Trwa ładowanie...

Brzuch po cesarce – wygląd, powrót do formy, ćwiczenia

Będąc w ciąży, większość kobiet zastanawia się jak będzie wyglądał ich brzuch tuż po rozwiązaniu. Już w pierwszych dniach po porodzie, można zaobserwować poprawę, brzuch jest znacznie mniejszy, jednak skóra na nim często zostaje obwisła, a kształt brzucha nie do końca jest satysfakcjonujący. Przy stosowaniu odpowiedniej diety, po upływie czasu oraz późniejszych ćwiczeniach, brzuch wróci do formy sprzed ciąży.

Zobacz film: "Jak wrócić do formy po porodzie?"

spis treści

1. Brzuch po cesarce – wygląd

Jeżeli kobieta rodzi siłami natury, to jej ciało znacznie szybciej wróci do swojej jędrnej formy. Natomiast rodząc dziecko poprzez cesarskie cięcie, na brzuchu zostaje blizna, która przez kilka tygodni po porodzie boli i daje o sobie znać podczas wykonywania wielu codziennych czynności. Blizna po cesarskim cięciu jest zaklejona opatrunkiem, który należy często zmieniać oraz przemywać ciepłą wodą z szarym mydłem. Brzuch po cesarce jeszcze długo nie wróci do ładnej formy, ponieważ będzie ograniczony niemożnością wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jednak, jeżeli kobieta zdecyduje się na karmienie piersią, to powiększona w czasie ciąży macica, zacznie się szybciej obkurczać. Pamiętajmy, że w szybkim okresie czasu brzuch znacznie się powiększył, dlatego skóra na nim będzie jeszcze przeszkadzała. Aby wrócić do ćwiczeń fizycznych należy odczekać od 6 – 8 tygodni, jednak tak naprawdę wszystko jest zależne od indywidualnego uwarunkowania ciała danej kobiety.

Blizna po cesarskim cięciu szybko znacznie blednąć
Blizna po cesarskim cięciu szybko znacznie blednąć (123RF)

2. Brzuch po cesarce – powrót do formy

Oprócz wspomnianego karmienia piersią do poprawy brzucha może przyczynić się kilka innych niemniej ważnych czynników.

Karmiąc noworodka piersią bezwzględnie należy przestrzegać odpowiedniej diety (przynajmniej kilka miesięcy). Chodzi o to, aby jeść jak najwięcej produktów gotowanych lub przyrządzanych na parze. Należy unikać ciężkostrawnych i wzdymających potraw, ale także słodyczy i napojów gazowanych. Trzeba postawić na chude mięso, warzywa i wodę niegazowaną. Kolejnym czynnikiem, który pomoże w walce o pięknych brzuch po cesarce, będzie jej codzienne nawilżanie kremami ujędrniającymi, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Korzystajmy z oliwki do ciała, która dobrze nawilży skórę. Jeżeli zależy nam na szybszych efektach, to możemy udać się do profesjonalnego zakładu kosmetycznego, który zaleci odpowiednie zabiegi na brzuch.

3. Brzuch po cesarce – ćwiczenia

Wbrew pozorom ćwiczenia fizyczne można wykonywać kilka dni po cesarskim cięciu. Można wykonywać ćwiczenia wzmacniające ramiona lub nogi. Pamiętajmy jednak, że brzuch podczas cesarki został mocno naruszony, zostały przecięte mięśnie brzucha, dlatego niektórych ćwiczeń po prostu nie będziemy w stanie wykonać. Ale za to można wzmacniać mięśnie kegla, w tym celu wystarczy napinać i rozluźniać obciążone mięśnie pochwy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wbrew pozorom ruszajmy się jak najwięcej. Nie leżmy w łóżku, tylko starajmy się angażować powolutku brzuch. W tym celu możemy zdecydować się na codzienne spacery z maluszkiem albo wykonywanie ćwiczeń na dużej piłce. Mięśni brzucha nie nadwyrężajmy zbyt mocno, wszystko z umiarem. Z upływem czasu będziemy mogły dodać pełne ćwiczenia na obolałe mięśnie brzucha.

O mięśnie brzucha po cesarce trzeba będzie zawalczyć. Na początku lekko ich używajmy, a po kilku tygodniach będzie możliwe wykonywanie ulubionych ćwiczeń wzmacniających.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.