Trwa ładowanie...

Brak snu a nasze emocje

Jak się okazuje, jakość i ilość snu mają wpływ na nasze emocje. Kiedy śpimy źle, bywamy niecierpliwi i nieznośni. Często te niekorzystne emocje dotykają osób w naszym otoczeniu.

Nieodpowiedni sen może prowadzić do zaburzeń naszych emocji
Nieodpowiedni sen może prowadzić do zaburzeń naszych emocji (123RF)

„Nie chcę mieć do czynienia z wieloma rzeczami, bo obawiam się, że nie jestem w stanie zrobić czegoś racjonalnie i logicznie. Wiem, że kiedy źle śpię, mogę zareagować w sposób, którego będę później żałować" - powiedziała Millbrae, która cierpi na chroniczną bezsenność z powodu bólu pleców.

Nie jest tajemnicą, że osoby pozbawione snu są zazwyczaj w złym humorze, nieszczęśliwe i dość nieobecne. Nowe badanie z Uniwersytetu w Kalifornii opublikowane w czasopiśmie „Current Biology” wskazuje, które obszary mózgu najbardziej dotyka brak snu.

Wyniki pokazują związek między negatywnym myśleniem a brakiem snu. Główny autor badania, Matthew Walker, wraz ze współpracownikami udowodniają wpływ braku snu na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja.

„Jedną z głównych funkcji snu jest wyciszenie umysłu i odpowiednie przygotowanie naszych obwodów mózgowych, abyśmy odpowiednio podeszli do emocjonalnych wyzwań dnia kolejnego. Jeśli nie zapewnimy organizmowi odpowiedniej ilości i jakości snu, nie będziemy w stanie podejmować racjonalnych decyzji” – powiedział Walker.

Amerykanie są jednymi z najbardziej pozbawionych snu ludzi na świecie, jak twierdzą lekarze i socjologowie. Około 40 procent Amerykanów śpi mniej niż siedem godzin w iągu nocy, a 75 procent poinformowało, że cierpi na zaburzenia snu przynajmniej jedną lub dwie noce w tygodniu.

Krajowe wytyczne zalecają spać od 7 do 8 godzin w ciągu doby. Według Sondażu Narodowego „Sleep Foundation” stwierdzono, że w 2015 roku tylko 26 procent dorosłych Amerykanów spało co najmniej osiem godzin w nocy w porównaniu do 35 procent w 1998 roku. Ale brak snu nie ogranicza się tylko do dorosłych.

Naucz się kontrolować negatywne emocje
Naucz się kontrolować negatywne emocje [6 zdjęć]

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu zmianę wzorców myślenia, zachowania i emocji. Często...

zobacz galerię

Dr Rafael Pelayo ze Szpitala Dziecięcego Lucile Packard powiedział, że zauważył, iż brak snu jest rosnącym problemem wśród nastolatków.

Brak snu może prowadzić do utraty koncentracji i pamięci, sprawia, że ludzie są bardziej ospali, a nawet może osłabiać nasz układ odpornościowy. Nieodpowiednia ilość snu zwiększa aktywność w obszarach mózgu związanych z różnymi zaburzeniami psychiatrycznymi.

W badaniu wzięło udział 26 młodych ludzi, z których połowa nie spała przez 35 godzin bez przerwy, a druga połowa spała normalnie w nocy w tym samym okresie czasu. Następnie za pomocą technologii MRI pokazano serię zdjęć, obrazujących stan mózgu obydwu grup. Naukowcy przeanalizowali to, co zobaczyli.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem
Zaskakujące przyczyny problemów ze snem [9 zdjęć]

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki. Eksperci twierdzą...

zobacz galerię

Badacze stwierdzili zmiany w ciele migdałowatym, obszarze mózgu, odpowiadającym za stawianie organizmu w stan gotowości w obliczu zagrożenia, oraz w korze przedczołowej, strefie odpowiadającej za proces logicznego myślenia.

Zmiany te powodują, ze zbyt emocjonalnie reagujemy w sytuacjach, na które zareagowalibyśmy normalnie w przypadku odpowiedniej ilości snu.

„Stajemy się emocjonalnie rozregulowani" - powiedział Walker.

Naukowiec podkreśla, że potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań, co budzi nadzieję na opracowanie terapii leczącej zaburzenia snu oraz zapobiegającej chorobom psychicznym, takim jak depresja i lęki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.