Trwa ładowanie...

Ból szczęki może być objawem zawału. Sprawdź najczęstsze przyczyny bólu szczęki

Zdarza się, że doświadczasz bólu szczęki? Wielu z nas miewa podobne dolegliwości. Warto jednak zbadać, jaka może być przyczyna. Jednym z powodów tej dolegliwości może być zawał serca.

Zobacz film: "Niemy zawał serca"

1. Ból szczęki a stany zapalne

Ból szczęki jako objaw zawału? Chociaż brzmi zaskakująco, to może być zwiastun m.in. problemów kardiologicznych.

Ból szczęki jest zwykle dokuczliwy, niespodziewany i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zwykle bywa kojarzony z problemami stomatologicznymi, ewentualnie z chorobami uszu lub zatok.

Szczęka może boleć, gdy jest to powodowane stanami zapalnymi. Ból bywa wówczas promieniujący i bardzo dotkliwy, a dodatkowo może nasilać się przy mówieniu i ziewaniu.

Stany zapalne mogą dotyczyć nie tylko uszu, ale też zatok szczękowych. Konieczne jest rozpoznanie przyczyn zapalenia, gdyż mogą to być bakterie, wirusy albo grzyby. Dopiero dobra diagnostyka może ułatwić wdrożenie leczenia.

2. Wyżynanie się zębów i ból szczęki

Ból szczęki bywa często również efektem wyżynania się zębów, szczególnie ósemek. Pojawiają się one dopiero u osób dorosłych, dlatego bywają nazywane "zębami mądrości". Zdarza się stosunkowo często, że ze względu na lokalizację w tyle szczęki, ósemki wyrastają pod nieprawidłowym kątem, rzutując na ułożenie innych zębów. Ich wyżynanie się może prowadzić nawet do szczękościsku.

Zęby w tyle szczęki również szybko się psują, powodując nadkażenia kości szczęki i zatok. Dlatego usuwanie ósemek to popularny zabieg, bardzo bolesny, ale często konieczny. Stan zapalny przyzębia i dziąseł może skutkować nawet rozwojem ropni. Niezbędne jest wówczas oczyszczenie zakażonego miejsca z ropy i antybiotykoterapia.

Często konieczna jest zmiana diety oraz sposobów higieny jamy ustnej, aby dolegliwości nie nawracały.

3. Inne przyczyny bólu szczęki

Bóle szczęki towarzyszą też osobom, które mają zaburzenia neurologiczne, bóle migrenowe, nerwicę. Strach, zdenerwowanie, silne emocje, przewlekły stres - to wszystko może skutkować tym, że zabolą zaciśnięte szczęki. To częsty problem pacjentów z nerwicą.

Zauważa się również podłoże endogenne bólu szczęki, a więc wady zgryzu. U podstaw dolegliwości bólowych w obrębie szczęki może leżeć też zgrzytanie zębami, urazy mechaniczne, a nawet niewłaściwa pozycja podczas długiego siedzenia i w czasie snu.

4. Ból szczęki jako objaw zawału

Przyczyna bólu szczęki może być jednak o wiele bardziej poważna, a niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Szczęka może boleć, gdy nadchodzi zawał. Dlatego lepiej nie lekceważyć, ale udać się do specjalisty i skonsultować, jakie należy wdrożyć leczenie.

Jeśli więc pojawia się ból szczęki, a do tego uczucie ucisku w klatce piersiowej, nudności, uczucie kołatania serca – to znak, żeby wezwać pogotowie. Choroby serca i układu krążenia, to obok nowotworów, najczęstsza przyczyna śmierci. Dlatego nie należy lekceważyć nic, co mogłoby sugerować zawał, szczególnie, że problemy sercowe zdarzają się coraz częściej i u coraz młodszych osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.