Trwa ładowanie...

Choroby nerek zabijają coraz więcej osób. To już choroba cywilizacyjna

Naukowcy alarmują, że na całym świecie rośnie liczba zgonów spowodowanych chorobami nerek. To pierwszy taki wzrost od 27 lat. Specjaliści zaznaczają jednak, że wielu przypadkom można było zapobiec.

Zobacz film: "Problemy z nerkami [Specjalista radzi]"

1. Przewlekła choroba nerek

Poważny zespół chorobowy nerek rozwija się, kiedy nerki powoli przestają funkcjonować. Zazwyczaj trwa to przez kilka miesięcy lub nawet lat. Kiedy nerki przestają działać, zmniejsza się liczba nefronów. Nerki nie są w stanie poprawnie filtrować krwi. Szacuje się, że choroba może dotykać nawet 600 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce może na nią chorować nawet co dziesiąta osoba.

Nerki, które przestają poprawnie działać są poważnym zagrożeniem (Unsplash)
Nerki, które przestają poprawnie działać są poważnym zagrożeniem (Unsplash)

Zobacz też: Naturalne sposoby na zdrowe nerki

Uszkodzenie nerek nie daje wczesnych symptomów, dlatego jest tak groźne. Jeśli choroba nie zostanie wykryta przypadkowo, a nerki zostaną uszkodzone, potrzebne będą dializy lub przeszczep.

U osób cierpiących na choroby nerek występuje również większe ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Ryzyko jest nawet większe niż u zdrowych. Amerykańscy naukowcy policzyli, że jest ono nawet 20 proc. większe.

Coraz więcej osób choruje na choroby nerek (East news)
Coraz więcej osób choruje na choroby nerek (East news)

Zobacz też: Jak dbać o nerki?

Nie wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia choroby w większości przypadków. Choć lekarze zauważyli, że wystąpieniu problemów z nerkami sprzyja nadciśnienie, cukrzyca, czy wystawienie organizmu na działanie toksyn. W niektórych przypadkach decydującym czynnikiem dla wystąpienia choroby jest zarażenie wirusem HIV.

2. Choroba cywilizacyjna

Amerykańscy lekarze podkreślają, że przewlekła choroba nerek jest uleczalna, a także da się jej zapobiegać. Ich zdaniem międzynarodowe instytucje, a także krajowe rządy powinny podjąć stosowne kroki w celu zwiększenia świadomości na temat tej choroby, jak również bezpośredniemu przeciwdziałaniu jej występowaniu.

Często ratunkiem jest przeszczep nerek (Pexels)
Często ratunkiem jest przeszczep nerek (Pexels)

Każdego roku choroby nerek są powodem coraz większej ilości zgonów. W 2017 roku liczba śmiertelnych przypadków była większa niż tych spowodowanych wirusem HIV i gruźlica. A sama choroba dotknęła więcej osób niż cukrzyca, astma, czy osteoporoza.

3. Objawy przewklekłej choroby nerek

Do najczęstszych objawów zaburzeń czynności nerek zaliczamy:

  • zmiana koloru moczu, ból w trakcie jego oddawania oraz zmiana częstotliwości korzystania z toalety,
  • obrzęki dłoni i stóp, podkrążone oczy,
  • swędząca i sucha skóra - w ten sposób organizm próbuje pozbyć się toksyn,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • ból pleców,
  • uczucie zimna,
  • zawroty głowy, ogólne zmęczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.