Trwa ładowanie...

Carrie Fisher, George Michael i Alan Thicke zmarli z powodu chorób serca. Są one główną przyczyną śmierci na świecie

Tan rok zakończył się smutno z powodu informacji o śmierci trzech lubianych gwiazd. Alan Thicke, który był najbardziej znany z roli taty w serialu "Dzieciaki, kłopoty i my", zmarł 13 grudnia w wieku 69 lat po zawale serca. Muzyk pop George Michael zmarł w dniu Bożego Narodzenia w wieku 53 lat na niewydolność serca. Carrie Fisher, znana z roli księżniczki Lei w Gwiezdnych Wojnach, straciła przytomność po zatrzymaniu akcji serca w dzień przed Wigilią, a zmarła cztery dni później, 27 grudnia, w wieku 60 lat.

spis treści

1. Trzy różne choroby, jedna nazwa

"Nazwa zawał serca jest często błędnie używana jako określenie wszystkich chorób serca" - mówi S. Jacob Scheinerman, ordynator oddziału chirurgii sercowo-naczyniowej i klatki piersiowej w szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku. "Z naukowego punktu widzenia, określenie to oznacza uszkodzenie lub śmierć mięśnia sercowego" - wyjaśnia.

Zawał serca zdarza się, gdy przepływ krwi do serca jest zablokowany, co pozbawia tkankę mięśniową tlenu i powoduje uszkodzenia. Ten stan jest często spowodowany przez nagromadzenie płytki w tętnicach (miażdżyca).

Objawy mogą być nagłe, lub mogą narastać przez kilka dni lub tygodni wcześniej. Objawy Thicke były nieoczekiwane i ciężkie: podobno grał w hokeja z jego najmłodszym synem, kiedy zaczął czuć ból w klatce piersiowej, a następnie miał nudności i wymioty (uwaga: objawy zawału serca są często różne u kobiet i u mężczyzn).

Carrie Fisher zmarła 27 grudnia z powodu ataku serca, a jaj matka, Debbie Reynolds, zmarła dzień później z powodu udaru
Carrie Fisher zmarła 27 grudnia z powodu ataku serca, a jaj matka, Debbie Reynolds, zmarła dzień później z powodu udaru (Shutterstock)

Zawały serca leczy się zwykle przez otwarcie zatkanej tętnicy, często poprzez wstawienie stentu lub siatki. Trzeba działać szybko, uszkodzenia mięśnia sercowego która jest wynikiem braku tlenu, mogą być wtedy niewielkie. Jeśli leczenie jest opóźnione, uszkodzenie jest bardziej rozległe i powoduje śmierć. Czasami śmierć następuje szybko, nawet z kiedy błyskawicznie podejmie się leczenie.

Zobacz także

Ataki serca są spowodowane przez problemy z przepływem krwi, wynikające z trudności w skurczu i rozkurczu tego organu. Problemy te prowadzą do nieregularnego bicia serca (arytmii), która z kolei powoduje zatrzymanie bicia, całkowicie i zwykle bez ostrzeżenia. Fisher prawdopodobnie nie miała pojęcia, że jej serce zaczyna bić nieregularnie.

Dr Scheinerman wyjaśnia, że - "tutaj nie ma wystarczającego krążenia krwi, ciśnienie spada, nie ma krwi w mózgu i osoba mdleje". Jeśli serce nie zostanie ponownie pobudzone w ciągu kilku minut, pacjent umrze.

Wysiłki zmierzające do ożywienia Fisher, która upadła w samolocie lecącym z Londynu do Los Angeles, opierały się na użyciu defibrylatora, który dosłownie wstrząsnął jej sercem tak, że znów ruszyło. Wysiłki te były pozornie udane, bo Fisher zmarła w szpitalu w Los Angeles we wtorek.

"Zatrzymanie krążenia nie musi być spowodowane zawałem serca. To może być cokolwiek, od narkotyków, przez wypicie 18 puszek Red Bulla, aż po arytmię" - mówi dr Scheinerman. Inne formy choroby serca również mogą spowodować zatrzymanie jego akcji.

2. Najwięcej problemów z sercem w czasie Bożego Narodzenia

Zawały serca mogą być także przyczyną niewydolności serca, która stała się powodem śmierci George'a Michaela na Boże Narodzenie.

Większość przypadków niewydolności serca jest przewlekła i postępująca, co oznacza, że rozwijają sie w ciągu lat i pacjent czuje się gorzej z czasem, a Michael podobno był w złym stanie przez chwilę.

Niewydolność serca nie oznacza, że serce przestało w ogóle działać; oznacza to, że serce nie może już pompować krwi. Nie ma na to lekarstwa, ale ten stan może być leczony.

Przewlekła niewydolność serca jest powodowana przez takie problemy, jak choroba wieńcowa, miażdżyca, nadciśnienie i cukrzyca.

Wszystkie trzy śmierci nastąpiły w okresie roku, kiedy liczba zgonów związanych z sercem wzrasta: w Boże Narodzenie. Ostatnie badania opublikowane w "Journal of American Heart Association" sugerują, że może to być spowodowane podwyższonym stresem, zmianą nawyków żywieniowych, lub problememi z natychmiastową interwencją medyczną.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza