Bulimia a ciąża

Żarłoczność psychiczna, czyli bulimia, to bardzo poważne zaburzenie odżywiania, które dotyczy nie tylko fizjologii funkcjonowania, ale też psychiki. Najczęściej na bulimię chorują nastolatki i młode kobiety. Bulimia staje się podwójnie niebezpieczna w czasie ciąży. Nie tylko zagraża kobiecie, ale również jej dziecku. Jak bulimia wpływa na przebieg ciąży? Jak wygląda płodność u kobiet cierpiących na bulimię? Jak zaburzenia odżywiania oddziałują na rozwój płodu w łonie matki?

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Co to jest bulimia?

Bulimia, a precyzyjniej żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa), to zaburzenie odżywiania się ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F50.2. Bulimia charakteryzuje się okresowymi napadami obżarstwa i nadmierną koncentracją na kontroli masy ciała. Bulimiczki stosują skrajne metody przeciwdziałania „tuczącym” skutkom przyjętego pokarmu. Obraz psychopatologiczny bulimii może przypominać czasami anoreksję. Bulimię traktuje się czasem jako dalszy ciąg przewlekłego jadłowstrętu psychicznego. Bulimię daje się najprościej określić jako uporczywą sekwencję przejadania się i wymiotowania. Powtarzające się wymioty mogą prowadzić do zaburzeń elektrolitowych i powikłań somatycznych w postaci napadów padaczkowych, tężyczki, zaburzeń rytmu serca, osłabienia mięśni, aż do znacznego spadku masy ciała.

Żarłoczność psychiczną należy różnicować z depresją, zaburzeniami osobowości oraz schorzeniami górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym towarzyszą wymioty. W oparciu o jakie wskazówki diagnostyczne stawia się rozpoznanie bulimii?

  • Pacjent ma epizody żarłoczności, polegające na pochłanianiu olbrzymich ilości jedzenia w krótkich odstępach czasowych.
  • Pacjent jest stale zaabsorbowany jedzeniem i nie potrafi powstrzymać pragnienia jedzenia.
  • Pacjent, mając poczucie winy po spożyciu nadmiernej ilości jedzenia, stosuje metody przeciwdziałające „tyciu”, np.: prowokowanie wymiotów, głodówki, środki przeczyszczające i moczopędne, diety, intensywne ćwiczenia.
  • Pacjent chorobliwie obawia się otyłości, zakreślając nieprzekraczalne granice masy ciała.

Bulimia w ciąży

Badania specjalistów z King’s College London i University College London potwierdzają, że kobiety cierpiące na zaburzenia odżywiania się są bardziej narażone na problemy z płodnością. Okazuje się, że prawie 40% kobiet, które przyznały się do chorowania na zaburzenia odżywiania (anoreksję, bulimię lub obie choroby jednocześnie), potrzebowało ponad pół roku, by zajść w ciążę, natomiast w grupie pań bez zaburzeń odżywiania odsetek ten wynosił 29%. Kobiety z anoreksją lub bulimią dwa razy częściej niż kobiety bez problemów w odżywianiu korzystały ze specjalistycznej pomocy w leczeniu niepłodności i jednocześnie nie były szczęśliwe z powodu zajścia w ciążę. W ponad 40% przypadków ciąża u anorektyczek nie była planowana. Fakt ten może się wiązać z tym, że wiele kobiet cierpiących na anoreksję nie ma miesiączki i z tego względu nie docenia szans na zajście w ciążę. Osoby chorujące na anoreksję lub bulimię powinny szukać pomocy już przed zajściem w ciążę. Bulimia nie tylko zwiększa ryzyko niepłodności u kobiet, ale stanowi też poważne zagrożenie dla rozwoju płodu, o czym powinni pamiętać lekarze-położnicy.

Kobiety ciężarne, które w dzieciństwie przeżyły epizod bulimii, wykazują większą skłonność do poronień. Wskutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz kompulsywnego jedzenia i wymiotowania w organizmie bulimiczki może brakować składników mineralnych, witamin i składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Restrykcyjne podejście do jedzenia może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i utraty ciąży. Ponadto, bulimii towarzyszą często zaburzenia gospodarki hormonalnej, stąd np. problemy z płodnością, niemożność zajścia w ciążę, utrata miesiączki. Niektórzy jednak zwracają uwagę na fakt, że w czasie ciąży może dojść do cofnięcia się objawów chorobowych bulimii. Dzieje się tak najprawdopodobniej w wyniku wzrostu poziomu estrogenów w ciąży. Jak bulimia wpływa na dziecko rozwijające się w łonie matki? Wraz z bulimią wzrasta ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu wskutek nadużywania przez kobietę środków przeczyszczających i moczopędnych oraz niedoboru składników odżywczych w diecie matki. Maluszek może urodzić się przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową. Kobiety z bulimią nadużywają też często alkoholu i narkotyków, co również negatywnie wpływa na dziecko. Kobieta ciężarna borykająca się z problemem zaburzeń w odżywianiu wymaga specjalnej opieki ze strony położnej, ginekologa i psychiatry. Tym bardziej, że u takich kobiet rośnie prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję poporodową.

psycholog Kamila Krocz, ponad rok temu

Bulimia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bulimia a ciąża
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Bulimia a ciąża
Bulimia a ciąża

Bulimia w ciąży

przypadkach choroby poczucie winy chorej jest tak duże, że mogą wystąpić nawet skłonności samobójcze. Bulimia a ciąża Bulimia występuje głównie (...) Bulimia w ciąży...

Czy w ciąży mogę...?

Leczenie zębów a ciąża

Leczenie zębów a ciąża

Kobiety w ciąży, które chcą mieć piękne i zdrowe zęby, nie powinny unikać wizyt kontrolnych. Zabiegi stomatologiczne nie zaszkodzą dziecku.

Czy w ciąży mogę...?

Ciąża a komputer

Ciąża a komputer

Istnieją pogłoski, że kontakt z ekranem komputera zwiększa ryzyko poronienia lub powoduje wady rozwojowe płodu, ponieważ zwykle siedzi się blisko niego.

Czy w ciąży mogę...?

Lakier a ciąża

Lakier a ciąża

Jednorazowy kontakt ze środkami do lakierowania nie powinien wywołać skutków ubocznych, mimo to kobiety w ciąży powinny pamiętać, żeby o siebie zadbać.

Czy w ciąży mogę...?

Podróżowanie samolotem

Podróżowanie samolotem

Badania wykazują, że latanie samolotem w ciąży jest najbezpieczniejsze w pierwszym i drugim trymestrze, jeśli ciąża przebiega prawidłowo.

Zdrowie w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Żelazo - rola, źródła, niedobór, nadmiar, ciąża

Produkty bogate w żelazo

Produkty bogate w żelazo

Suszony tymianek Suszony tymianek to źródło błonnika oraz witamin A i C. W 100 gramach tymianku znajdziemy 123,6 mg żelaza. Ponieważ jest to około

Czy w ciąży mogę...?

Odświeżacz powietrza a ciąża

Odświeżacz powietrza a ciąża

W czasie ciąży nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają one lotne związki organiczne i sztuczne środki zapachowe, które mogą być szkodliwe dla płodu.