Trwa ładowanie...

Chorzy na HIV mają prawie dwukrotnie wyższe ryzyko zawału serca

Avatar placeholder
30.04.2019 12:17
Chorzy na HIV mają prawie dwukrotnie wyższe ryzyko zawału serca
Chorzy na HIV mają prawie dwukrotnie wyższe ryzyko zawału serca (123RF)

Nowe badanie Northwestern Medicine donosi, że obecne metody przewidywania ryzyka zawału serca i udaru mózgu znacznie lekceważą ryzyko u osób z HIV, które jest prawie dwukrotnie większe niż w populacji ogólnej.

"Rzeczywiste ryzyko zawału serca dla osób z HIV jest o około 50 proc. wyższe niż przewidywane przez kalkulator ryzyka wielu lekarzy stosowany dla ogółu społeczeństwa" - powiedział główny autor dr Matthew Feinstein, absolwent chorób układu sercowo-naczyniowego w Szkole Medycznej Uniwersytetu Północnozachodniego Feinberg.

Badanie zostało opublikowane 21 grudnia w "JAMA Cardiology".

Wyższe ryzyko zawału serca - o około 1,5 do dwóch razy – występuje nawet u osób, u których wirus jest niewykrywalny we krwi z powodu leków antyretrowirusowych.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Dokładne przewidywanie indywidualnego ryzyka pomaga ustalić, czy dana osoba powinna zacząć przyjmować leki, takie jak statyny, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

"Jeśli masz większe ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, prawdopodobieństwo przyjmowania jednego z tych leków jest większe i uzasadnia ewentualne skutki uboczne leku" - powiedział Feinstein. Zauważa, że może okazać się konieczne, aby opracować nowy algorytm predykcyjny, w celu określenia rzeczywistego ryzyka zawału serca i udaru mózgu u osób z HIV.

Najnowsze badania wykazały, że osoby zarażone wirusem HIV moją dwa razy wyższe ryzyko zawału serca niż reszta populacji
Najnowsze badania wykazały, że osoby zarażone wirusem HIV moją dwa razy wyższe ryzyko zawału serca niż reszta populacji (Shutterstock)

W Polsce od początku prowadzenia badań diagnostycznych w 1985 roku do końca 2014 roku zarejestrowano dokładnie 18 646 osób, a na świecie może być zarażonych od 35 do 40 mln ludzi.

Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu dużej, wieloośrodkowej klinicznej kohorty osób zakażonych HIV otrzymujących leczenie w jednym z pięciu miejsc uczestniczących badaniu w całym kraju. Naukowcy przeanalizowali dane od około 20 000 osób zakażonych HIV. Porównano ryzyko zawału serca na podstawie danych z populacji ogólnej do rzeczywistego ryzyka zawałów serca obserwowanego w tej grupie.

"W badanej grupie występuje przewlekłe zapalenie i replikacja wirusa, nawet u osób, których badania krwi nie wykazują żadnych objawów wirusa" - Feinstein powiedział. To dlatego, że wirus wciąż czai się w tkankach organizmu, tworząc stan zapalny, który powoduje gromadzenie się płytek miażdżycowych i może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Nagromadzenie płytek pojawia się na 10 do 15 lat wcześniej u pacjentów zakażonych wirusem HIV niż w populacji niezakażonej.

ZOBACZ TAKŻE:

"To jest ten stan zapalny, który zdaje się prowadzić to przyspieszonego starzenia i większego ryzyka chorób serca, które są coraz bardziej powszechne u pacjentów zakażonych wirusem HIV, którzy żyją dłużej" - powiedział Feinstein.

"Pomimo tych różnic, okazało się, że uzyskane wyniki ryzyka w populacji ogólnej - choć nie tak dokładne, jak byśmy chcieli - są nadal przydatne w ocenie ryzyka w populacji HIV" - powiedział dr Heidi Crane, profesor medycyny na Uniwersytecie Washington. "Potrzebne są dalsze badania w celu opracowania lepszych sposobów oceny ryzyka u pacjentów z HIV".

Feinstein i współpracownicy mają nadzieję na współpracę z dużą wieloośrodkową kohortą HIV do opracowania nowego algorytmu. Próbowali zrobić to w tym badaniu, ale grupa 20 000 pacjentów nie była wystarczająca dla dokładnych prognoz. Obecne narzędzia do przewidywania ryzyka zawału serca w populacji ogólnej oparte są na ponad 200 000 pacjentów.

"Niezależnie od wieku, płci czy rasy, ryzyko jest wyższe u osób z HIV" – powiedział Feinstein. Wśród grup zakażonych HIV, badania wykazały, że obecne narzędzia prognostyczne były najmniej dokładne wśród afroamerykańskich kobiet i mężczyzn oraz najskuteczniejsze dla mężczyzn rasy białej.

Nowe badania opierają się na wcześniejszych badaniach Feinsteina, opublikowanych w listopadzie 2016 roku, według których osoby z HIV miał więcej blizny w mięśniu sercowym po ataku serca, co wskazuje na upośledzoną zdolność regeneracji ich serca. Przyczyny tego zjawiska nie są znane, ale jest to obszar aktywnych badań Feinsteina i jego współpracowników.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze