Trwa ładowanie...

Callanetics w ciąży

Avatar placeholder
04.11.2014 13:27
Callanetics w ciąży
Callanetics w ciąży

Callanetics to ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, wyszczuplające i ujędrniające uda i pośladki, wysmuklające biodra oraz kształtujące nogi. Na niedoskonałości tych wszystkich części ciała szczególnie narzekają kobiety po porodzie. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń callanetics po porodzie, aby przywrócić swoje ciało do stanu przed porodem. Niektóre kobiety wykonują callanetics w ciąży – oczywiście nie wszystkie ćwiczenia, lecz niektóre wybrane.

1. Co to jest callanetics?

Nazwa callanetics pochodzi od nazwiska prekursorki takich ćwiczeń – amerykanki Pinckney Callan. Trening callanetics to proste, bezpieczne i zarazem skuteczne ćwiczenia wpływające na kształtowanie całej sylwetki. Callanetics uaktywnia trening głęboko położonych mięśni ciała. Poprzez krótkie, szybkie i wielokrotne powtarzanie ćwiczeń, nawet 100 razy, następuje wzmocnienie siły mięśni. Chociaż z pozoru ćwiczenia wyglądają na proste, to jednak uaktywniają one działanie wielu mięśni. Ćwiczenia callanetics są bardzo intensywne. Jedna godzina takich ćwiczeń daje takie same rezultaty, jak kilkugodzinna gimnastyka klasyczna albo 20 godzin ćwiczeń aerobowych. Taki trening mięśni może być wykonywany w każdym wieku i przez kobiety w ciąży. U kobiet w ciąży jednak przez 3 pierwsze miesiące ciąży z treningu należy wyłączyć ćwiczenia na brzuch, aby nie powodować skurczy mięśni brzucha. Początkowo zaleca się ćwiczenia 2 razy w tygodniu (po 1 godzinie). Z czasem, gdy nasze mięśnie przyzwyczają się do takiego wysiłku i zrzucimy kilka kilogramów, trening można wykonywać raz w tygodniu. Gdy nasza sylwetka i waga ulegną unormowaniu, ćwiczenia callanetics można stosować codziennie przez 15 minut.

2. Przykładowe ćwiczenia callanetics w ciąży

Trening callanetics można stosować w ciąży, jednak należy ograniczyć ćwiczenia na brzuch w I trymestrze ciąży. Niekiedy takie ćwiczenia w ciąży zalecane są przez lekarzy, powodują bowiem, iż poród naturalny jest mniej bolesny, w wyniku wzmocnienia i rozciągnięcia mięśni. Kobiety po porodzie mają także mniejszą tkankę tłuszczową na brzuchu oraz udach i pośladkach. Czasami kobiety decydują się na callanetics dopiero po porodzie. Istotne jest jednak, aby najpierw wypocząć i zregenerować siły po porodzie.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Przykładowe ćwiczenia callanetics to:

  • Ćwiczenie I

Ćwiczenie to wykonywane jest z pomocą rekwizytu, jakim jest krzesło. Należy na nim usiąść, utrzymując wyprostowane plecy. Opierając się dłońmi na oparciu krzesła, spróbować unieść całe ciało do góry. Powtórzyć taką czynność kilka razy. Z czasem można wydłużyć czas jego trwania. Takie ćwiczenie wzmacnia mięśnie ramion, grzbietu i tułowia.

  • Ćwiczenie II

Ćwiczenie polega na skłonach w bok, w lewą i prawą stronę. Jedną rękę należy zgiąć w łokciu i trzymać za głową. Następnie powoli schylić się, tak aby dotknąć łokciem przeciwległego do kończyny uda. Po kilku skłonach zmienić stronę. Takie ćwiczenie pozwala na kształtowanie talii.

  • Ćwiczenie III

To ćwiczenie wpływa na wzmocnienie mięśni brzucha. Należy położyć się na plecach, a kolana lekko ugiąć. Pozycja wygląda jak pozycja do brzuszków. Następnie należy powoli unosić tułów, ale z jednoczesnym rozluźnianiem mięśni ramion. W takiej pozycji należy pozostać przez kilka sekund. Należy również pamiętać o odpowiednim oddychaniu podczas ćwiczenia. Przy unoszeniu – wydech, a przy opuszczaniu – wdech. Ćwiczenia III nie wolno stosować do 3 miesiąca ciąży.

Callanetics to ćwiczenia zalecane zarówno w ciąży, jak i po porodzie, aby kobieta mogła cieszyć się zgrabną, smukłą i wyrzeźbioną sylwetką.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze