Trwa ładowanie...

Choroba Alzheimera: Nowy związek chemiczny, który umożliwi wcześniejszą diagnozę

Avatar placeholder
15.11.2018 08:44
Choroba Alzheimera: Nowy związek chemiczny, który umożliwi wcześniejszą diagnozę
Choroba Alzheimera: Nowy związek chemiczny, który umożliwi wcześniejszą diagnozę

Istnieje pilna potrzeba opracowania bardziej skutecznych sposobów na wykrycie choroby Alzheimera w etapie przedklinicznym, gdy dopiero pojawiają się problemy poznawcze.

Zespół naukowców opracował i przetestował związek, który może być w stanie skuteczniej zidentyfikować niektóre z nieprawidłowych złogów białek w etapie przedklinicznym niż obecnie zatwierdzone związki.

Naukowcy z Uniwersytetu Washington opisali swoją pracę w badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Scientific Reports".

Obecnie ponad 46 milionów ludzi z demencją żyje na całym świecie. Bez skutecznego leczenia oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do 131,5 mln w 2050 r.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Naukowcy odkryli związek chemiczny, który umożliwi wcześniejszą diagnozę choroby Alzheimera
Naukowcy odkryli związek chemiczny, który umożliwi wcześniejszą diagnozę choroby Alzheimera (Shutterstock)

Naukowcy wciąż próbują zrozumieć złożone zmiany zachodzące w mózgach ludzi, u których rozwija się choroba Alzheimera. Jednakże wydaje się prawdopodobne, że te zaczynają się co najmniej 10 lat przed problemami z pamięcią.

Podczas tego etapu badań przedklinicznych, kiedy ludzie zdają się nie mieć żadnych objawów, nieprawidłowe złogi białka amyloidu beta i tau tworzą blaszki i sploty w całym mózgu. W końcu te zbitki komórek mózgowych przestają działać, tracą ze sobą połączenia i obumierają.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

W swoim raporcie z badań autorzy wyjaśniają, że niepowodzenie prób leków, które miałyby cofnąć objawy kliniczne choroby Alzheimera sugeruje, że aby leczenie było skuteczne, musi być rozpoczęte na etapie przedklinicznym.

Ich badanie dotyczy nowego związku o nazwie Fluselenamyl, który może skuteczniej wykrywać blaszki amyloidu beta niż obecnie zatwierdzone związki chemiczne.

Badacze wierzą, że dołączenie radioaktywnego atomu do związku umożliwiłoby jego ulokowanie w żywym mózgu i śledzenie na skanach pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

"Fluselenamyl jest zarówno bardziej wrażliwy i prawdopodobnie bardziej szczegółowy niż środki bieżące" – mówi autor Vijay Sharma, profesor radiologii, neurologii i inżynierii biomedycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

Amyloidu może być rozproszony lub zwarty, mówią naukowcy. Zwarta postać już od dawna związana z chorobą Alzheimera, ale istnieje przekonanie, że rozproszenie blaszek nie jest objawem choroby, ponieważ znajdują się one w mózgach wszystkich ludzi.

Prof. Sharma uważa jednak, że rozproszenie amyloidu może oznaczyć najwcześniejsze stadium choroby Alzheimera.

W ich badaniu on i jego koledzy odkryli, że Fluselenamyl wiąże się z białkami ludzkiego amyloidu beta 2-10 razy skuteczniej niż trzy inne środki obrazowania zatwierdzone przez amerykańską Agencja ds. Żywności i Leków.

Oznacza to, że jest bardziej prawdopodobne, że ten związek wykryje wczesne zmiany w mózgu, związane z chorobą Alzheimera, ponieważ wykazuje zdolność do wykrywania mniejszych grudek amyloidu beta.

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy

zobacz galerię

Naukowcy również przeprowadzili dalsze testy. W jednym z nich związek był wykorzystany do barwienia wycinków mózgowych pobranych od pacjentów, którzy zmarli na chorobę Alzheimera, a także pacjentów z poszczególnych kategorii wiekowych, którzy zmarli z innych przyczyn i nie chorowali na Alzheimera (grupa kontrolna).

Zespół odkrył Fluselenamyl prawidłowo identyfikował blaszki w wycinkach mózgu chorych na Alzheimera, ale nie w grupie kontrolnej.

W innym badaniu naukowcy dodali radioaktywny atom do Fluselenamylu i okazało się, że było bardzo mało interakcji między związkiem i zdrową istotą białą w wycinku mózgu.

Prof. Sharma wyjaśnia, że jest to duża zaleta, ponieważ znaczną wadą zatwierdzonych związków jest to, że często wiążą się one "bezkrytycznie" do istoty białej i fałszują wyniki.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny

zobacz galerię

W kolejnym eksperymencie zespół wykorzystał związek, aby porównać myszy zmodyfikowane genetycznie, aby wytwarzały blaszki amyloidu beta, z normalnymi myszami. Odkryli, że Fluselenamyl wykazał tak samo wysoką czułość blaszek amyloidu beta i słabe przywiązanie do istoty białej zdrowego mózgu.

Podobnie, gdy wstrzykiwali radioaktywnie oznakowany Fluselenamyl chorym myszom, naukowcy odkryli, że przekroczył barierę krew-mózg, związał się z blaszkami amyloidu beta, i „rozpalił” skany PET. Jednak u myszy bez blaszek, związek został szybko usunięty z mózgu i wydalony.

Zespół planuje teraz przetestować związek u ludzi i już złożyła wniosek w celu zbadania jego bezpieczeństwa. Naukowcy przewidują, że Fluselenamyl używany będzie jako część badań przesiewowych dla osób w grupie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze