Trwa ładowanie...

Chirurdzy opracowali metodę, dzięki której będę mogli dobrać najlepszy rozmiar piersi dla każdej kobiety

Dlaczego warto nie przesadzać z powiększaniem piersi – chirurdzy twierdzą, że kobiety, dla własnego bezpieczeństwa, muszą sobie wytyczyć "jasne i wąskie granice".

Powiększenie piersi jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Statystyki podają, że gabinety polskich chirurgów plastycznych  odwiedza prawie pół miliona kobiet każdego roku.

Ta liczba prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ co piąta dorosła mieszkanka naszego kraju jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Najwięcej zastrzeżeń mają do wyglądu swojej twarzy, brzucha i piersi. Polki chcą jednak, by ich piersi wyglądały naturalnie.

1. Trzy sposoby dobierania implantów

Przeważnie kobiety same wybierają sobie rozmiar, lub chirurdzy doradzają im, jaki będzie najlepiej do nich pasował. Jednak nowy raport mówi, że lekarze powinni stosować dokładny system pomiarowy do ustanowienia jasnych granic, na jak duże piersi może sobie pozwolić pacjentka.

Źle dobrane implanty mogą wymagać późniejszej korekty
Źle dobrane implanty mogą wymagać późniejszej korekty (Shutterstock)

Zazwyczaj pacjentki przychodzą do chirurga plastycznego z gotowym pomysłem, jak powinny wyglądać ich piersi. Później, przed wykonaniem operacji, konsultują tę wizję z lekarzem.

Ale nowy raport Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych ostrzega, że może to nieść zagrożenia dla zdrowia. Zamiast takiej procedury, jak mówią, chirurdzy powinni wybrać rozmiar implantów w oparciu o pomiary tkanki piersi, aby ustanowić jasne granice tego, co jest najlepsze dla dobrego samopoczucia pacjentki.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady przeprowadzili przegląd metod używanych przez chirurgów plastycznych, aby wybrać odpowiedni rozmiar implantu do zabiegu powiększania piersi. Podzielili je na trzy kategorie.

W pierwszej, wielkość implantu oparta jest wyłącznie na wyborze dokonanym przez pacjenta. W drugiej pacjenci przedstawiali, jaki efekt chcą osiągnąć i chirurdzy wykonywali pomiary, aby znaleźć najbliższy rozmiar, który jednocześnie nie zaważy na zdrowiu.

Wreszcie  trzecia metoda była oparta na badaniu tkanki piersiowej (tissue-based planning, TBP). Pomiary do ustalenia granic, w ramach których pacjenci mogą wybrać rozmiar implantu, który nie będzie zagrażał ich życiu.

2. Najlepsza z metod

Na podstawie swoich danych, dr William Adams z Południowo-Zachodniego Centrum Medycznego Uniwersytetu w Teksasie i dr Daniel McKee z Uniwersytetu McMaster ocenili system dopasowania implantów na podstawie TBP. Ten sposób opiera się na wiedzy chirurga, który musi wybrać najodpowiedniejszy implant dla swojej pacjentki spośród wielu dostępnych wzorów i stylów.

Zobacz także

Ten przegląd wykazał, że prawie każdy pacjentka, w przypadku której chirurdzy wykorzystywali trzecią metodą, szybciej dochodziła do siebie i cieszyła się dobrym zdrowiem. Operacje oparte o TBP rzadko muszą być powtarzane, w porównaniu standardów branżowych i akceptowanych wartości badawczych. W przypadku dwóch pozostałych metod, występował szereg problemów pooperacyjnych.

Badania były jednak ograniczone – przede wszystkim żaden z naukowców nie porównał w sposób bezpośredni dwóch metod.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.