Trwa ładowanie...

Braki w uzębieniu zwiększają ryzyko chorób serca. Choroby jamy ustnej wpływają na cały organizm

U osób, które straciły zęby z przyczyn innych niż uraz, występuje większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Zobacz film: "Szczoteczki do zębów [Specjalista radzi]"

1. Braki w uzębieniu mogą być przyczyną chorób serca

Naukowcy już dawno podejrzewali, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między chorobami jamy ustnej a schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak zawał, dławica piersiowa czy udar mózgu. Teraz mają kolejny dowód na potwierdzenie tej tezy.

Specjaliści przebadali 316588 ochotników w wieku od 40 do 79 lat. 8 proc. z nich nie miało zębów, a u 13 proc. zdiagnozowano chorobę sercowo-naczyniową.

Osoby z brakiem uzębienia i chorobami układu krążenia stanowiły 28 proc. wszystkich badanych. Z kolei osoby z chorobami układu krążenia, ale bez brakujących zębów, tylko 7 proc.

2. Już brak jednego zęba zwiększa ryzyko chorób serca

Okazuje się, że w grupie ryzyka są nie tylko osoby, które wcale nie mają zębów. Jak wynika z badań, nawet ochotnicy, którzy nie mieli jednego zęba, również częściej zmagali się z chorobami sercowo-naczyniowymi, nawet gdy uwzględniono inne czynniki ryzyka tych chorób, takie jak: wskaźnik masy ciała, wiek, pochodzenie, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, cukrzyca i wizyty dentystyczne.

Utrata zębów może być jednym z wielu czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W związku z tym należy nie tylko dbać o zdrowie zębów i zapobiegać chorobom prowadzącym do ich utraty, lecz także podjąć inne działania, które wyeliminują czynniki ryzyka rozwoju tych schorzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.