Trwa ładowanie...

Ból pod żebrami - przyczyny, leczenie, diagnostyka. Co oznacza ból z prawej strony żeber?

 Anna Krzpiet
16.06.2023 17:34
Ból z prawej strony pod żebrami, może świadczyć o różnych dolegliwościach
Ból z prawej strony pod żebrami, może świadczyć o różnych dolegliwościach (123rf)

Ból z prawej strony pod żebrami, może świadczyć o różnych dolegliwościach i może być objawem wielu chorób, np. wątroby, woreczka żółciowego, a także odcinka jelita grubego. Taki rodzaj bólu może być wynikiem zaburzenia funkcjonowania narządu umiejscowionego w jamie brzusznej. Ból pod żebrami może być spowodowany złamaniem, urazem lub nerwobólem. Jak rozpoznać konkretną przyczynę bólu żeber? Czy urazy żeber mogą mieć poważne powikłania?

spis treści

1. Przyczyny bólu z prawej strony pod żebrami

Aby określić przyczynę bólu z prawej strony pod żebrami ważne jest, by umieć zlokalizować poszczególne narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Zaburzenia ich funkcjonowania mogą dawać objawy w postaci bólu z prawej strony pod żebrami. W jamie brzusznej znajdują się organy wydzielania wewnętrznego (tzn. wątroba, trzustka), jak również część przewodu pokarmowego.

W okolicy prawego podżebrza położona jest wątroba i pęcherzyk żółciowy, które wspólnie odpowiadają za wydzielanie i magazynowanie żółci. Ponadto wątroba to także organ detoksykacyjny. Oprócz tego w jamie brzusznej znajdują się jelito cienkie wraz z jelitem grubym. Patologie w obrębie narządów znajdujących się w jamie brzusznej mogą wywoływać ból z prawej strony pod żebrami. Oprócz lokalizacji bólu należy określić czy jest on umiejscowiony w górnej, czy w dolnej części jamy brzusznej), oraz rodzaj bólu (np. ból tępy, ostry, kłujący, rwący).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Zobacz także: Musisz wykonać badania? Umów je od ręki

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

W czasach, gdy powszechny dostęp do leków aptecznych był mocno ograniczony, nasi przodkowie starali

zobacz galerię

Ból z prawej strony pod żebrami może być wynikiem schorzeń wątroby, np. stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby, zastoju krwi wynikającego z niewydolności serca, zakrzepicy żył wątrobowych, chorób hematologicznych, nowotworów wątroby lub przerzutów.

Oprócz dolegliwości związanych z wątrobą, ból z prawej strony pod żebrami może wystąpić z powodu chorób pęcherzyka żółciowego (np. obecność w drogach żółciowych kamieni żółciowych. W przypadku tego schorzenia ból z prawej strony pod żebrami zazwyczaj pojawia się w momencie obciążenia układu trawiennego pokarmami o dużej zwartości tłuszczów, lub zapalenie pęcherzyka żółciowego).

Inną przyczyną pojawienia się bólu z prawej strony pod żebrami są choroby jelit, zwłaszcza jelita grubego (najczęściej zaburzenia w obrębie zagięcia wątrobowego okrężnicy). Ponadto, ból z prawej strony pod żebrami może wskazywać na takie schorzenia jak:

  • nieżyt żołądka,
  • przepuklina roztworu przełykowego,
  • niedrożność jelit,
  • wrzody trawienne,
  • zapalenie osierdzia,
  • choroby nerek (jak kamienie, infekcja, rak).
Ból z prawej strony pod żebrami może być objawem chorób układu pokarmowego lub wątroby
Ból z prawej strony pod żebrami może być objawem chorób układu pokarmowego lub wątroby

2. Ból pod żebrami a złamanie

Złamanie żeber nie jest trudne. Wystarczy upadek, silny ucisk, przygniecenie, postrzelenie lub nieprawidłowo wykonana pierwsza pomoc, aby złamać kość żebrową. Złamanie żeber to jedna z najczęstszych kontuzji u osób w starszym wieku. Ból żeber możemy również odczuwać po wypadku samochodowym. Również wtedy może się okazać, że zebra zostały złamane.

Ból pod żebrami spowodowany złamaniem, pojawia się nawet kilka godzin po urazie. Nasilają się podczas oddychania. Dotykanie miejsca, w którym odczuwamy ból pod żebrami, tylko go nasila. Dodatkowo, osoba z połamanymi żebrami może mieć problemy z poruszaniem.

Ból pod żebrami może być objawem złamania żeber, ale także nerwobóli
Ból pod żebrami może być objawem złamania żeber, ale także nerwobóli

3. Nerwobóle w okolicach żeber

Ból pod żebrami może być spowodowany przez nerwoból. Nerwoból to uszkodzenie nerwu i przeniesienie bodźca do mózgu. Osoba, u której pojawi się tego rodzaju uszkodzenie nerwu, odczuwa ból w miejscu, w którym pojawił się sygnał nerwowy. Promieniujący ból przechodzi od kręgów piersiowych, poprzez nerw międzyżebrowy i przestrzeń między żebrami do linii środkowej klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy może być odczuwalny po jednej stronie żeber lub po obu.

Przyczyną nerwobólu międzyżebrowego może być reumatoidalne zapalenie stawów, guzkowate zapalenie tętnic, brak witaminy B, urazy, nacisk na nerwy spowodowany zmianami rakowymi. Ból pod żebrami spowodowany nerwobólem może mieć również swoją przyczynę w przewianiu. Objawia się wówczas rwącym, przeszywającym i zarazem kłującym dyskomfortem i nasileniem podczas ruchu.

Naturalne sposoby na przewlekły ból
Naturalne sposoby na przewlekły ból [6 zdjęć]

Ostry ból to naturalna i potrzebna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek – dzięki niemu wiemy, że

zobacz galerię

Pierwszą pomocą w przypadku bólu pod żebrami w postaci nerwobólu jest podanie środka przeciwbólowego, zastosowanie maści lub plastrów rozgrzewających. Korzystna w leczeniu nerwobólu jest również dieta bogata w witaminę B.

4. Diagnostyka bólu pod żebrami

Częstym rodzajem bólu z prawej strony pod żebrami jest kolka wątrobowa, która objawia się ostrym, nagłym bólem w okolicy wątroby, czasem ból promieniuje do pleców. W przypadku tego rodzaju bólu, lekarz może wykonać badanie palpacyjne (badanie uciskiem, poprzez dotyk).

W przypadku ostrego i nawracającego bólu z prawej strony pod żebrami zaleca się konsultację z lekarzem, który skieruje na odpowiednie badania i pomoże wybrać metodę leczenia (zależną od przyczyn wywołujących ból). Często konieczne jest badanie parametrów cholestazy (zastoju żółci), oraz USG jamy brzusznej (pozwala ocenić wygląd trzustki, śledziony oraz wątroby – jej wielkość, stłuszczenie, obecność nowotworów lub torbieli).

To musisz wiedzieć

5. Leczenie bólu żeber

Leczenie bólu z prawej strony pod żebrami zależy choroby, czynnika wywołującego ból. Odpowiednia diagnoza pozwala na dobrać metodę leczenia (chirurgiczne, farmakologiczne). Często stosuje się leczenie objawowe podając leki przeciwbólowe i rozkurczające.

W przypadku silnego urazu, wypadku, uderzenia lub przygniecenia, odczuwamy ból pod żebrami, należy skonsultować się z lekarzem. W celu zdiagnozowania urazu należy bowiem wykonać badanie RTG klatki piersiowej. Leczenie złamania żeber polega na noszeniu opaski uciskowej oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych.

Powikłaniami w złamaniu żeber może być odma płucna. Odma płucna objawia się krwawieniem z klaski piersiowej. Wówczas należy wykonać drenaż klatki piersiowej i sztuczną wentylację.

Rodzaje bólu, których nie można ignorować
Rodzaje bólu, których nie można ignorować [5 zdjęć]

Ból to w naszym kraju wciąż temat marginalizowany. Ubywa specjalistycznych poradni zajmujących się jego

zobacz galerię

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze