Trwa ładowanie...

Chlorowodorek fenylefryny- co to jest, w jakich preparatach można znaleźć chlorowodorek fenylefryny, przeciwwskazania, skutki uboczne

Chlorowodorek fenylefryny nazywany również fenylefryną jest organicznym związkiem chemicznym, a także syntetyczną aminą sympatykomimetyczną o podobnej budowie co epinefryna i efedryna (z tą różnicą, że fenylefryna wykazuje nieco dłuższe działanie od pozostałych związków). Fenylefryna to składnik wielu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Co warto wiedzieć na temat tego związku organicznego? Jakie są przeciwwskazania do stosowania fenylefryny?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Czym jest chlorowodorek fenylefryny?

Chlorowodorek fenylefryny znany także pod nazwą fenylefryna jest organicznym związkiem chemicznym o budowie zbliżonej do efedryny, a także epinefryny. Wszystkie te substancje działają podobnie, jednak fenylefryna wykazuje nieco dłuższe działanie. Wzór chemiczny chlorowodorku fenylefryny to C9H13NO2.

Fenylefryna jest aminą sympatykomimetyczną, działa pobudzająco na układ adrenergiczny. Niewielkie jej stężenie selektywnie pobudza receptory alfa 1-adrenergiczne, z kolei większe stężenie pobudza receptory beta. Środki farmaceutyczne zawierające chlorowodorek fenylefryny mogą wywoływać niewielki wzrost ośrodkowego ciśnienia tętniczego (skurczowego i rozkurczowego), a także obniżać objętość wyrzutową serca. Należy jednak podkreślić, że substancja nie przyczynia się do powstawania zaburzeń rytmu serca.

To musisz wiedzieć

2. W jakich preparatach można znaleźć chlorowodorek fenylefryny?

W przemyśle farmaceutycznym fenylefryna wykorzystywana jest jako składnik doustnych środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Ponadto, ten popularny związek chemiczny znaleźć można w preparatach zwalczających kaszel, farmaceutykach przeciwalergicznych, środkach zwalczających obrzęk trąbki słuchowej, kroplach na nieżyt nosa. Fenylefryna to również składnik preparatów stosowanych w okulistyce. Zakropienie worka spojówkowego chlorowodorkiem fenylefryny powoduje długotrwałe zwężenie naczyń krwionośnych i rozszerzenie źrenicy. W okulistyce fenylefryna wykorzystywana jest podczas operacji i zabiegów oczu, a także w trakcie badań diagnostycznych.

3. Przeciwwskazania do stosowania fenylefryny

Środków z fenylefryną nie powinny przyjmować kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią. Przeciwwskazaniem do stosowania fenylefryny są również następujące czynniki: jaskra, choroba niedokrwienna serca, nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, nadczynność tarczycy, cukrzyca, rozrost gruczołu krokowego, nadciśnienie oczne.

Pacjenci zażywający inhibitory, beta-adrenolityki, metylodopie lub indometacyny, przed zastosowaniem preparatu z zawartością fenylefryny powinni skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też

4. Skutki uboczne stosowania chlorowodorku fenylefryny

Przedawkowaniu fenylefryny mogą towarzyszyć pewne działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych wymienia się:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.