Trwa ładowanie...

Onkolog ucina spekulacje. Skomentował stan zdrowia Ziobry

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 29.03.2024 12:27
Chory na raka Zbigniew Ziobro przerwał terapię. W internecie zawrzało
Chory na raka Zbigniew Ziobro przerwał terapię. W internecie zawrzało (East News)

Postać Zbigniewa Ziobry od miesięcy budzi ogromne zainteresowanie w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, a także chorobą nowotworową. Z tego powodu polityk nie mógł stanąć przed Komisją Śledczą. Pojawił się za to przed swoim domem niedługo po jego przeszukaniu.

spis treści

1. Ziobro komentuje przeszukanie domu. Przerwał leczenie

We wtorek, 26 marca, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z Prokuraturą Krajową przeprowadzili przeszukanie domu Zbigniewa Ziobry. Miało ono związek z Funduszem Sprawiedliwości, którego środki za czasów Ziobry w ocenie NIK wydatkowane były w sposób niegospodarny i niecelowy.

Po przeszukaniu, które odbyło się pod nieobecność szefa Suwerennej Polski w domu, Ziobro nieoczekiwanie zabrał głos. - Jest inny niż zwykle, ale to rezultat operacji, którą niedawno przeszedłem - wyjaśnił, stawiając się przed swoim domem.

Zobacz film: "4 objawów raka przełyku. Zobacz, czy znasz"
Chory na raka Ziobro przerwał terapię
Chory na raka Ziobro przerwał terapię (X)

- Przerwałem aktualnie terapię po operacji, żeby tu do państwa dzisiaj przyjechać - powiedział. Kolejnego dnia ponownie spotkał się z dziennikarzami, żeby wytłumaczyć sytuację. W jego ocenie "przeszukanie przeprowadzono w sposób bandycki".

2. Ziobro zmaga się z rakiem. Internauci nie dowierzają

Pod koniec 2023 r. wyszło na jaw, że Zbigniew Ziobro jest ciężko chory i walczy z zaawansowaną chorobą nowotworową, rakiem przełyku. Z tego powodu polityk wycofał się całkowicie z życia publicznego, nie komentował też przez długi czas doniesień na temat swojego zdrowia. W marcu tego roku przyznał, że przeszedł ośmiogodzinną operację "usunięcia większości przełyku i części żołądka". Dodał we wpisie na platformie X, że ma też problemy z oddychaniem i mówieniem.

- Jest to bardzo duża i skomplikowana operacja wymagająca najczęściej otworzenia dwóch jam - jamy brzusznej i klatki piersiowej. Później trzeba wykonać zespolenie przewodu pokarmowego, czyli "uruchomić" dolną część żołądka i zespolić z pozostałą częścią przełyku, żeby pacjent miał możliwość normalnego odżywiania - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Tomasz Sarosiek, onkolog kliniczny z LUX MED Onkologia, podkreślając, że tego typu operacje "są bardzo skomplikowane i ryzykowne".

Podczas wtorkowego wystąpienia Ziobro był wyraźnie szczuplejszy, na jego szyi, na wysokości krtani widoczny był ślad, słychać było także chrypkę. Mimo to internauci wyrażali powątpiewanie, że polityk jest poważnie chory. "Jak na osobę walczącą o życie to się ma bardzo dobrze. Co na tę szopkę powiedzą pacjenci onkologiczni i inni chorzy" - pisali pod jednym z artykułów opublikowanych przez Wirtualną Polskę. Ziobro miał być poddawany chemio- i radioterapii, mimo to nie stracił włosów, na co zwracają uwagę internauci. "Po jakiej operacji? Przecież nie wygląda na osobę operowaną przez osiem godzin. Dwukrotna chemioterapia, która nie pozbawiła ani jednego włosa?" - pisali.

- Taka operacja nie upośledza możliwości mówienia, dlatego, że krtań w żaden sposób nie została dotknięta tym leczeniem, natomiast przez jakiś czas pacjent może mieć problem z odżywianiem. Przez kilka dni po operacji musi być wyłącznie odżywianie dożylne lub przez sondę wprowadzoną do żołądka lub jelita cienkiego (...) - wyjaśniał dr Sarosiek. Tłumaczył, że w przebiegu nowotworu typowa jest także utrata masy ciała.

Szacuje się, że ok. 65 proc. pacjentów onkologicznych poddawanych chemioterapii traci włosy. To oznacza niemały odsetek osób, które nie będą borykać się z tym problemem, co więcej istnieje także system chłodzenia skóry głowy w postaci specjalnego czepka, który chroni włosy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze