Chcesz zdać egzamin? Powiedz znajomym, czego się nauczyłeś

Uczniowie, którzy otrzymują wiedzę od kogoś innego i dzielą się nią z kolegami, później lepiej przypominają sobie szczegóły i dłużej je pamiętają. To może stanowić duży atut podczas testu, radzą badacze z Uniwersytetu Baylor.

"Mówienie komuś o tym, czego się nauczyliśmy jest dla studentów bardzo skutecznym sposobem na uczenie się, zamiast zwyczajnego ponownego czytania podręcznika lub notatek" - mówi psycholog Melanie Sekeres, główny autor badania, opublikowanego w czasopiśmie „Learning & Memory”.

W badaniu, studentom pokazano 24-sekundowe klipy z 40 filmów w ciągu około pół godziny. Badania koncentrowały się na ich zapamiętywaniu zarówno ogólnej fabuły filmów, a także takich szczegółów jak dźwięki, kolory, gesty, szczegóły tła i inne informacje obwodowe.

"Wybraliśmy głównie zagraniczne filmy i klipy, o których myśleliśmy, że większość studentów ich nie widziało. Wszystkie klipy zawierały krótkie sceny normalnych, codziennych zdarzeń, które naśladowały to, co może zdarzyć się w ciągu dnia, np. rodzinny obiad lub dzieci bawiące się w parku” – mówi Sekeres

Naukowcy badali trzy grupy studentów studiów, każda po 20 uczestników, ze średnią wieku 21 lat. Członkowie jednej z grup po seanse odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących tego, co zobaczyli.

Wszyscy uczestnicy przypominali sobie mniej szczegółów i informacji o temacie filmów w dłuższym odstępie czasu. Lecz zapomnieli percepcyjne lub "peryferyjne" szczegóły z filmów szybciej i w większym stopniu, niż w przypadku filmów z „centralnymi” tematami.

Druga grupa studentów otrzymała wskazówki przed tym, jak poproszono ich o przypomnienie sobie filmów. Oni lepiej przywoływali wyblakłą pamięć o peryferyjnych szczegółach. Jednakże, ich zapominanie centralnej informacji nie różni się od pierwszej grupy, która nie dostała podobnych wskazówek.

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty!

To, że dieta wpływa na zdolności naszego mózgu wiadomo od dawna. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, jak się odżywiać, by rzeczywiście poprawić swoją pamięć...

Najbardziej godne uwagi było to, że trzecia grupa, która odświeżyła pamięć o filmach, mówiąc komuś o nich wkrótce po obejrzeniu, zapamiętała zarówno informacje centralne i obwodowe lepiej, nawet po upływie dłuższego czasu.

„Metoda odświeżania wymaga sporo wysiłku, ale efekt może być tego wart. Mówimy ją przetestować sami, zmusić się, aby powiedzieć komuś o wykładzie. Nawet pisząc odpowiedź na kilka pytań o informacje, jesteśmy bardziej skłonni do zapamiętania informacji.

Niestety, po prostu ponownie odczytywanie lub biernie słuchanie swojego nagrania wykładu w nadziei na zapamiętywanie informacji nie jest dobrą strategią zapamiętywania" – dodaje.

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

Szacunek do osoby, która daje wskazówki, ułatwia ich przyjęcie i wprowadzenie w czyn przez dziecko. Do tego potrzebna jest szczera i otwarta relacja. Manipulacja...

Sekeres zauważa, że to, że zapominamy o kilku szczegółach nie jest koniecznie złą rzeczą.

"Wiele z tych szczegółów nie wróci na żądanie. Nie zapomnimy o nich na stałe, bo to wskazywałyby na brak pamięci, po prostu może nie od razu mamy do nich dostęp. I to jest dobre. To oznacza, że nasze wspomnienia nie są tak złe, jak nam się wydaje.

Mózg jest adaptacyjny. Pamiętamy ważne rzeczy, w przeważającej części, a zapominamy o nieistotnych szczegółach. Nie chciałbyś przeszukiwać ton niepotrzebnych informacji w swoim mózgu" - mówi badacz.

Jednak w niektórych sytuacjach, takich jak dawanie świadectwa naocznego świadka czy testy, szczegóły i kontekst mogą mieć kluczowe znaczenie dla dokładniejszego odtworzenia sytuacji. I na poziomie osobistym, detale składają się na bogatsze wspomnienia czasów rodzinnych.

Choć naukowcy koncentrują się na badaniu pamięci uczących się studentów, badania te mogą być również pomocne dla innych ludzi, w odblokowywaniu i gromadzeniu wspomnień.

"Jeżeli jest coś, co naprawdę chcemy zapamiętać, jak na przykład imiona osób, możemy przywołać nazwy i przypisać im jakiś szczegół, np. możemy powiedzieć, że Jim miał zieloną czapkę, a Susan nosiła czerwoną sukienkę”.

Jak dbać o mózg?

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim związanych rozwija się w sposób bezobjawowy lub...

Zespół badawczy obecnie używa funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), aby przyjrzeć się, jak aktywność mózgu zmienia się w czasie, kiedy tracimy wspomnienia z wiekiem.

"Identyfikacja zmian we wzorcach aktywności mózgu, które towarzyszą normalne procesy zapominania, pomogą nam zrozumieć różnice między prawidłowym i nieprawidłowym przetwarzaniem pamięci. Jako naukowcy, musimy najpierw zrozumieć, jak coś działa normalnie, zanim będziemy mogli spróbować to naprawić” - tłumaczy Sekeres.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...