Trwa ładowanie...

Ból podczas seksu

Okazuje się, że wbrew potocznym poglądom ból nie jest wcale bodźcem szczególnie podniecającym seksualnie. Natomiast prawdą jest, że wzrost podniecenia prowadzi do spadku wrażliwości na ból. Im większe podniecenie, tym wyżej podnosi się próg bólu, jaki możemy znieść. Podobna sytuacja ma miejsce w sporcie, kiedy sportowiec np. skręca nogę lub łamie sobie ząb i zauważa to dopiero po skończonych zawodach lub meczu.

Zobacz film: "Nie bój się seksuologa"

spis treści

1. Jak odczuwany jest ból podczas stosunku?

Pobudzenie seksualne sprawia, że bolesny bodziec – jeśli nie jest za mocny – może przynieść przyjemność. Pamiętajmy jednak, że istnieje granica, po przekroczeniu której późniejsza stymulacja ma całkowicie odwrotny skutek, a podniecenie może nagle i znacząco się obniżyć. Tolerancja na ból zwiększa się wraz ze zbliżaniem się do osiągnięcia orgazmu, jednak zaraz po nim próg bólu z powrotem szybko się obniża. Dlatego nie należy przeciągać zbyt długo niewygodnych pozycji czy bolesnych stymulacji. Pamiętajmy więc, że jeśli nasze zachowania seksualne stają się przyczyną odczuwania bólu, oznacza to, że być może stosowane przez nas bodźce są za silne albo stosowane są w nieodpowiedniej fazie podniecenia.

2. Przyczyny bólu podczas stosunku

Może się zdarzyć, że w trakcie stosunku kobieta odczuwa ból. Powodem może być stres, napięcie w ciele albo zbyt mocne uderzenia w organy wewnętrzne, lub infekcja miejsc intymnych. Inną przyczyną może być mała delikatność ze strony partnera. Jeśli ból nie ustępuje, powodem może być choroba narządów płciowych, wtedy warto zgłosić się do specjalisty.

3. Fantazje na temat bólu

Pragnienie bólu (psychicznego lub fizycznego) jako bodźca mającego wywołać podniecenie jest zjawiskiem dość niezwykłym. Okazuje się bowiem, że to, co w wyobrażeniach wydaje się podniecające, w rzeczywistości okazuje się dużo mniej przyjemne. Zdarzały się przypadki mężczyzn, którzy zażyczyli sobie, by partnerka ich pobiła, gdyż wydawało im się to niesamowicie „kręcące”, po czym nigdy więcej już tego nie chcieli powtórzyć. Pamiętajmy więc, aby stosować ból tylko w ograniczonym stopniu i z dużą dozą rozsądku – w granicach, w których możliwe jest odczuwanie przyjemności.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.