Trwa ładowanie...

Cholesterol dobry dla mózgu, zły dla serca

Zdrowy mózg potrzebuje dużo cholesterolu aby komórki nerwowe mogły się rozwijać i działać prawidłowo. Jednak jak wykazały nowe badania przeprowadzone przez zespół z Joslin Diabetes Center w Stanach Zjednoczonych, cukrzyca może znacznie zmniejszyć poziom cholesterolu w mózgu. Naukowcy z Instytutu wykazali że stłumiona produkcja cholesterolu w mózgu objawia się dramatycznymi zaburzeniami neurologicznymi.

To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wzrasta u osób cierpiących na cukrzycę, jak twierdzi jeden z badaczy Heather Ferris, M. D., Ph.D., pracownik naukowy z Joslin i główny autor badania.

Naukowcy długo badali rolę cholesterolu w mózgu w chorobie Alzheimera. Głównym czynnikiem powodującym tę zależność są mutacje w białku transportującym cząsteczki cholesterolu. Uważane są one za najsilniejsze genetyczne czynniki ryzyka choroby Alzheimera, jak sygeruje Ferris.

Badania nad cholesterolem wykazały, że ma on również duży wpływ na zdrowie mózgu
Badania nad cholesterolem wykazały, że ma on również duży wpływ na zdrowie mózgu

Astrocyty stanowią ważną grupę wspierania komórek w mózgu. Uważa się, że funkcjonowanie większości z nich jest zależne od produkcji cholesterolu.

W najnowszych badaniach naukowcy z Centrum Joslin zbadali wpływ wyeliminowania genu zwanego SREBP2, który odpowiada za syntezę cholesterolu. Wyniki badań były uderzające.

„Taka zmiana wywołała wiele zaburzeń behawioralnych. Okazało się, że brak tego genu wywołał problemy z uczeniem się i zapamiętywaniem. Ponadto, pojawiają się problemy z wykonywaniem codziennych czynności” – tłumaczą C. Ronald Kahn, dyrektor naukowy z Centrum Joslin i Mary K. Iacocca, profesor medycyny z Harvard Medical School.

"Niektóre z tych zaobserwowanch działań przypominały nieco objawy choroby Alzheimera” – dodają.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu...

zobacz galerię

Co ciekawe, zaobserwowano także zmiany w metabolizmie całego ciała, spalanie węglowodanów było większe oraz widoczny był spadek wagi.

"Prowadzimy dopiero początkowe fazy badania powiązania cukrzycy i choroby Alzheimera, ale już mamy przypuszczenia, że cholesterol może być mediatorem" - mówi Ferris.

Chociaż badacze w innych laboratoriach sugerują, że podwyższenie poziomu cholesterolu może być bardziej związane z zaburzeniami mózgu, niż jego obniżenie, naukowcy tego badania twierdzą, iż ich wyniki mogą być bardziej istotne klinicznie.

Leki zmniejszające poziom cholesterolu w układzie sercowo-naczyniowym mogą nieść znaczne korzyści dla zdrowia osób chorych na cukrzycę, jednak poziom cholesterolu we krwi różni się od poziomu cholesterolu w mózgu.

Idąc dalej, naukowcy mają zamiar prowadzić badania, które łączą w sobie model obniżonego poziomu cholesterolu w mózgach chorych na Alzheimera lub cukrzycę typu 1 lub też cukrzycę typu 2. Naukowcy również chcą zbadać wpływ na zdrowie mózgu obniżenia poziomu cholesterolu w dorosłości bez wyraźnej przyczyny.

"Te badania dają kolejny przykład tego, jak badania w jednej dziedzinie biomedycyny mogą wpływać na wiedzę w innej dziedzinie. Nasze badania miały na celu zrozumienie konsekwencji płynących z cukrzycy na zdrowie mózgu, przy okazji zaś zaczęrpnęliśmy nowej wiedzy na temat choroby Alzheimera" – podsumowuje Kahn.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.