Trwa ładowanie...

Bóle krzyża. Wypróbuj inne możliwości, zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe

Avatar placeholder
05.09.2019 13:14
ból pleców
ból pleców

W pewnym momencie życia aż 80 procent z nas doświadczy bólu pleców - i często nie wiadomo, co do niego doprowadza. Jeśli nie jest oczywistym, że przedźwigałeś się poprzedniego dnia, budząc się rano myślisz …co do cholery zrobiłeś, że pojawił się ten nieznośny ból.

Budzisz się… i nie możesz się ruszyć.

Nie miałeś koszmarów, więc nie rzucałeś się i nie odwracałeś gwałtownie na łóżku - przynajmniej nie ostatniej nocy - a jednak coś wywołało ten okropny ból pleców.

Ostatnio, bez względu na przyczynę, leki przeciwbólowe są najczęściej stosowanymi metodami leczenia. Wystarczy połknąć kilka pigułek i wydaje się, że już wszystko załatwione.

Okazuje się, że szczególnie ból w dolnej części pleców nie jest taki prosty do zlikwidowania.

W Stanach Zjednoczonych powoli wprowadza się nowe wytyczne dotyczące łagodzenia bólu pleców bez przyjmowania leków.

Ból pleców jest jedną z najtrudniejszych dolegliwości do leczenia, ponieważ może mieć różne przyczyny. Ból wywołany naciągnięciem mięśni zareaguje inaczej na leczenie niż ból spowodowany stanem zapalnym.

Nowe badania dowodzą, że krótkotrwały ból - trwający krócej niż 12 tygodni - można złagodzić bez pomocy leków przeciwbólowych, stosując inne alternatywne terapie, w tym ciepłe okłady, masaże, akupunkturę i masaże kręgosłupa.

Te naturalne metody mogą również w pewnym stopniu przywrócić utracone funkcje pleców.

Nawet jeśli ból trwa dłużej niż trzy miesiące, możesz również obejść się bez szkodliwych leków. Zastosuj w zamian: terapię ruchową, akupunkturę, jogę, tai chi, redukcję stresu opartą na technikach relaksacyjnych.

Ale ostatnie badania wykazały, że działanie tych leków przeciwbólowych nie przynosi pożądanych efektów w przypadku większości bólów krzyża! Nawet opioidy mają minimalny wpływ, a ich stosowanie stwarza ryzyko uzależnienia i przypadkowego przedawkowania.

Dlatego te farmaceutyczne środki przeciwbólowe powinny być stosowane tylko w ostateczności.

Więc kiedy obudzisz się z tym nieznośnym bólem pleców, nie sięgaj po pigułkę - przynajmniej nie od razu. (Najbardziej ostry ból pleców i tak z czasem przejdzie samoistnie, niezależnie od leczenia.)

W zamian spróbuj delikatnych ćwiczeń, np. jogi. Łączy ona delikatne ruchy fizyczne z oddychaniem i medytacją, a badania wykazały, że zarówno zmniejsza ból pleców, jak i poprawia ogólną kondycję organizmu.

Jeśli jednak takie zajęcia, to dla Ciebie trochę za dużo, istnieją inne, równie praktyczne sposoby łagodzenia bólu, za pomocą np. akupunktury czy masażu.

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze