Trwa ładowanie...

Chodzenie do siłowni może być idealne dla twojego zdrowia fizycznego - ale nadwyręża zdrowie psychiczne

Avatar placeholder
17.01.2017 19:01
Chodzenie do siłowni może być idealne dla twojego zdrowia fizycznego - ale nadwyręża zdrowie psychiczne
Chodzenie do siłowni może być idealne dla twojego zdrowia fizycznego - ale nadwyręża zdrowie psychiczne

Widok umięśnionych sylwetek może być prowadzić do zniekształcenia percepcji własnego ciała wśród młodych mężczyzn i kobiet, ostrzegają naukowcy. Patrząc tylko na osoby z dużą ilością mięśni, ludziom może się wydawać, że takie obrazy są całkiem zwyczajne, a podobne sylwetki nie są niczym niezwykłym.

1. Wysportowani ludzie a praca mózgu

Są to pierwsze badania, które analizujż dokładnie, w jaki sposób reaguje mózg, gdy widzimy kulturystów. Naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Australii badali reakcje ludzi na obrazy różnych typów budowy ciała.

Zespół potwierdził wcześniejsze ustalenia, że patrzenie na wizerunek kogoś z niską zawartością tkanki tłuszczowej powoduje, że więcej osób ocenia siebie samych jako grubych. Są też bardziej krytyczni wobec innych ludzi.

Dr Ian Stephen, starszy wykładowca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Macquarie, powiedział, że "to, co ludzie uznają za normalne umięśnienie u ludzi, zmieniło się znacząco, gdy badani oglądali zdjęcia osób ćwiczących. Uczestnicy wskazywali wtedy, że osoby o zdrowym ciele mają niską zawartość tłuszczu w ciałach".

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Ćwiczenia mogą sprawić, że będziemy coraz bardziej niezadowoleni ze swojego ciała
Ćwiczenia mogą sprawić, że będziemy coraz bardziej niezadowoleni ze swojego ciała (Shutterstock)

Naukowcy zauważyli, że wyjaśnienie wykazuje podobieństwa do znanego zjawiska zwanego adaptacją wizualną. To zjawisko było wykorzystywane jako podstawa ich badania. Kiedy ludzie patrzą na skrajne bodźce, jak czerwone kółko na jasnym tle, neurony, które kodują czerwień są silnie "aktywowane" i ostatecznie dostosowują się do reszty.

Jednak po dłuższym patrzeniu na czerwone tło, gdy następnie przenosimy wzrok na białą ścianę, neurony kodujące odwrotny kolor – np. zielony- wykazują większą aktywność niż te przystosowane do rozpoznawania koloru czerwonego. W wyniku braku równowagi w odpowiedziach neuronów, wydaje nam się, że na ścianie pojawia się okręg koloru zielonego.

2. Powodem jest adaptacja wizualna

„Chcieliśmy sprawdzić, czy adaptacja wizualna może wyjaśnić, dlaczego ludzie, którzy patrzą na chude lub umięśnione ciała, zaczynają widzieć chudość lub muskulaturę jako zwykłe, wzorcowe. Nasze wyniki pokazują wizualną stronę - patrząc na muskularne ciała lub te bardzo chude wydaje nam się, że są one naturalniejsze i zdrowsze.

Te efekty postrzegania tłuszczu i mięśni mogą być oddzielnie, co sugeruje że mózg nie tylko dzieli ciała na małe i duże, ale raczej, że mamy osobne grupy neuronów do przetwarzania pulchności i muskulatury innych ludzi” - wyjaśnił Dan Sturman, student, który prowadził badania.

Zobacz także

Z badania wynika również, że u ludzi, którzy spędzają dużo czasu na czytaniu czasopism kulturystycznych lub na takich stronach internetowych, oglądają sport zawodowy lub spędzają czas na siłowni, może rozwijać się dysmorfia mięśniowa.

Dr Kevin Brooks, profesor na Macquarie, uważa, że te rodzaje wyidealizowanych obrazów mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

"Ten rodzaj zniekształcenia obrazu ciała jest niepokojący, gdyż może to doprowadzić nie tylko do problemów ze zdrowiem psychicznym, ale także do fizycznych komplikacji zdrowotnych, związanych ze stosowaniem ekstremalnej diety i / lub ćwiczeń oraz, w niektórych przypadkach, stosowaniem sterydów.

Następnym krokiem jest próba lepszego zrozumienia procesów nerwowych, które leżą u źródeł tego typu zniekształceń obrazu ciała, dzięki czemu możemy kierować nasze strategie, aby zmniejszyć skutki problemu oraz opracować terapię dla chorych” – mówi Brooks.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze