Chcesz zacząć biegać? Zrób to prawidłowo
Materiał powstał we współpracy z Flexus Shots
Pierwsze promienie wiosennego słońca zachęcają nas, by zacząć biegać. Wydaje się zresztą, że to nic trudnego. Wystarczy wygodnie się ubrać, założyć odpowiednie buty i pobiec co sił. Myśląc w ten sposób, możemy jednak dość szybko stracić to, co w bieganiu najlepsze: radość i zdrowie.
Co nam daje bieganie?
Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz jak? Zastanawiasz się, czy to w ogóle dobry pomysł? Jeśli nadal się wahasz, to może przekonasz się po tym, gdy przeczytasz, że bieganie znacząco zwiększa wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Te naturalne opioidy wywołują dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie i łagodzą ból. Ale uwaga: łatwo się od nich uzależnić, więc kiedy zaczniesz już regularnie biegać, organizm łatwo się do tego przyzwyczai. To dobra wiadomość, bo dzięki temu będziemy bardziej zmobilizowani i jest większa szansa na to, że nie porzucimy aktywności fizycznej po kilku dniach treningu.
Bieganie ma też inne zalety: obniża tętno i ciśnienie tętnicze, zwiększa wydajność organizmu, dodaje energii i wspomaga modelowanie sylwetki. Jest to też rodzaj aktywności, który nie wymaga drogiego sprzętu i można uprawiać go wszędzie.
Jak zacząć biegać, by nie stracić zapału?
Dlaczego więc tak wiele osób zaczynało biegać, by za jakiś czas porzucić ten sport i wrócić do biernego odpoczynku na kanapie? Może dlatego, że popełniali jeden z grzechów głównych początkujących sportowców i ich plan treningowy był opracowany jak dla maratończyka, a nie osoby, która dopiero zaczyna przygodę z bieganiem?
Jeśli zaczynasz biegać, mierz siły na zamiary. Zacznij od kilku minut marszu i za każdym kolejnym razem zwiększaj dystans przebieżki. 5 minut ciągłego biegu wystarczy, by zamiast radości zacząć odczuwać ból i nie móc złapać tchu. Aż chciałoby się zapytać: po co ci to było?
Na początek więc niech to będzie lekka aktywność: szybki marsz przeplataj z truchtem (minuta na minutę). Z czasem wydłużaj bieg, a trening zawsze kończ marszem. I co bardzo ważne: nigdy nie zapominaj o rozgrzewce. Zanim zaczniesz biegać, rozciągnij się i odpowiednio przygotuj swoje ciało do wysiłku. Rób to z głową i wyczuciem. Nie zapomnij też w ten sam sposób zakończyć treningu.
To niezwykle ważne, bo zdecydowana większość kontuzji to efekt braku rozgrzewki przed rozpoczęciem biegania i zbyt intensywnego treningu. By zmniejszyć ich ryzyko, warto też zatroszczyć się o stawy, czyli – w dużym uproszczeniu – ruchome połączenie miedzy elementami szkieletu . To właśnie one amortyzują wstrząsy, kiedy w czasie biegu nasza stopa opada na podłoże. Pełnią też inną, szalenie ważną rolę: zabezpieczają zakończenia kości przed ścieraniem i uszkodzeniem, co pozwala nam bezboleśnie się poruszać.
O stawy jednak trzeba dbać, zwłaszcza że z wiekiem są bardziej narażone na utratę elastyczności. Dzieje się tak m.in. dlatego, że im jesteśmy starsi, tym nasz organizm produkuje mniej kolagenu, czyli białka będącego głównym składnikiem tkanki łącznej i elementem budulcowym m.in. kości, stawów i skóry. To może zwiększać ryzyko kontuzji.
Nie oznacza to jednak, że nie masz zacząć biegać, warto jednak wspomóc się odpowiednim suplementem. Polecany jest zwłaszcza kolagen w płynie, np. Flexus Shots, za którego jakość odpowiada szwajcarski producent. Nie trzeba rozpuszczać go w wodzie i można go przyjmować o dowolnej porze dnia.
Flexus Shots to nie tylko kolagen, ale też wsparcie witamin C i D, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie kości i chrząstki. Obecne w składzie preparatu siarczany glukozaminy i chondroityny pomagają zredukować stan zapalny w stawach, a kwas hialuronowy wspomaga działanie kolagenu oraz produkcję płynu maziowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania stawu i regeneracji chrząstki stawowej.
Kolagen zamknięty w fiolce Flexus Shots zapobiega zanikaniu włókien kolagenowych i mazi stawowej. Opóźnia też procesy starzenia się struktur stawowych.
Jeśli więc planujesz regularne bieganie, sięgnij po płynny kolagen Flexus Shots, który teraz w sklepie internetowym zdrowievalentis.pl kupisz z rabatem -15 proc. (przy zamówieniu trzeba wpisać kod rabatowy: WP15).
Plan treningowy dla każdego!
Treningi biegowe nie mogą być zbyt intensywne. Idealne tempo biegania pozwala na prowadzenie rozmowy, choćby krótkimi zdaniami. Jeśli więc łapiesz zadyszkę po krótkim dystansie i nie możesz wykrztusić z siebie słowa, najpewniej biegasz za szybko. Przypomnij wtedy sobie, że to nie o wyścigi tutaj chodzi, ale o sport i dobrą zabawę. Motywacja też jest szalenie ważna! Osoby biegające nie bez powodu prowadzą dziennik treningowy, w którym notują pokonany dystans i czas, ale też poziom wysiłku i samopoczucie. Dobrze też poszukać partnera do treningu. Warto biegać z kimś, z kim lubimy spędzać czas i w towarzystwie kogo dobrze się czujemy.
I na koniec muzyka, która pomaga przetrwać najtrudniejsze momenty. Pamiętaj jednak, by ustawić poziom głośności tak, aby słyszeć, co dzieje się wokół. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Dzięki bieganiu możesz zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Warto jednak odpowiednio się za to zabrać. Kto wie, może będzie to początek nowej pasji? Wiele osób zaczynało biegać amatorsko, a dziś podróżuje po całym świecie, biorąc udział w maratonach. Wiosna to dobry czas na pierwsze treningi.
Wszystkie artykuły dotyczące suplementów musimy akceptować i musimy je przerobić.
Materiał powstał we współpracy z Flexus Shots
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.