Trwa ładowanie...

Ból serca – przyczyny, badanie

Avatar placeholder
06.04.2021 18:07
Ból serca – przyczyny, badanie
Ból serca – przyczyny, badanie

Ból serca czy w jego okolicy nie zawsze musi zwiastować ciężką chorobę czy nieprawidłowości w jego pracy. Jest wiele przyczyn, dla których może się pojawić, ale przy długo utrzymujących się dolegliwościach należy zgłosić się do lekarza, który powinien zlecić właściwe badania dla przykładu EKG serca, czyli badanie podstawowe. Ból serca może wystąpić bez względu na wiek, dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na wszelkie niepokojące nas objawy.

spis treści

1. Przyczyny bólu serca

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby wiedzieć, w którym miejscu dokładnie jest położone serce. Niektórzy pacjenci skarżą się na ból serca wskazując na lewą stronę klatki piersiowej, a mięsień serca położony jest pośrodku zaraz za mostkiem. Każdy ból w innym miejscu klatki piersiowej jest związany z nieprawidłową pracą innego narządu, np. płuc. Ból serca może być odczuwany w różny sposób - może to być ból pulsujący, ostry, piekący, a nawet przeszywający. Przy długo utrzymującym się bólu chory potrafi określić jego siłę natężenia i częstotliwość, co jest bardzo pomocne przy udzielaniu wywiadu lekarzowi. Ważne jest również zwracanie uwagi na to, w jakich porach dnia ból się pojawia.

Ból serca może zwiastować zawał serca
Ból serca może zwiastować zawał serca
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Do najczęstszych przyczyn, które mogą powodować ból serca należą choroby układu krwionośnego. Zawał serca przejawia się bólem umiejscowionym za mostkiem. Jest to ból, który promieniuje do lewego barku i żuchwy. Pacjenci twierdzą, że jest to ból dławiący, gniotący.

Do innych objawów sugerujących zawał należą: charczący oddech, nagła duszność, poty, ogólne osłabienie. Ból serca to również objaw zapalenia mięśnia sercowego, które może się także objawiać gorączką i trudnościami w oddychaniu.

Zapalenie osierdzia, czyli inaczej stan zapalny worka, w którym jest umieszczone serca może także powodować ból serca, ale także kołatanie. Dodatkowo mogą pojawić się zawroty głowy, duszności, niedokrwienie kończyn i ich drżenie. Do innych schorzeń układu krwionośnego, przy których pojawia się ból serca należą: dusznica piersiowa oraz choroba niedokrwienna serca.

To też warto wiedzieć

Ból serca może być związany z innymi dolegliwościami niekoniecznie wynikającymi z zaburzeń pracy układu krwionośnego. Oto kilka z nich: przepuklina przełyku lub przepony, nadmierne objadanie się, zgaga, choroby piersiowego odcinka kręgosłupa, uszkodzenie nerwów znajdujących się w przestrzeni pomiędzy żebrami, przeciążenie mięśnia sercowego w wyniku dużego wysiłku fizycznego.

Ból serca może również towarzyszyć innym chorobom, np. anginie, a nawet przeziębieniu. U osób nadwrażliwych emocjonalnie ból serca pojawia się w sytuacjach stresowych i jest to tzw. wdowie serce, czyli objawy wskazują na zawał serca, ale specjalistyczne badanie nie wykrywają żadnych nieprawidłowości.

2. Jak zbadać stan serca?

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy lekarz musi przeprowadzić skrupulatny wywiad z pacjentem. Na początku powinien być wykonany lipidogram].

Po wstępnych badaniach lekarz może potwierdzić lub wykluczyć miażdżycę. W niektórych przypadkach kardiolog zleca ocenę markerów sercowych. Do nieinwazyjnych badań kardiologicznych wykonywanych, gdy pojawia się ból serca zaliczamy: EKG, RTG, rezonans magnetyczny serca oraz scyntygrafię serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze