Brak snu powoduje zmiany w DNA i raka. Nowe badania
Wiele osób z różnych względów nie śpi wystarczająco długo. Zarwane noce nie tylko szkodzą zdrowiu i wpływają na nastrój. Nowe badana dowodzą, że brak snu może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń DNA i rozwoju nowotworów.
Zobacz film: "Niedosypiasz? Rujnujesz swoje zdrowie"
1. Brak snu jest niebezpieczny
Sen przez mniej niż 7 godzin może być potencjalnie śmiertelnie niebezpieczny. Nowe badania dowodzą, że brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie DNA oraz stanowić przyczynę rozwoju nowotworów.
Dr Gordon Wong Tin-chun, profesor nadzwyczajny na wydziale anestezjologii University of Hongkong przeprowadził badania, które jednoznacznie potwierdzają, że spanie zbyt krótko może być tragiczne w skutkach. Zauważono, że DNA osób, które śpią zbyt mało, nie regeneruje się prawidłowo. Zaistniałe wskutek niewyspania mutacje genetyczne DNA mogą prowadzić do rozwoju raka. Chociaż nie poznano jeszcze przyczyn tego mechanizmu, zjawisko uszkadzania DNA wskutek braku snu nie ulega wątpliwości.
2. Niedobór snu uszkadza DNA
Naukowcy wzięli pod lupę stan zdrowia lekarzy, których praca i tryb życia zwykle skutkują niedosypianiem. Zbadano 49 medyków z dwóch szpitali w Hongkongu. 24 z nich wykonywało pracę również nocami. Nocne dyżury zdarzały się średnio 5-6 razy w skali miesiąca. Zdarzało im się wówczas spać 3-4 godziny na dobę. U trzech osób miały miejsce zaledwie godzinne drzemki. Pozostałych 25 lekarzy przesypiało całe noce. Od wszystkich badanych pobrano próbki krwi.
Osoby, które nie spały, miały w DNA o 30 proc. więcej uszkodzeń, w porównaniu z osobami funkcjonującymi w rytmie dobowym uwzględniającym 7-8 godzin snu.
Każda noc bez snu prowadziła do zwiększenia uszkodzeń o kolejne 25 proc. Wadliwe DNA może powodować śmierć komórek ze względu na niestabilność genomową. Skutkiem uszkodzeń mogą być również nieprawidłowe zmiany komórkowe, w tym zmiany nowotworowe. Zaobserwowano także zwiększone ryzyko chorób przewlekłych.
3. Przyczyny i skutki braku snu
Zapotrzebowanie na sen to indywidualna kwestia. Jednak ciągle niewyspanie prowadzi do chronicznego zmęczenia, problemów z koncentracją i obniżenia nastroju, a także do otyłości, cukrzycy i chorób serca. Osoby, które śpią zbyt mało, żyją krócej.
Bezsenność może być powodowana nie tylko pracą. Przyczynę może stanowić również stres, depresja, alkohol, kofeina, nikotyna, nieodpowiednio dobrane łóżko, złe warunki w sypialni lub hałas.
Warto rozważyć zmianę nawyków i trybu funkcjonowania, jeśli chcemy dłużej cieszyć się życiem i zdrowiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Komentarze