Brak ochoty na seks, impotencja? Przyczyna może być zaskakująca
W waszym związku pojawiły się problemy łóżkowe – kłopoty z erekcją, spadek libido czy niepłodność? Więź fizyczna to bardzo istotna część relacji, dlatego warto zadbać o poznanie przyczyny waszych problemów i jak najszybciej je rozwiązać. To może was zaskoczyć, ale winny może być m.in. nadmiar żelaza.
Zobacz film: "Rzeczy, które sprawiają, że nie masz ochoty na seks"
1. Zaburzenia funkcji seksualnych – możliwe przyczyny
Impotencja, zanik libido i inne kłopoty w sferze seksualnej często wiążą się po prostu z niezdrowym trybem życia (alkohol i inne używki, niska aktywność fizyczna, zła dieta), przemęczeniem organizmu czy przewlekłym stresem. Zwykle po wyeliminowaniu danego czynnika problem stopniowo ustępuje, a sprawność seksualna powraca.
Czasami za brak ochoty na seks odpowiadają czynniki psychologiczne (np. stres, że mężczyzna nie zadowoli partnerki), problemy w relacji między partnerami czy strach przed opisaniem swoich oczekiwań w łóżku. Wówczas pomocna może być np. terapia.
W jeszcze innych przypadkach impotencja i inne zaburzenia wiążą się jednak z obecnością problemów zdrowotnych. Mogą to być m.in. wahania hormonalne, nieprawidłowości w budowie anatomicznej czy nadmiar żelaza.
2. Żelazo – "im więcej, tym lepiej" się nie sprawdza…
Chociaż najczęściej słyszymy, że to niedobór żelaza i związana z nim anemia powodują przykre i niebezpieczne objawy, tak naprawdę to nadmiar tego pierwiastka sieje prawdziwe spustoszenie. Żelazo odkłada się wtedy w narządach, niszcząc je i uniemożliwiając prawidłową pracę. Substancja ta kumuluje się m.in. w przysadce mózgowej i jądrach, co zaburza funkcje seksualne.
Przedawkowanie żelaza wiąże się z hemochromatozą – chorobą genetyczną, na którą cierpi ok. 1 na 200 osób. Objawy choroby częściej i wcześniej występują u mężczyzn. Kobiety chorują rzadziej z powodu miesiączki.
3. Hemochromatoza – co jeszcze powinno cię zaniepokoić?
Przeładowanie żelazem objawia się nie tylko impotencją, brakiem ochoty na seks czy problemami z poczęciem dziecka. Pierwsze symptomy to m.in. zmęczenie i osłabienie organizmu, osłabienie koncentracji, bóle brzucha czy bóle stawów.
Nieleczona hemochromatoza może powodować też cukrzycę, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy uszkodzenie wątroby (a w konsekwencji nawet marskość czy nowotwór). Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet ok. 30. roku życia.
To musisz wiedzieć:
4. Nie zwlekaj z diagnostyką – masz szansę na powrót do sprawności seksualnej
Badania wykazują, że jeśli to hemochromatoza powoduje zaburzenia seksualne, szybkie rozpoczęcie leczenia (upusty krwi i terapia hormonalna) pozwala je cofnąć. Dzięki temu można też zmniejszyć ryzyko dalszych powikłań, w tym raka wątrobowokomórkowego.
W jaki sposób wykryć hemochromatozę? Jednoznaczny wynik daje badanie genetyczne w kierunku mutacji genu HFE. To właśnie ta zmiana w genach odpowiada za wystąpienie choroby. Pamiętaj jednak, że to choroba dziedziczna, więc jeśli jest obecna u jednego członka rodziny, może dotyczyć też bliskich.
Komentarze