Trwa ładowanie...

Cebula hamuje rozprzestrzenianie się komórek raka jajnika

Avatar placeholder
23.04.2019 15:07
Cebula hamuje rozprzestrzenianie się komórek raka jajnika
Cebula hamuje rozprzestrzenianie się komórek raka jajnika (123RF)

Cebule są niskokaloryczne i bogate w witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze. Już wcześniej zauważono korzyści dla zdrowia związane z jedzeniem tego warzywa, takie jak obniżenie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów i pomoc w leczeniu depresji. Jednak nowe badania wykazały, że istnieje również związek pomiędzy jednym ze składników cebuli a leczeniem raka jajnika.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Kumamoto w Japonii i opublikowano w „Scientific Reports”.

Jak mówi zespół, raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2014 wykazał, że rak jajnika jest najczęstszym typem nowotworu, a ponieważ jedynie 40 proc. pacjentek przeżywa okres 5 lat od diagnozy i około 80 proc. z nich doświadcza nawrotu choroby po wstępnej chemioterapii, potrzebne są skuteczniejsze metody leczenia tego nowotworu.

Związek zawarty w cebuli może pomóc w skutecznej walce z rakiem jajnika
Związek zawarty w cebuli może pomóc w skutecznej walce z rakiem jajnika (Shutterstock)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy postanowili przyjrzeć się działaniu naturalnego związku zawartego w cebuli, noszącego nazwę onionin A lub ONA, na ten typ raka.

Po zbadaniu w badaniach przedklinicznych wpływu ONA na model komórek raka, naukowcy odkryli, że wprowadzenie do komórek związku powoduje zahamowanie ich wzrostu.

Badacze odkryli również, że zahamował on aktywność komórek supresorowych pochodzących ze szpiku, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się nowotworu. Jak mówią specjaliści, wpływają one na stłumienie przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej limfocytów gospodarza.

ZOBACZ TAKŻE:

Ponadto okazało się, że związek wzmacnia działanie leków zwalczających raka poprzez zwiększenie ich zdolności zapobiegania proliferacji.

W dalszych eksperymentach na modelu raka jajnika myszy naukowcy wykorzystali dawki doustne związku. Wyniki wykazały, że zwierzęta żyły dłużej, a rozwój choroby został znacząco ograniczony.

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań pokazują, że związek spowalnia progresję guzów nowotworowych jajnika przez przerwanie aktywności komórek szpikowych sprzyjających rozwojowi nowotworu.

"Okazało się, że związek spowalnia wzrost komórek raka jajnika, stymulowany przy współudziale ludzkich makrofagów. Ponadto tłumi on bezpośrednio proliferację komórek nowotworowych. Tak więc jest on uważany za użyteczny w dalszym leczeniu pacjentów chorych na raka jajnika, ze względu na eliminację zależności sprzyjających rozwojowi nowotworu [związek makrofagów z nowotworem] i jego bezpośredniej cytotoksyczności wobec komórek nowotworowych" – dodają naukowcy.

Badacze nie zaobserwowali efektów ubocznych u zwierząt i twierdzą, że po przeprowadzeniu kolejnych badań związek ten w formie doustnego suplementu może pomóc chorym na raka.

Podsumowują również, że ich badania po raz pierwszy potwierdzają, że związek zawarty w cebuli może zwalczać raka jajnika.

W poprzednim badaniu ten sam zespół badawczy wykazał, że związek ONA tłumi aktywację komórek szpiku wspomagających rozwój raka u gospodarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze