Trwa ładowanie...

Cena wpływa na postrzeganie żywności jako zdrowej

Avatar placeholder
03.01.2017 14:29
Cena wpływa na postrzeganie żywności jako zdrowej
Cena wpływa na postrzeganie żywności jako zdrowej

Od początku 2017 roku wielu z nas rozpocznie poszukiwania zdrowych produktów w sklepach, w celu realizacji noworocznych postanowień dotyczących utraty wagi. Jednak według najnowszych badań, nie należy patrzeć na cenę, ponieważ może ona wpłynąć na nasze decyzje, które pokarmy są dla nas dobre.

Współautor badania Rebecca Reczek, ze Szkoły Biznesu Fisher na Stanowym Uniwersytecie Ohio i jej współpracownicy odkryli, że ludzie często uważają, że zdrowe jedzenie jest droższe, choć nie mają na to żadnych dowodów.

Reczek i koledzy doszli do innych wniosków, które przedstawili w "Journal of Consumer Research".

Reczek zaznacza, że chociaż istnieją pewne rodzaje zdrowej żywności, które są bardziej kosztowne - takie jak produkty ekologiczne i bezglutenowe, to nie zawsze droższe jedzenie jest zdrowsze. W swoich badaniach naukowcy zbadali postrzeganie cen zdrowych produktów przez ludzi w serii eksperymentów.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Według najnowszych badań ludzie poszukujący zdrowych produktów często mylnie sugerują się ich ceną
Według najnowszych badań ludzie poszukujący zdrowych produktów często mylnie sugerują się ich ceną (Shutterstock)

W jednym eksperymencie zespół zapewnił uczestnikom informacje na temat "nowego" produktu Muesli. Niektórym osobom powiedziano, że produkt był zdrowotnej klasy A (zdrowa żywność), natomiast pozostałym powiedziano, że produkt był klasy C (mniej zdrowy).

Poproszono ich o określenie ceny produktu. Jak się okazało ta grupa, której powiedziano, że Muesli jest klasy A, podawali wyższe ceny, niż w drugiej grupie.

W następnym eksperymencie zespół postanowił zbadać, czy ta teoria wpływa na zachowanie ludzi, jeśli chodzi o wybór żywności.

Uczestnicy zostali poproszeni o wyobrażenie sobie, że kolega z pracy poprosił ich o zamówienie obiadu. Połowie badanych powiedziano, że ich współpracownik prosił o zdrowy obiad, podczas gdy pozostali nie mieli takiej instrukcji.

Następnie uczestnikom zaoferowano dwa produkty spożywcze na ekranie komputera: wrap z kurczakiem balsamicznym i wrap z pieczonym kurczakiem i wymieniono składniki obu produktów oraz cenę. Jednak niektórym osobom powiedziano, że droższy był kurczak balsamiczny, a innym, że pieczony.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy zostali pouczeni, aby wybrać zdrowy produkt, częściej wybierali droższy niezależnie od tego, który to był wrap, co sugeruje, że nasze wybory żywieniowe mogą być pod wpływem świeckich przekonań, że produkty zdrowe są droższe.

"Ludzie nie tylko wierzą, że zdrowe jedzenie jest droższe, ale dokonują oni również wyborów na podstawie tego przekonania" - zauważa Reczek.

W ostatnich dwóch doświadczeniach zespół starał się lepiej zrozumieć, w jaki sposób ceny żywności wpływają na postrzeganie przez ludzi, tego, co jest dla nas dobre.

Po pierwsze, naukowcy poprosili uczestników, aby wyobrazili sobie, że mają kupić mieszankę studencką i kazali im wybierać spośród czterech produktów w różnych cenach.

Jedną z mieszanek nazwano "Perfect Vision Mix". Dla niektórych osób ta mieszanka była przedstawiona jako bogata w witaminy A i zdrowa dla oczu, podczas gdy dla innych, produkt został okrzyknięty jako bogaty w DHA (kwas dokozaheksaenowy) dla zdrowia oczu, który jest mniej znany.

Dla niektórych uczestników "Perfect Vision Mix" miał średnią cenę, podczas gdy dla innych, był droższy od pozostałych trzech mieszanek.

Gdy zapytano ich o postrzeganie kluczowego składnika mieszanki, uczestnicy myśleli, że witamina A jest ważna dla zdrowej diety, niezależnie od tego, ile kosztowała.

Jednak, gdy kluczowy był DHA, badani częściej uważali, że jest on ważny dla zdrowej diety, gdy był droższy, niż kiedy miał średnią cenę. Reczek tłumaczy, że oznacza to, że ludzie doceniają wartości składników odżywczych, które znają i nie patrzą wówczas na cenę.

W ostatnim eksperymencie uczestnikom zaprezentowano nowy produkt o nazwie "Najzdrowszy Proteinowy Batonik na Naszej Planecie". Niektórym uczestnikom podano różne ceny batona. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość, aby przeczytać recenzje przed wydaniem swoich opinii na temat produktu.

Okazało się, że grupa, której podano niższą cenę, częściej czytała recenzję o produkcie, niż grupa, której podano wyższą cenę. Wyglądało to tak, jakby ludzie nie mogli uwierzyć, że ten batonik jest tani. Łatwiej im było zaakceptować fakt, że kosztuje dużo więcej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze