Przejdź na WP

Brak ochoty na seks, impotencja? Przyczyna może być zaskakująca

W waszym związku pojawiły się problemy łóżkowe – kłopoty z erekcją, spadek libido czy niepłodność? Więź fizyczna to bardzo istotna część relacji, dlatego warto zadbać o poznanie przyczyny waszych problemów i jak najszybciej je rozwiązać. To może was zaskoczyć, ale winny może być m.in. nadmiar żelaza.

Zobacz film: "Rzeczy, które sprawiają, że nie masz ochoty na seks"

1. Zaburzenia funkcji seksualnych – możliwe przyczyny

Impotencja, zanik libido i inne kłopoty w sferze seksualnej często wiążą się po prostu z niezdrowym trybem życia (alkohol i inne używki, niska aktywność fizyczna, zła dieta), przemęczeniem organizmu czy przewlekłym stresem. Zwykle po wyeliminowaniu danego czynnika problem stopniowo ustępuje, a sprawność seksualna powraca.

Czasami za brak ochoty na seks odpowiadają czynniki psychologiczne (np. stres, że mężczyzna nie zadowoli partnerki), problemy w relacji między partnerami czy strach przed opisaniem swoich oczekiwań w łóżku. Wówczas pomocna może być np. terapia.

W jeszcze innych przypadkach impotencja i inne zaburzenia wiążą się jednak z obecnością problemów zdrowotnych. Mogą to być m.in. wahania hormonalne, nieprawidłowości w budowie anatomicznej czy nadmiar żelaza.

#dziejesienazywo: Nietrzymanie moczu a życie seksualne (WIDEO)
#dziejesienazywo: Nietrzymanie moczu a życie seksualne (WIDEO)

Kobiety, których dotknęło nietrzymanie moczu często odsuwają się od swoich partnerów. Boją się i wstydzą...

zobacz galerię

2. Żelazo – "im więcej, tym lepiej" się nie sprawdza…

Chociaż najczęściej słyszymy, że to niedobór żelaza i związana z nim anemia powodują przykre i niebezpieczne objawy, tak naprawdę to nadmiar tego pierwiastka sieje prawdziwe spustoszenie. Żelazo odkłada się wtedy w narządach, niszcząc je i uniemożliwiając prawidłową pracę. Substancja ta kumuluje się m.in. w przysadce mózgowej i jądrach, co zaburza funkcje seksualne.

Przedawkowanie żelaza wiąże się z hemochromatozą – chorobą genetyczną, na którą cierpi ok. 1 na 200 osób. Objawy choroby częściej i wcześniej występują u mężczyzn. Kobiety chorują rzadziej z powodu miesiączki.

3. Hemochromatoza – co jeszcze powinno cię zaniepokoić?

Przeładowanie żelazem objawia się nie tylko impotencją, brakiem ochoty na seks czy problemami z poczęciem dziecka. Pierwsze symptomy to m.in. zmęczenie i osłabienie organizmu, osłabienie koncentracji, bóle brzucha czy bóle stawów.

Brak ochoty na seks, impotencja? Przyczyna może być zaskakująca
Brak ochoty na seks, impotencja? Przyczyna może być zaskakująca (123rf)

Nieleczona hemochromatoza może powodować też cukrzycę, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy uszkodzenie wątroby (a w konsekwencji nawet marskość czy nowotwór). Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet ok. 30. roku życia.

To musisz wiedzieć:

4. Nie zwlekaj z diagnostyką – masz szansę na powrót do sprawności seksualnej

Badania wykazują, że jeśli to hemochromatoza powoduje zaburzenia seksualne, szybkie rozpoczęcie leczenia (upusty krwi i terapia hormonalna) pozwala je cofnąć. Dzięki temu można też zmniejszyć ryzyko dalszych powikłań, w tym raka wątrobowokomórkowego.

W jaki sposób wykryć hemochromatozę? Jednoznaczny wynik daje badanie genetyczne w kierunku mutacji genu HFE. To właśnie ta zmiana w genach odpowiada za wystąpienie choroby. Pamiętaj jednak, że to choroba dziedziczna, więc jeśli jest obecna u jednego członka rodziny, może dotyczyć też bliskich.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy