Choroby nerek zabijają coraz więcej osób. To już choroba cywilizacyjna
Naukowcy alarmują, że na całym świecie rośnie liczba zgonów spowodowanych chorobami nerek. To pierwszy taki wzrost od 27 lat. Specjaliści zaznaczają jednak, że wielu przypadkom można było zapobiec.
Zobacz film: "Problemy z nerkami [Specjalista radzi]"
1. Przewlekła choroba nerek
Poważny zespół chorobowy nerek rozwija się, kiedy nerki powoli przestają funkcjonować. Zazwyczaj trwa to przez kilka miesięcy lub nawet lat. Kiedy nerki przestają działać, zmniejsza się liczba nefronów. Nerki nie są w stanie poprawnie filtrować krwi. Szacuje się, że choroba może dotykać nawet 600 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce może na nią chorować nawet co dziesiąta osoba.
Zobacz też: Naturalne sposoby na zdrowe nerki
Uszkodzenie nerek nie daje wczesnych symptomów, dlatego jest tak groźne. Jeśli choroba nie zostanie wykryta przypadkowo, a nerki zostaną uszkodzone, potrzebne będą dializy lub przeszczep.
U osób cierpiących na choroby nerek występuje również większe ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Ryzyko jest nawet większe niż u zdrowych. Amerykańscy naukowcy policzyli, że jest ono nawet 20 proc. większe.
Zobacz też: Jak dbać o nerki?
Nie wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia choroby w większości przypadków. Choć lekarze zauważyli, że wystąpieniu problemów z nerkami sprzyja nadciśnienie, cukrzyca, czy wystawienie organizmu na działanie toksyn. W niektórych przypadkach decydującym czynnikiem dla wystąpienia choroby jest zarażenie wirusem HIV.
2. Choroba cywilizacyjna
Amerykańscy lekarze podkreślają, że przewlekła choroba nerek jest uleczalna, a także da się jej zapobiegać. Ich zdaniem międzynarodowe instytucje, a także krajowe rządy powinny podjąć stosowne kroki w celu zwiększenia świadomości na temat tej choroby, jak również bezpośredniemu przeciwdziałaniu jej występowaniu.
Każdego roku choroby nerek są powodem coraz większej ilości zgonów. W 2017 roku liczba śmiertelnych przypadków była większa niż tych spowodowanych wirusem HIV i gruźlica. A sama choroba dotknęła więcej osób niż cukrzyca, astma, czy osteoporoza.
3. Objawy przewklekłej choroby nerek
Do najczęstszych objawów zaburzeń czynności nerek zaliczamy:
- zmiana koloru moczu, ból w trakcie jego oddawania oraz zmiana częstotliwości korzystania z toalety,
- obrzęki dłoni i stóp, podkrążone oczy,
- swędząca i sucha skóra - w ten sposób organizm próbuje pozbyć się toksyn,
- metaliczny posmak w ustach,
- ból pleców,
- uczucie zimna,
- zawroty głowy, ogólne zmęczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Komentarze