Chińscy naukowcy po raz pierwszy wykorzystali technikę edycji genów u ludzi

Chińscy naukowcy, jako pierwsi na świecie użyli rewolucyjnej techniki edycji genów CRISPR-Cas9 na ludziach.

Jak podaje czasopismo naukowe "Nature" w dniu 28 października, genetycznie zmodyfikowane komórki wstrzyknięto pacjentowi z agresywnym rakiem płuc w Szpitalu West China w Chengdu.

Zespół naukowców, kierowany przez Lu You z Uniwersytetu Sichuan, wydobył komórki odpornościowe od pacjenta i zmienił je za pomocą CRISPR-Cas9.

Nowa technologia niszczy gen, który normalnie działa jako kontrola zdolności komórki do uruchomienia reakcji immunologicznej i powstrzymuje ją od atakowania zdrowych komórek.

Zmodyfikowane komórki następnie mnoży się i ponownie wprowadza do krwiobiegu pacjentów, gdzie jak mają nadzieje naukowcy, natrafią na raka i go pokonają.

Liao Zhilin wypowiedział się dla CNN, że "wszystko idzie zgodnie z planem", ale nie wchodził w szczegóły.

Powiedział, że informacje na temat wyników i wniosków z badania zostaną upublicznione, gdy będą gotowe.

CRISPR oznacza występujące grupowo, regularnie oddalone od siebie, krótkie palindromiczne powtórzenia, regularnych wzorców sekwencji DNA, które mogą być edytowane.

Cas9 to rodzaj zmodyfikowanego białka wstrzykiwanego do ciała, aby pracowało nad DNA, tak jak nożyczki, które mogą ciąć geny.

Technika ta oparta jest na odkryciu z poprzedniej dekady, które wykazało, że niektóre komórki bakterii mogą zidentyfikować atakujące wirusy i pociąć ich DNA. CRISPR-Cas9 dostosowuje tę technikę i pozwala nam zmieniać geny, usuwać szkodliwe choroby, a nawet pozwolić na tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych organów, aby uzupełnić brakujące organy do przeszczepu.

Zespół Lu nie jest jedynym, który pracuje nad zastosowaniem techniki edycji genów u ludzi. Planowany okres próbny w Stanach Zjednoczonych ma rozpocząć się na początku 2017 roku, wykorzystując CRISPR do obróbki genów w leczeniu różnych nowotworów.

Carl June, specjalista immunoterapii na Uniwersytecie Pensylwania i doradca naukowy w amerykańskich testach, powiedział w "Nature", że taki pojedynek biomedyczny może dać pozytywne efekty, ponieważ konkurencja zazwyczaj poprawia produkt końcowy.

6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób serca. Z badań przeprowadzonych w Danii i opublikowanych...

Zespół z Uniwersytetu w Pekinie liczy na uruchomienie trzech kolejnych badań klinicznych z użyciem edycji genowej w celu walki z komórkami raka pęcherza moczowego, prostaty i nerki w marcu 2017 roku.

"Jednym z najważniejszych elementów rozwoju CRISPR w Chinach jest skala" - powiedziała Christina Larson, korespondentem czasopisma "Science", w kwietniu dla CNN. "Jest ona tam wdrażana na wiele różnych sposobów, w wielu różnych laboratoriach".

Zespół Lu planuje leczenie 10 chorych, a głównym celem badania jest sprawdzenie bezpieczeństwa techniki. Pacjenci będą monitorowani przez sześć miesięcy w celu określenia, czy istnieją jakiekolwiek skutki uboczne leczenia.

5 chorób, które są często źle diagnozowane

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości, które potrafią świetnie „podszyć się” pod...

"Nature" informuje, że podczas gdy testy Lu zostały pozytywnie ocenione przez innych lekarzy, poprzednie chińskie postępy w technikach edycji genów nie były tak ciepło przyjęte.

Wiele badań na ludzkich embrionach przeprowadzonych przez chińskich naukowców, wzbudza duże kontrowersje i wątpliwości etyczne. Badania te miały zapewnić potencjalnie istotne informacje, które możnaby wykorzystać do walki o życie ludzi oraz leczenia HIV i innych chorób. Jednak największe obawy odnoszą się do przyszłego potencjalnego wykorzystania takich technik w celu tzw. "projektowania dzieci".

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...