Carlos Alberto Torres nie żyje

Carlos Alberto Torres zmarł w wieku 72 lat. Słynny brazylijski piłkarz, był kapitanem reprezentacji na mistrzostwach świata w Meksyku w 1970 roku. Poprowadził wówczas swoją drużynę do zwycięstwa. Jest uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii. Przyczyną zgonu był zawał serca.

Zawał serca może mieć różne objawy, nie zawsze jest to ostry ból po lewej stronie klatki piersiowej. Często objawy nie są tak oczywiste. Z powodu zawału umiera dziennie ok. 300 osób w Polsce.

Zawał stwierdza się, gdy dojdzie do zatkania tętnicy prowadzącej krew do serca przez blaszki miażdżycowe. Powoduje to niedotlenienie tej części mięśnia sercowego i jego obumarcie. Najczęściej zawał dotyka lewej komory serca, rzadziej prawej.

Typowym objawem zawału serca jest ostry ból w klatce piersiowej, ulokowany za mostkiem, jednak często objawy nie są dla pacjenta tak oczywiste. Chorzy mogą mieć silne duszności spoczynkowe, a więc niezwiązane z wysiłkiem fizycznym.

Ból nie musi być też związany jedynie z klatką piersiową, gdyż często pojawia się jako ucisk między łopatkami. Zawał może się też wiązać z bólem stawów łokciowych lub barkowych, bólem żuchwy i krtani, a nawet górnej części brzucha.

Może więc przypominać bóle występujące podczas zaburzeń przewodu pokarmowego, co potęgować mogą ewentualne nudności, wymioty, odbijanie się oraz inne dolegliwości gastryczne.

Carlos Alberto Torres jest przez ekspertów uważany za wybitnego obrońcę. Razem z reprezentacją zagrał 53 mecze i strzelił osiem goli. Był wsparciem zarówno w akcjach defensywnych, jak i ofensywnych. W finale przeciwko Włochom był autorem bramki, która najbardziej zapadła kibicom mistrzostw świata w pamięci.

Przez większość swojej sportowej kariery grał dla klubu Santos, a potem dla Flamengo Rio de Janeiro. Karierę zakończył w Stanach Zjednoczonym, w klubie New York Cosmos. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w różnych brazylijskich i meksykańskich klubach.

Był również selekcjonerem Azerbejdżanu w 2005 roku. W eliminacjach do mistrzostw świata jego drużyna rozegrała mecz z Polską, po którym zrezygnował z posady, twierdząc, że sędziowie byli przekupieni.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż osoby spokojne. Naukowcy z Uniwersytetu w Australii...

W 1970 roku jako kapitan reprezentacji odniósł swój największy sukces, zdobywając mistrzostwo świata. W swojej drużynie miał wówczas takie gwiazdy, jak Pele, Jairzinho, Tostao czy Roberto Rivelino.

W 2004 roku Pele wybrał go na członka grupy FIFA 100, w skład której wchodzili najlepsi żyjący piłkarze świata. Natomiast podczas mistrzostw w Brazylii w 2014 roku był jednym z sześciu Ambasadorów wraz z Ronaldo, Bebeto, Mario Zagalo, Amarildo i Marty.

W ostatnim czasie Carlos Alberto pełnił funkcję eksperta w brazylijskiej stacji Sportv.

Marta Pawlak, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...