Trwa ładowanie...

Cholestaza ciążowa – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 11:19
Cholestaza ciążowa – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie
Cholestaza ciążowa – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie (Shutterstock)

Cholestaza ciążowa rozpoczyna się od nasilonego swędzenia rąk i stóp. Nie należy bagatelizować tych objawów, ale zgłosić się do lekarza, gdyż jest to niebezpieczna choroba wątroby. Z czego wynika cholestaza w ciąży? Jakie należy wykonać badania, aby potwierdzić, że dotknęła nas cholestaza ciążowa? Jak leczy się cholestazę w ciąży?

spis treści

1. Objawy cholestazy ciążowej

Cholestaza w ciąży to dokuczliwe uczucie swędzenia, które może pojawić się około 25. tygodnia ciąży. Nasilony świąd może przenieść się z rąk i stóp na tułów, uszy, okolice szyi i twarzy. Cholestaza ciążowa najczęściej występuje wieczorem i w nocy, co często jest przyczyną bezsenności. U niektórych kobiet cholestaza objawia się również mdłościami i wymiotami, a także utratą apetytu.

2. Choroba wątroby w ciąży

Cholestaza ciążowa to rzadka choroba wątroby. Istnieje skłonność dziedziczna cholestazy ciążowej, ale bezpośredniej przyczyny należy szukać w oddziaływaniu hormonów płciowych. Stężenie estrogenów i progesteronu jest największe w III trymestrze ciąży, czyli około 30. tygodnia. Wówczas wątroba może okazać się za słaba, aby radzić sobie z tak dużą dawką hormonów i dochodzi do zastoju żółci wewnątrz tego narządu.

Zobacz film: "Choroby wątroby"

Niestety, cholestaza w ciąży może być groźna dla płodu. Nie należy więc bagatelizować cholestazy ciążowej, ale z pierwszymi niepokojącymi objawami cholestazy ciążowej, zgłosić się do lekarza.

3. Jak diagnozować cholestazę

Diagnostyka cholestazy ciążowej polega na badaniu krwi, a także wykluczeniu innych przyczyn uporczywego swędzenia skóry. Badanie na wykrycie cholestazy ciążowej to badanie biochemiczne krwi, czyli próba wątrobowa. Jeżeli wykaże ono podwyższone stężenie kwasów żółciowych i enzymów, może to sygnalizować uszkodzenie wątroby i świadczyć o cholestazie w ciąży.

4. Leczenie wątroby w ciąży

Kiedy diagnoza potwierdzi cholestazę ciążową, kobieta musi być pod stałą opieką i kontrolą lekarza. Chcąc zmniejszyć ryzyko komplikacji przy cholestazie ciążowej należy dużo wypoczywać. Stała kontrola lekarza niestety często oznacza, że przyszła mama musi pozostać pod obserwacją lekarzy.

Cholestaza w ciąży jest leczona przez przyjmowanie kroplówki z glukozą, witaminą C, a także zażywania leków sterydowych. Przy chorobie często również jest pobierana krew i sprawdzanie funkcji wątroby. Ważne jest również monitorowanie stanu zdrowia dziecka. Do około 34. tygodnia ciąży regularnie wykonuje się badania KTG, USG i badania laboratoryjne.

Zobacz też

Kiedy dotknie Cię cholestaza ciążowa, należy również zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Nie należy spożywać smażonych i ciężkostrawnych potraw, które obciążają wątrobę. Zaleca się jedzenie dużej ilości warzyw i gotowanych potraw.

Cholestaza ciążowa mija po porodziea. Istnieje jednak ryzyko, że cholestaza ciążowa pojawi się przy kolejnej ciąży.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze