Trwa ładowanie...

Carlos Alberto Torres nie żyje

Carlos Alberto Torres zmarł w wieku 72 lat. Słynny brazylijski piłkarz, był kapitanem reprezentacji na mistrzostwach świata w Meksyku w 1970 roku. Poprowadził wówczas swoją drużynę do zwycięstwa. Jest uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii. Przyczyną zgonu był zawał serca.

Zawał serca może mieć różne objawy, nie zawsze jest to ostry ból po lewej stronie klatki piersiowej. Często objawy nie są tak oczywiste. Z powodu zawału umiera dziennie ok. 300 osób w Polsce.

Zawał stwierdza się, gdy dojdzie do zatkania tętnicy prowadzącej krew do serca przez blaszki miażdżycowe. Powoduje to niedotlenienie tej części mięśnia sercowego i jego obumarcie. Najczęściej zawał dotyka lewej komory serca, rzadziej prawej.

Typowym objawem zawału serca jest ostry ból w klatce piersiowej, ulokowany za mostkiem, jednak często objawy nie są dla pacjenta tak oczywiste. Chorzy mogą mieć silne duszności spoczynkowe, a więc niezwiązane z wysiłkiem fizycznym.

Ból nie musi być też związany jedynie z klatką piersiową, gdyż często pojawia się jako ucisk między łopatkami. Zawał może się też wiązać z bólem stawów łokciowych lub barkowych, bólem żuchwy i krtani, a nawet górnej części brzucha.

Może więc przypominać bóle występujące podczas zaburzeń przewodu pokarmowego, co potęgować mogą ewentualne nudności, wymioty, odbijanie się oraz inne dolegliwości gastryczne.

Carlos Alberto Torres zmarł z powodu zawału serca
Carlos Alberto Torres zmarł z powodu zawału serca (Shutterstock)

Carlos Alberto Torres jest przez ekspertów uważany za wybitnego obrońcę. Razem z reprezentacją zagrał 53 mecze i strzelił osiem goli. Był wsparciem zarówno w akcjach defensywnych, jak i ofensywnych. W finale przeciwko Włochom był autorem bramki, która najbardziej zapadła kibicom mistrzostw świata w pamięci.

ZOBACZ TAKŻE:

Przez większość swojej sportowej kariery grał dla klubu Santos, a potem dla Flamengo Rio de Janeiro. Karierę zakończył w Stanach Zjednoczonym, w klubie New York Cosmos. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w różnych brazylijskich i meksykańskich klubach.

Był również selekcjonerem Azerbejdżanu w 2005 roku. W eliminacjach do mistrzostw świata jego drużyna rozegrała mecz z Polską, po którym zrezygnował z posady, twierdząc, że sędziowie byli przekupieni.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż osoby...

zobacz galerię

W 1970 roku jako kapitan reprezentacji odniósł swój największy sukces, zdobywając mistrzostwo świata. W swojej drużynie miał wówczas takie gwiazdy, jak Pele, Jairzinho, Tostao czy Roberto Rivelino.

W 2004 roku Pele wybrał go na członka grupy FIFA 100, w skład której wchodzili najlepsi żyjący piłkarze świata. Natomiast podczas mistrzostw w Brazylii w 2014 roku był jednym z sześciu Ambasadorów wraz z Ronaldo, Bebeto, Mario Zagalo, Amarildo i Marty.

W ostatnim czasie Carlos Alberto pełnił funkcję eksperta w brazylijskiej stacji Sportv.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.