Ból pod żebrami – złamanie, nerwoból, leczenie

Ból pod żebrami może być spowodowany złamaniem, urazem lub nerwobólem. Jak rozpoznać konkretną przyczynę bólu żeber? Czy urazy żeber mogą mieć poważne powikłania?

Człowiek posiada 12 par żeber. Każde żebro to wygięta w półkole kość, tworzących klatkę piersiową. Żebra łączą się z kręgami piersiowymi. Żebra składają się z szyjki, trzonu oraz głowy, która łączy żebra z kręgosłupem.

Postępowanie w przypadku złamania nogi

Ból pod żebrami – złamanie

Złamanie żeber nie jest trudne. Wystarczy upadek, silny ucisk, przygniecenie, postrzelenie lub nieprawidłowo wykonana pierwsza pomoc, aby złamać kość żebrową. Złamanie żeber to jedna z najczęstszych kontuzji u osób w starszym wieku. Ból żeber możemy również odczuwać po wypadku samochodowym. Również wtedy może się okazać, że zebra zostały złamane.

Ból pod żebrami spowodowany złamaniem, pojawia się nawet kilka godzin po urazie. Nasilają się podczas oddychania. Dotykanie miejsca, w którym odczuwamy ból pod żebrami, tylko go nasila. Dodatkowo, osoba z połamanymi żebrami może mieć problemy z poruszaniem.

Ból pod żebrami – leczenie złamania

W przypadku silnego urazu, wypadku, uderzenia lub przygniecenia, odczuwamy ból pod żebrami, należy skonsultować się z lekarzem. W celu zdiagnozowania urazu należy bowiem wykonać badanie RTG klatki piersiowej. Leczenie złamania żeber polega na noszeniu opaski uciskowej oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych.

Powikłaniami w złamaniu żeber może być odma płucna. Odma płucna objawia się krwawieniem z klaski piersiowej. Wówczas należy wykonać drenaż klatki piersiowej i sztuczną wentylację.

Rodzaje bólu, których nie można ignorować

Ból to w naszym kraju wciąż temat marginalizowany. Ubywa specjalistycznych poradni zajmujących się jego leczeniem, kuleje świadomość na temat potrzeby...

Ból pod żebrami – nerwoból

Ból pod żebrami może być spowodowany przez nerwoból. Nerwoból to uszkodzenie nerwu i przeniesienie bodźca do mózgu. Osoba, u której pojawi się tego rodzaju uszkodzenie nerwu, odczuwa ból w miejscu, w którym pojawił się sygnał nerwowy. Promieniujący ból przechodzi od kręgów piersiowych, poprzez nerw międzyżebrowy i przestrzeń między żebrami do linii środkowej klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy może być odczuwalny po jednej stronie żeber lub po obu.

Przyczyną nerwobólu międzyżebrowego może być reumatoidalne zapalenie stawów, guzkowate zapalenie tętnic, brak witaminy B, urazy, nacisk na nerwy spowodowany zmianami rakowymi. Ból pod żebrami spowodowany nerwobólem może mieć również swoją przyczynę w przewianiu. Objawia się wówczas rwącym, przeszywającym i zarazem kłującym dyskomfortem i nasileniem podczas ruchu.

Naturalne sposoby na przewlekły ból

Ostry ból to naturalna i potrzebna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek – dzięki niemu wiemy, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego i...

Ból pod żebrami – leczenie nerwobóli

Pierwszą pomocą w przypadku bólu pod żebrami w postaci nerwobólu jest podanie środka przeciwbólowego, zastosowanie maści lub plastrów rozgrzewających. Korzystna w leczeniu nerwobólu jest również dieta bogata w witaminę B.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Złamania żeber
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Złamania żeber
Złamania żeber

Ból pod lewym żebrem - przyczyny, objawy, leczenie

, czy owrzodzenia. * Bóle w klatce piersiowej * Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać * Złamania żeber * Pieczenie w klatce piersiowej Pierwszą pomocą przy kłującym bólu pod lewym żebrem, którego przyczyna...

Choroby i dolegliwości

Najbardziej bolesne choroby

Najbardziej bolesne choroby

) Ten silny ból zazwyczaj występuje w jednej z kończyn po doznanych obrażeniach lub urazie, takim jak skręcenie kostki czy złamanie ręki. Dolegliwości i obrzęk (...) nerwów może pomóc kontrolować ból. Nerwoból...

Zator płucny i zawał płuca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zdjęcia płuc pod mikroskopem

Zdjęcia płuc pod mikroskopem

U góry: płuco cżłowieka pod mikroskopem.Widać napowietrzone pęcherzyki płucne. U dołu: płuco w stanie zapalnym.

Pierwsza pomoc

Upadek na lodzie - pierwsza pomoc

Upadek na lodzie - pierwsza pomoc

sam może udać się np. do SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy). Co robić, kiedy boli? Jeśli pojawi się ból i obrzęk, postaraj się go zminimalizować (...) na temblak. W ten sposób obrzęk i ból nie będzie narastał. Jak postąpić...

Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO)

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO) Odtwórz wideo

, uczucie ucisku w gardle, obawa przed omdleniem. Mimo tak wielu podobieństw, leczenie depresji i nerwicy są od siebie różne. Leczenie nerwicy (...) zmiana hierarchii wartości pacjenta. Psychoterapeuta uczy, jak sobie...