Bulimia w ciąży

Bulimia w ciąży czasami może przebiegać w sposób normalny dla tej choroby lub objawy choroby mogą zaniknąć. Osoby młode zapadające na bulimię mają często problemy z płodnością, czasami występuje niepłodność. Kobiety w ciąży chorujące w dzieciństwie na bulimię wykazują większe ryzyko poronienia ciąży. Żarłoczność psychiczna tj. bulimia to ciężka choroba wymagająca leczenia.

spis treści

1. Co to jest bulimia?

Bulimia, inaczej żarłoczność psychiczna, to zaburzenie odżywiania na tle psychicznym. Obok anoreksji, to druga choroba psychiczna, występująca najczęściej u młodych osób. Bulimia polega na napadach niekontrolowanego nadmiernego spożywania produktów żywnościowych. Takie napady to epizody bulimii lub inaczej epizody kompulsywnego jedzenia. W czasie między napadami osoba chora odczuwa ogromne poczucie winy z powodu zjedzenia tak dużej ilości pokarmów. Dlatego też, często w tym czasie stara się zgubić jak najwięcej kilogramów. Stosuje diety odchudzające, intensywnie ćwiczy, nadużywa środków przeczyszczających i środków moczopędnych, wywołuje wymioty. W cięższym stadium choroby bulimiczka zjada tak dużą ilość produktów żywnościowych, tylko po to, aby później je wszystkie zwrócić. W skrajnych przypadkach choroby poczucie winy chorej jest tak duże, że mogą wystąpić nawet skłonności samobójcze.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Bulimia a ciąża

Bulimia występuje głównie u nastolatek i młodych kobiet. W wyniku nieodpowiedniego odżywienia organizmu, braku składników mineralnych, witamin i składników odżywczych, z czasem dochodzi do osłabienia i wyniszczenia organizmu. Do zaburza funkcjonowanie całego organizmu, pojawiają się zaburzenia hormonalne i zatrzymanie miesiączki. To właśnie długotrwałe zatrzymanie owulacji powoduje, że u takich kobiet często dochodzi do pojawienia się niepłodności. Bulimia u mężczyzn także może skutkować w zaburzeniami w płodności. Jeżeli jednak kobieta, która w wieku młodzieńczym cierpiała na bulimię, zajdzie w ciążę, to większe jest u niej ryzyko poronienia ciąży. W ciąży objawy bulimiimogą ustąpić całkowicie lub zmniejszyć się. Prawdopodobnie związane jest to zwiększonym poziomem estrogenów w trakcie ciąży. Często jednak wiele kobiet może stosować metody patologicznej kontroli wagi w trakcie ciąży. Jest to dosyć niebezpieczne, bowiem w wyniku niedostarczenia odpowiednich składników odżywczych dla dziecka z organizmu matki, mogą pojawić się zaburzenia rozwojowe u dziecka. Taka sytuacja może mieć miejsce u kobiet, u których bulimia została niedawno ustabilizowana.

3. Wpływ bulimii na płód

Epizody bulimii w ciąży mogą dawać działania niepożądane u dziecka. U takich kobiet występuje większe ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dzieci, co spowodowane jest nadużywaniem w ciąży środków przeczyszczających i moczopędnych. Bulimiczki częściej także nadużywają alkoholu i narkotyków w ciąży, co ma także swój wpływ na płód. Bulimia w ciąży przyczynia się również do przedwczesnego porodu, a więc jest jedną z przyczyn wcześniactwa u dzieci. Kobieta z zaburzeniem odżywiania tego typu powinna być ciągle monitorowana przez położną i ginekologa, bowiem istnieje zwiększone ryzyko u takiej kobiety depresji poporodowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy