Trwa ładowanie...

Ból pod żebrami – złamanie, nerwoból, leczenie

Ból pod żebrami może być spowodowany złamaniem, urazem lub nerwobólem. Jak rozpoznać konkretną przyczynę bólu żeber? Czy urazy żeber mogą mieć poważne powikłania?

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania nogi"

Człowiek posiada 12 par żeber. Każde żebro to wygięta w półkole kość, tworzących klatkę piersiową. Żebra łączą się z kręgami piersiowymi. Żebra składają się z szyjki, trzonu oraz głowy, która łączy żebra z kręgosłupem.

spis treści

1. Ból pod żebrami – złamanie

Złamanie żeber nie jest trudne. Wystarczy upadek, silny ucisk, przygniecenie, postrzelenie lub nieprawidłowo wykonana pierwsza pomoc, aby złamać kość żebrową. Złamanie żeber to jedna z najczęstszych kontuzji u osób w starszym wieku. Ból żeber możemy również odczuwać po wypadku samochodowym. Również wtedy może się okazać, że zebra zostały złamane.

Ból pod żebrami spowodowany złamaniem, pojawia się nawet kilka godzin po urazie. Nasilają się podczas oddychania. Dotykanie miejsca, w którym odczuwamy ból pod żebrami, tylko go nasila. Dodatkowo, osoba z połamanymi żebrami może mieć problemy z poruszaniem.

Ból pod żebrami może być objawem złamania żeber, ale także nerwobóli
Ból pod żebrami może być objawem złamania żeber, ale także nerwobóli

2. Ból pod żebrami – leczenie złamania

W przypadku silnego urazu, wypadku, uderzenia lub przygniecenia, odczuwamy ból pod żebrami, należy skonsultować się z lekarzem. W celu zdiagnozowania urazu należy bowiem wykonać badanie RTG klatki piersiowej. Leczenie złamania żeber polega na noszeniu opaski uciskowej oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych.

Powikłaniami w złamaniu żeber może być odma płucna. Odma płucna objawia się krwawieniem z klaski piersiowej. Wówczas należy wykonać drenaż klatki piersiowej i sztuczną wentylację.

Rodzaje bólu, których nie można ignorować
Rodzaje bólu, których nie można ignorować [5 zdjęć]

Ból to w naszym kraju wciąż temat marginalizowany. Ubywa specjalistycznych poradni zajmujących się jego...

zobacz galerię

3. Ból pod żebrami – nerwoból

Ból pod żebrami może być spowodowany przez nerwoból. Nerwoból to uszkodzenie nerwu i przeniesienie bodźca do mózgu. Osoba, u której pojawi się tego rodzaju uszkodzenie nerwu, odczuwa ból w miejscu, w którym pojawił się sygnał nerwowy. Promieniujący ból przechodzi od kręgów piersiowych, poprzez nerw międzyżebrowy i przestrzeń między żebrami do linii środkowej klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy może być odczuwalny po jednej stronie żeber lub po obu.

Przyczyną nerwobólu międzyżebrowego może być reumatoidalne zapalenie stawów, guzkowate zapalenie tętnic, brak witaminy B, urazy, nacisk na nerwy spowodowany zmianami rakowymi. Ból pod żebrami spowodowany nerwobólem może mieć również swoją przyczynę w przewianiu. Objawia się wówczas rwącym, przeszywającym i zarazem kłującym dyskomfortem i nasileniem podczas ruchu.

Naturalne sposoby na przewlekły ból
Naturalne sposoby na przewlekły ból [6 zdjęć]

Ostry ból to naturalna i potrzebna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek – dzięki niemu wiemy, że w...

zobacz galerię

4. Ból pod żebrami – leczenie nerwobóli

Pierwszą pomocą w przypadku bólu pod żebrami w postaci nerwobólu jest podanie środka przeciwbólowego, zastosowanie maści lub plastrów rozgrzewających. Korzystna w leczeniu nerwobólu jest również dieta bogata w witaminę B.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.