Trwa ładowanie...

Chroni przed demencją i nowotworami. W nadmiarze może szkodzić sercu i karmić raka

 Karolina Rozmus
07.03.2023 07:44
Przy suplementacji kwasu foliowego warto zachować ostrożność
Przy suplementacji kwasu foliowego warto zachować ostrożność (Getty Images)

Niepozorna witamina B11 ma ogromne znaczenie dla organizmu i to nie tylko dla przyszłych matek. Jej niedobór może zwiększać ryzyko nowotworów, anemii, niepłodności, a nawet demencji. Jest jeden haczyk: nadmierna suplementacja może być równie niebezpieczna.

spis treści

1. Witamina życia. Chroni już od poczęcia

Kwas foliowy zwany też witaminą B9 czy B11 to rozpuszczalna w wodzie witamina, której źródłem są owoce czy warzywa liściaste, a także podroby. Jego syntetyzowana forma jest jednak także obecna w szeregu produktów dostępnych na sklepowych półkach – folianami wzbogacane są m.in. płatki śniadaniowe czy mąka.

Choć jej niedobór w powszechnym przekonaniu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu, to w rzeczywistości witamina ta jest kluczowa dla całego organizmu. Bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, konwersji homocysteiny do metioniny, podziale komórkowym.

Zobacz film: "Witamina C i kwas foliowy w trosce o naszą odporność"
Nadmierna suplementacja może prowadzić do zawału mięśnia sercowego
Nadmierna suplementacja może prowadzić do zawału mięśnia sercowego (Getty Images)

Ponieważ jest kluczowa dla wielu procesów metabolicznych, to jej niedobór jest groźny. Może prowadzić m.in. do:

  • anemii megaloblastycznej,
  • większego ryzyka chorób serca,
  • problemów z układem pokarmowym,
  • niepłodności,
  • szybszego rozwoju zaburzeń poznawczych,
  • rozwoju niektórych nowotworów.

Badania wskazują, że zbyt mała podaż witaminy B9 to większe ryzyko raka macicy i sutka, ale też coraz bardziej powszechnego raka jelita grubego.

2. Zbadaj, zanim zaczniesz suplementować

W przypadku suplementacji kwasu foliowego mówi się, że dobowa dawka powinna wynosić 400 mikrogramów. Jedyną grupą osób, u których może zachodzić potrzeba zastosowania dawek wyższyc,h to ciężarne, zwłaszcza te, które wcześniej urodziły już dziecko z wadą wrodzoną.

Ale uwaga! Niektóre badania wskazują, że nadmierna suplementacja i przyjmowanie kwasu foliowego w nadmiarze wraz z pożywieniem może zwiększać ryzyko raka sutka, krtani, okrężnicy czy prostaty.

Jak informuje Centers for Disease Control and Prevention (CDC), w jednym z badań naukowcy chcieli sprawdzić, czy suplementacja w dawce 100 mikrogramów kwasu foliowego dziennie może chronić przed gruczolakiem jelita grubego. Analiza wykazała, że jest zupełnie odwrotnie – "osoby przyjmujące suplementy kwasu foliowego miały zwiększone ryzyko rozwoju trzech lub więcej dodatkowych gruczolaków po sześciu latach obserwacji".

Choć duże metaanalizy nie potwierdziły jednoznacznego związku pomiędzy kwasem foliowym a większym ryzykiem raka, to warto zachować ostrożność. Istnieją bowiem badania, które powiązały nadmierną suplementację witaminy z rakiem płuc czy prostaty, a także chorobami serca.

Na to szczególnie powinny uważać pacjenci kardiologiczni. Jedno z badań sugeruje, że suplementacja dawkami od 800 mikrogramów może u nich zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze