Brak motywacji do ćwiczeń? Dopamina, hormon szczęścia, może być tego przyczyną

Wielu z nas często postanawia sobie rozpoczęcie ćwiczeń fizycznych od przyszłego tygodnia, przyszłego miesiąca, roku... Jak często jednak zdarza się, że dyscyplina w trzymaniu się programu ćwiczeń jest najtrudniejszym zadaniem. Często jest to najtrudniejsze do wykonania postanowienie noworoczne.

Najnowsze badania sugerują dlaczego znalezienie motywacji do wykonywania ćwiczeń może być momentami tak trudne.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej są bardzo dobrze znane. Centrum Zapobiegania i Kontrolowania Chorób  donosi,  że regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, nowotworów i chorób układu krążenia.

Ćwiczenia mogą także poprawić ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, hartują organizm i zwiększają odporność.

Korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń w kontrolowaniu swojej wagi są bardzo liczne. Aktywność fizyczna znacznie poprawia metabolizm, dzięki czemu przemiana materii zachodzi sprawniej i bardziej efektywnie, a w połączeniu z odpowiednią dietą, ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała przez długi okres czasu.

Choć wiele osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z aktywności fizycznej, największy problem stanowi aktywność fizyczna w praktyce. Nowe badania mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Główny naukowiec Alexxai V. Kravitz z Instytutu zajmującego się badaniem cukrzycy i chorób nerek w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych zajął się spekulacjami w tym temacie.

10 porannych motywatorów do ćwiczeń

Zamiast budzić się z rana i myśleć o tym, że trzeba trochę poćwiczyć, lepiej po prostu przystąpić do działania. Dzięki temu poranny trening stanie się...

Głównym założeniem jest to, że osoby otyłe mają problem z rozpoczęciem aktywności fizycznej, gdyż ich masa ciała stanowi znaczną przeszkodę. Jednak naukowiec postawił nową hipotezę, co może przyczynić się do braku motywacji do wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Kravitz uważa, że zaburzenia w układzie dopaminy mogą stanowić wyjaśnienie braku chęci do aktywności fizycznej.

Okazało się, że dopamina ma kluczowe znaczenie w motywacji do ćwiczeń fizycznych, a otyłość jest ściśle związana z brakiem aktywności. Problem stanowi sygnalizacja receptorów związanych z dopaminą.

Aby zidentyfikować mechanizmy odpowiedzialne za brak aktywności fizycznej, Kravitz i zespół naukowców ilościowo sprawdził kilka aspektów w sygnalizacji dopaminy.

Okazało się, że receptory D2 znajdujące się w prążkowiu zmniejszone są u osób otyłych. Po genetycznym usunięciu receptora w prążkowiu okazało się, że wzrost na wadze nie jest wysoki mimo braku aktywności fizycznej. Deficyt dopaminy może zatem tłumaczyć  brak chęci do aktywności fizycznej. Liczba receptorów dla dopaminy bowiem znacznie zmniejsza się u tych, którzy spożywają duże ilości kalorii.

„Mimo, iż prawdopodobnie istnieją inne czynniki, to deficyt w sygnalizacji receptorów D2 jest wystarczający, aby wyjaśnić brak aktywności fizycznej” - mówi Danielle Friend, autor badania.

Wskazówki motywacyjne od najlepszych trenerów

Profesjonalni trenerzy zdają sobie sprawę z tego, że sukces to nie tylko działanie, ale także sposób myślenia o nim. Z tego względu wielu z nich zadba...

Kravitz wspomina, że jego przyszłe badania będą miały na celu sprawdzenie związku pomiędzy dietą i sygnalizacją dopaminy. Kravitz i zespół mają zamiar zbadać, czy niezdrowe odżywianie wpływa na sygnalizację dopaminy, i jak szybko nastąpi powrót do normalnej aktywności po przejściu na zdrową dietę i po utracie wagi.

Wreszcie, Kravitz ma nadzieję, że jego badania pomogą złagodzić niektóre problemy, jakich doświadczają osoby z otyłością. Kravitz na koniec dodaje, że nie zawsze siła woli jest w tym przypadku najistotniejsza. Bardzo ważne jest poznanie mechanizmów w organizmie, które kierują takim zachowaniem.

Natalia Kulik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...