Chorzy na raka są niedożywieni. Więźniowie jedzą lepiej

- Liść sałaty, plaster mortadeli, masło i kilka kromek chleba - tak wygląda śniadanie pacjenta chorego na raka – twierdzi Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. - Więźniowie jedzą lepiej - dodaje.

Chorzy są niedożywieni i wyniszczeni

Dr Stanisław Kłęk, chirurg i prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu podkreśla, że pacjenci na oddziałach onkologicznych są niedożywieni i wyniszczeni, bo nie mają włączonej odpowiedniej diety. Sytuacja dotyczy od 10 do 70 proc. chorych, szczególnie z nowotworami głowy i szyi oraz górnego przewodu pokarmowego.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

- W Polsce nie docenia się diet, które wspomagają leczenie. Nie traktuje się żywienia jako ważnego etapu w terapii. Nawet na studiach medycznych niewiele mówi się na ten temat - zaznacza specjalista. Dr Kłęk podkreśla, że sukces leczenia zależy właśnie od odpowiedniej diety, która poprawia i uzupełnia leczenie.

- Jeśli pacjent odżywia się prawidłowo, lepsze są rokowania w leczeniu i dłużej żyją po zakończeniu terapii. Chory niedożywiony gorzej znosi chemię i radioterapię. Leczenie jest mniej skuteczne, a czasami nawet terapię się przerywa - tłumaczy medyk. Z przeprowadzonych w USA badań wynika, że niedożywieni chorzy o 6 dni dłużej leżą w szpitalu, a ich leczenie jest dwukrotnie droższe.

Zdaniem Danuty Gajewskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki, konsultacje dietetyczne powinien mieć zarówno pacjent w trakcie leczenia onkologicznego, jak i w okresie remisji choroby. Pod opieką dietetyka powinien pozostawać także w ramach profilaktyki. - Problem ten dotyczy nie tylko pacjentów onkologicznych, ale także diabetologicznych, nefrologicznych, kardiologicznych i wielu innych – wyjaśnia Danuta Gajewska.

Pacjenci onkologiczni karmieni są w różny sposób, zależnie od zaawansowania choroby. W sposób doustny, do diety włącza się także specjalne preparaty odżywcze oraz za pomocą zgłębnika i dożylnie.

Śniadanie, obiad, kolacja za 6 zł

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Specjaliści są zgodni. Według nich wpływ na sytuację ma wiele czynników. - Szpitale mają śmiesznie niską stawkę dzienną na żywienie. Niestety, jeśli na czymś placówki medyczne mogą oszczędzić, to właśnie na tym – podkreśla Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dzienna stawka wynosi 6,55 zł. Jadłospis jest ustalany na siedem dni. Przygotowana jest dieta lekkostrawna oraz dla osób ze schorzeniami laryngologicznymi. Marta Jach, kierownik kuchni szpitala tłumaczy, że w porównaniu z innymi szpitalami nie jest to zbyt niska kwota, gdyż w innych placówkach wynosi nawet 5 zł.

Dietetycy poszukiwani

Dużym problemem jest brak dietetyków, którzy profesjonalnie mogliby się zająć chorymi. - A jeśli pracują w szpitalach, to nikt się z nimi nie liczy. Mają związane ręce. Znają dzienną stawkę żywieniową, w której muszą się zmieścić - tłumaczy Chrostowski.

Dietetyków brakuje także w lubelskim COZL. - Nie ma ich na oddziałach, nikt nie ustala pacjentom indywidualnych diet ani nie rozpisuje jadłospisów chorym po wyjściu ze szpitala. Przyznaję, że to bardzo ważne, dietetycy są potrzebni - zaznacza kierownik kuchni. Jach zdradza, że kadra medyczna szpitala powiększy się o specjalistów od żywienia, gdy zostanie skończona budowa gmachu kliniki. Na razie trudno ocenić kiedy.

Danuta Gajewska, prezes PTD wyjaśnia, że dietetycy znaleźliby zatrudnienie, gdyby nie brak systemowych rozwiązań. - Dietetyków nie brakuje, są kształceni są na poziomie licencjata i magistra od wielu lat, ale brakuje systemowych rozwiązań, które umożliwiłyby ich zatrudnianie. Brakuje także rozwiązań, które pozwoliłyby na uzyskanie specjalizacji dietetyka onkologicznego . Żywienie w onkologii, to problem znany od dawna i nadal nierozwiązany - tłumaczy.

Dlatego w Polsce szpitali, w których pracują zespoły żywieniowe, jest niewiele. Co więcej, tylko w nielicznych placówkach dietetycy pracują na etatach. Nie ma także żadnych statystyk dotyczących dietetyków zatrudnionych w sektorze prywatnym.

Raka trzeba zagłodzić?

Wpływ na sytuację ma także błędne myślenie pacjentów. Nie są świadomi, jak ważna jest dieta. Wierzą w koncepcję, że raka trzeba zagłodzić. - Powszechnie sądzą, że tym sposobem pokonają chorobę. I takie informacje na oddziałach wzajemnie sobie przekazują. Tymczasem niedożywieni pacjenci są bardziej osłabieni i trudniej się ich leczy. Nie ułatwia to walki z rakiem - podkreśla Chrostowski.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 8 miesięcy temu

Onkologia

Komentarze (20)
~tami
~tami 8 miesięcy temu

Przepracowałam w zawodzie dietetyka 15 lat w dużym szpitalu na Dolnym Śląsku. Pewnego dnia Pan Kadrowiec wezwał nas do siebie( ja i 9 moich koleżanek po fachu) i oświadczył nam, ze szpital zaoszczędzi na naszym zwolnieniu, posiłki będą wydawać salowe, a co można jeść a czego nie wolno, to każdy wie i nie trzeba do tego dietetyka. Już nie pracuję w zawodzie.

Odpowiedz
~asia
~asia 8 miesięcy temu

podczas mojego pobytu w szpitalu ponad tydzień (10 dni ) schudłam 2 kg. Nie mogłam przełknąć tych zupek które smakowały jak pomyje. Gdyby nie rodzina to umarłabym z głodu. Jedyne co jadłam to szpitalne śniadanie.

Odpowiedz
~spinka
~spinka 8 miesięcy temu

Szpital wojskowy w Bydgoszczy: pacjent z paralizem po operacji mozgu - usuniecie guza. Obiad: ziemniaki z jakims nednym sosem-woa, trzy kawalki miesa twardego jak kauczuk. Noz nie dawal rady. Chory tez nie mogl jesc, bo do podniebienia mial przyklejony obiad z poprzedniego dnia poniewaz mial problem z zuciem i przelykaniem. Ordynator wraz z dyrektorem powinni sami to zrec co dziennie.

Odpowiedz
~Mmm
~Mmm 8 miesięcy temu

dieta tak, ale ketogenna, tak aby nie dostarczać komórkom nowotworowym glukozy. Jak wiadomo te komórki zużywają przynajmniej 3 razy więcej glukozy aniżeli zdrowe komórki. A dieta ketogenna wyklucza całkowicie cukry i węglowodany, przez co organizm bierze energię przy przemianie tłuszczów. Proste i skuteczne.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...