Brazylijskie jiu jitsu – charakterystyka, powstanie, technika, dla kogo?

Brazylijskie jiu jitsu (BJJ) wywodzi się z zapasów i judo. Jest sportem, który kładzie duży nacisk na walkę w parterze. Brazylijskie jiu jitsu jest uznawane za najbardziej skuteczną technikę walki wręcz. Dzięki niej można obezwładnić przeciwnika stosując różnego rodzaju chwyty, dźwignie i duszenia. Dlaczego warto trenować brazylijskie jiu jitsu?

spis treści

Zobacz film: "Jiu-jitsu dla kobiet?"

1. Brazylijskie jiu jitsu – charakterystyka

Jiu jitsu to japońskie sztuki walki. Łagodniejszą formą jiu jitsu jest judo. Właśnie to połączenie judo i jiu jitsu wzbogacone o chwyty z zapasów stało się bardzo popularne w Brazylii, stąd też powstał nowy sport walki czyli brazylijskie jiu jitsu.

Swoją popularność brazylijskie jiu jitsu zawdzięcza sportom MMA (Mixed Martial Arts). Są to mieszane sztuki walki. Brazylijskie jiu jitsu ma bardzo duże uznanie wśród zawodników MMA, ponieważ ma dużą skuteczność i pozwala zablokować przeciwnika bez wyrządzania mu krzywdy.

Brazylijskie jiu jitsu tak jak inne sporty walki wywodzące się ze sztuki japońskiej posiada pasy. W brazylijskim jiu jitsu wyróżnia się pasy biały, niebieski, purpurowy, brązowy oraz czarny.

2. Brazylijskie jiu jitsu – powstanie

Powstanie brazylijskiego jiu jitsu to początki XX wieku. Do Brazylii przybył japoński mistrz sztuk walki Maeda Mitsuyo, który został wygnany ze swojej społeczności z powodu uczestnictwa w płatnych walkach.

Trening judo - zdjęcia
Trening judo - zdjęcia

Judo jako jedna z japońskich sztuk walki ma charakter ceremonialny.

zobacz galerię

Uczniem Maeda Mirsuyo był Carlom Gracie, syn jednego z polityków, którzy miał doświadczenie zarówno w zapasach jak i walkach ulicznych. Łącząc te techniki walki Gracie stał się prawie niepokonany. Technika była udoskonalana i popularyzowana w USA. W latach 90. technika brazylijskiego jiu jitsu stałą się podstawą walki wśród zawodników MMA.

3. Brazylijskie jiu jitsu – technika

Brazylijskie jiu jitsu to głównie walka w parterze. Celem brazylijskiego jiu jitsu jest powalenie przeciwnika na matę oraz obezwładnienie go. Wykorzystuje się do tego dźwignię bądź duszenie. Przeciwnik ma się poddać. Zdarza się, że w takim ucisku może dojść do utraty przytomności.

W brazylijskim jiu jitsu nie stosuje się uderzeń. Wśród chwytów brazylijskiego jiu jitsu stosuje się rzuty, dzięki którym przeciwnik zostaje sprowadzony do parteru. Chwyty w parterze wykonuje się najczęściej nogami zakleszczając przeciwnika.

Elementem charakterystycznym dla BJJ jest garda. Ten chwyt polega na tym, że leżący przewodnik może chwycić nogami przeciwnika, który stoi bądź klęczy. W brazylijskim jiu jitsu stosuje się także dosiady czyli siedzenie okrakiem na leżącym przeciwniku.

Zobacz także:

4. Brazylijskie jiu jitsu – dla kogo?

Brazylijskie jiu jitsu jest sportem w zasadzie dla każdego. Ponieważ nie stosuje się w nim brutalnych ciosów jest rekomendowana także jako sztuka walki dla kobiet i dzieci. Brazylijskie jiu jitsu zyskało także uznanie wśród funkcjonariuszy. Stosują je policjanci i wojskowi.

Techniki stosowane w brazylijskim jiu jitsu wykorzystuje się podczas zajęć samoobrony. Pomagają one w obronie przed napastnikiem. Zawodnicy zajmujący się brazylijskim jiu jitsu zawodowo nie stosują niektórych technik walki takich jak kopnięcia w krocze, cios w oczy, czy ciosy kantem dłoni. Te chwyty sprawdzą się natomiast w samoobronie. Brazylijskie jiu jitsu najlepiej sprawdza się w walce z jednym przeciwnikiem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy