Bor - właściwości, objawy niedoboru, dieta

Bor jest pierwiastkiem śladowym. Niewiele o nim się mówi. Nie jest tak „słynny” jak magnez czy żelazo. A jednak spełnia ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ten cenny mikroelement znaleźć można m.in. w winogronach, rodzynkach i orzechach.

Według zaleceń ekspertów od żywienia, maksymalna dzienna dawka to 3 miligramy, a 10 miligramów to już porcja toksyczna. Niedobór boru prowadzi do raka prostaty, zaburzeń hormonalnych czy zwyrodnienia stawów. Objawia się także m.in. szybkim biciem serca i skurczami mięśni. Jakie właściwości ma bor i w jakich produktach można go znaleźć?

Zobacz film: "Podstawowe zasady wzmacniania odporności"

Bor - właściwości

Bor świetnie wpływa na pamięć i funkcje intelektualne. Lepsza jest także koncentracja i szybkość reakcji. Bor poprawia także koordynację ruchową.

Pierwiastek ten wpływa na prawidłowy metabolizm wapnia, fosforu oraz witaminy D. Dzięki niemu te mikroelementy osiągają właściwy poziom, a witaminy lepiej się wchłaniają. Dzięki temu składnikowi poprawia się gospodarka wapniowa, tym samym maleje ryzyko chorób układu kostnego, szczególnie u osób, u których stwierdzono osteoporozę. Pierwiastek ten także wzmacnia i buduje mięśnie.

Bor jest potrzebny również kobietom w okresie menopauzy. Dlaczego? Bor zwiększa bowiem poziom estrogenów. Zapobiega także starzeniu się skóry. Związki boru działają antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne.

Bor - objawy niedoboru

Niedobór boru zwiększa ryzyko wielu groźnych chorób. Na początku objawy deficytu tego pierwiastka mogą być mylone z innymi schorzeniami, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Jego brak prowadzi do zaburzeń hormonalnych, problemów ze stawami, skurczów mięśni, a nawet do nowotworu prostaty.

Powoduje nadczynność tarczycy i przyśpieszone bicie serca. W osób z niedoborem obserwuje się także chorobowe zmiany w układzie kostnym przypominające osteoporozę. Brak boru przyczynia się też do braków witaminy D i wapnia w organizmie.

Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu?

Witamina B poprawia pamięć. Gdy czujemy się zmęczeni, może to oznaczać, że nasz organizm ma niedobór kwasu foliowego. Z kolei witamina C ułatwia zapamiętywanie....

Nadmiar boru, tak jak niedobór boru również nie służy organizmowi. Niedobór boru wywołuje nudności, biegunkę, wysypkę, ból brzucha. Chory czuje się przemęczony i osłabiony, a na skórze może pojawić się wysypka. Obserwuje się także nadmierne wypadanie włosów.

Bor - dieta

Bor przyjmujemy z pożywieniem i w suplementacji. Znajdziemy go w orzechach, fasoli i owocach, takich jak jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele i winogrona. Występuje także w bakaliach, np. daktylach. Źródłem boru są również jajka.

Suplementację tym pierwiastkiem zaleca się, gdy nasza codzienna dieta jest uboga w minerały albo przyjmujemy leki, które hamują jego przyswajanie. np. mleczan magnezu. Suplementy stosuje się u pacjentów, którzy chorują na białaczkę, reumatoidalne zapalenie stawów czy przy niedoborze witaminy D.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, około miesiąca temu

Leki

Komentarze (10)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc