Chlorek wapnia – zastosowanie, skutki uboczne

Czym jest chlorek wapnia, jaką spełnia rolę w przemyśle spożywczym? Przede wszystkim chlorek wapnia pełni funkcję rolę regulatora kwasowości. Uważany jest za bezpieczny środek wiążący, który ma zdolność utwardzania, niektórych substancji w gotowym produkcie. Czy możliwe jest przedawkowanie chlorku wapnia?

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

spis treści

1. Chlorek wapnia – zastosowanie

Czytając etykiety na produktach spożywczych można znaleźć oznaczenie E509, jest to właśnie chlorek wapnia, jest to związek syntetyczny, który powstaje, jako produkt uboczny podczas reakcji powstawania węglanu sodu z wykorzystaniem metody Solvaya.

Jakie zastosowanie ma chlorek wapnia? Przede wszystkim chlorek wapnia jest dodawany do produktów spożywczych przeznaczonych do spożycia. Dlatego symbol E509 można znaleźć na powidłach, marmoladach czy dżemach. Chlorek wapnia stosowany jest również w galaretkach.

Gdzie jeszcze stosowany jest chlorek wapnia? Związek jest jednym ze składników mleka w proszku, mleka zagęszczonego, dodawany jest też w owocach w puszkach. Chlorek wapnia znajduje się też w nabiale, a przede wszystkim w serach żółtych, twarogach, a także w serach dojrzewających.

Chlorek wapnia może być suplementem diety np. przy niedoborze wapnia
Chlorek wapnia może być suplementem diety np. przy niedoborze wapnia (123RF)

Na rynku spożywczym dostępne są również substytuty soli, w których znajduje się chlorek wapnia. Wszystkie preparaty, produkty spożywcze, których składnikiem jest chlorek wapnia powodują, że szybciej jest wchłaniany wapń do organizmu, co oczywiście wpływa pozytywnie na stawy i kości.

Poleca się też stosowanie chlorku wapnia przy dużych niedoborach wapnia przykładowo, jako suplement diety osób, które się niewłaściwie odżywiają. Warto też podawać chlorek wapnia w okresie większego zapotrzebowania na ten pierwiastek dla przykładu podczas rehabilitacji po złamaniu czy w czasie intensywnego wzrostu kości, czyli w okresie dojrzewania.

Chlorek wapnia powinien być też włączony do suplementacji diety sportowców, dlatego, że związek ten wspiera metabolizm.

Przeczytaj także

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że wchłanianie chlorku wapnia zależy przede wszystkim od zawartości witaminy D3, a także fosforu w codziennym jadłospisie. Chlorek wapnia ma także zastosowanie w innych branżach, przykładowo w przemyśle, gdzie w czasie zimy posypuje się nim drogi, występuje też w formie bezwonnej do wysuszania substancji ciekłych czy gazów.

2. Chlorek wapnia – skutki uboczne

Chlorek wapnia, podobnie jak inne substancje, a nawet witaminy może zostać przedawkowany. W każdej diecie powinny być zachowane normy i właściwe proporcje. Przyjmowanie chlorku wapnia ponad obowiązujące normy może prowadzić do sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu osoby przyjmującej chlorek wapnia.

Sposoby na mocne kości (prezentacja edukacyjna)
Sposoby na mocne kości (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Osteoporoza Osteoporoza to choroba kości, w wyniku której stają się one kruche, łamliwe i skłonne...

zobacz galerię

Osoba, która nadużyje chlorku wapnia może zauważyć działania niepożądane. Dla przykładu może dojść do zaburzeń rytmu serca, różnych dolegliwości żołądkowych, podrażnienia błon śluzowych. Dlatego należy kontrolować skład produktów spożywczych, aby normy przyjmowania chlorku wapnia nie zostały przekroczone.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy