż inne części skóry. W tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza. Ból pod kolanem może być wywołany miażdżycą. Może dojść do oderwania się blaszki miażdżycowej i zatoru. W skrajnych przypadkach może się okazać, że naczynia krwionośne uległy nadmiernemu poszerzeniu i powstał tętniak. Ten przypadek rozpoznamy po promieniującym bólu od kolan do uda lub pachwin.

Opuchlizna kolan może mieć różne przyczyny. Sprawdź, co oznacza
Opuchlizna kolan może mieć różne przyczyny. Sprawdź, co oznacza [7 zdjęć]

Obrzęk stawu kolanowego, czyli popularna ''woda w kolanie'' może być wynikiem chorób lub urazów. Na pewno...

zobacz galerię

Wszystkie powyższe stany należy skonsultować z lekarzem. W innym przypadku grozi to poważnymi powikłaniami takimi jak np. ostre niedokrwienie kończyny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kształt palców może zdradzić chore jelita.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.