Trwa ładowanie...

Cechy osobowości i zaburzenia psychiczne związane z konkretnymi miejscach genomu

Naukowcy, dzięki metaanalizie badań asocjacyjnych całego genomu, zidentyfikowali sześć regionów ludzkiego genomu, które są istotnie związane z cechami osobowości. Pracę opublikowali badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego online w „Nature Genetics”. Wyniki pokazują również korelacje z zaburzeniami psychicznymi.

1. Pięć cech do oceny typu osobowości

"Mimo, że cechy osobowości są dziedziczne, do tej pory trudno było scharakteryzować warianty genetyczne związane z osobowością, aż do ostatnich, dużych badań asocjacyjnych” - mówi główny autor Chi-Hua Chen, dr, adiunkt w Zakładzie Radiologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Do pomiaru różnic indywidualnych osobowości powszechnie wykorzystuje się pięć czynników psychologicznych są:

  • Ekstrawersja (versus introwersji) odzwierciedla gadatliwość, asertywność i wysoki poziom aktywności;
  • Neurotyzm (w przeciwieństwie do stabilności emocjonalnej) odzwierciedla negatywny wpływ, na przykład depresję i lęk;
  • Ugodowość (versus antagonizmu) mierzy kooperatywę i współczucie;
  • Sumienność (versus niezdyscyplinowanie) wskazuje staranność i samodyscyplinę;
  • Otwartość na doświadczenia (versus zamknięty na doświadczenia) sugeruje intelektualną ciekawość i kreatywność.
Naukowcy odkryli, gdzie dokładnie w znajdują się geny kodujące konkretne cechy osobowości
Naukowcy odkryli, gdzie dokładnie w znajdują się geny kodujące konkretne cechy osobowości (Sutterstock)

Psychologowie i inni definiują osobowość zestawami obserwowalnych cech, opartych na ilościowym udziale tych pięciu czynników. Wcześniejsze metaanalizy badań bliźniąt  i rodzin połączyły około 40 procent wariancji osobowości z czynnikami genetycznymi.

Najnowsze badania, które szukają zmian genetycznych w całej dużej puli badanych, pokazały kilka wariantów związanych z pięcioma czynnikami.

W swojej nowej pracy, Chen i jego współpracownicy analizowali warianty genetyczne pięciu cech osobowości i sześciu zaburzeń psychicznych, wykorzystując dane z 23andMe, prywatnej firmy zajmującej się genomiką i biotechnologią, Genetics of Personality Consortium – firmy zajmującej się genetyką, UK Biobanku oraz deCODE Genetics, islandzkiej firmy, która również zajmuje się genetyką.

Zobacz także

2. Zaburzenia psychiczne zwiącene są niekiedy z cechami osobowści

Naukowcy odkryli na przykład, że ekstrawersja jest związana z wariantami genu WSCD2, który znajduje się w pobliżu genu PCDH15; neurotyzmu był związany z wariantami w chromosomie 8p23.1 i genem L3MBTL2.

Cechy osobowości były w dużej mierze rozdzielone genetycznie z zaburzeniami psychicznymi, z wyjątkiem neurotyzmu i otwartości na doświadczenia, które skupione są w tych samych regionach genomu, jak zaburzenia.

Ponadto, nie ma wielu genetycznych korelacji pomiędzy ekstrawersją i zaburzeniami związanymi z deficytem uwagi (ADHD), a pomiędzy otwartością i schizofrenią oraz  zaburzeniami dwubiegunowymi. Neurotyzm genetycznie skorelowany jest z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja i niepokój.

Godzina narodzin ma wpływ na osobowość
Godzina narodzin ma wpływ na osobowość [7 zdjęć]

W astrologię, horoskopy, czy znaki zodiaku część osób wierzy, część podchodzi do tego sceptycznie. Wiadomo,

zobacz galerię

"Mamy zidentyfikowane warianty genetyczne związane cechami osobowości przypisanymi do ekstrawersji i neurotyzmu. Nasze badanie jest na wczesnym etapie badań genetycznych dotyczących osobowości i wiele innych wariantów genetycznych powiązanych z cechami osobowości czeka na odkrycie.

Znaleźliśmy korelacje genetyczne pomiędzy cechami osobowości i zaburzeniami psychicznymi, ale konkretnych wariantów, na których bazują te korelacje, nie znamy” – mówi Chen

Autorzy zauważają, że podczas gdy wielkość próbki do metaanaliz była duża (od 123.132 do 260.861 uczestników w różnych badaniach), badacze używali tylko podsumowania statystyk analiz i nie można oszacować wszystkich czynników genetycznych; Niektóre badania, które analizowano, stosowały też różne metodologie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza