Przejdź na WP

Ciężarki do ćwiczeń - jak wygląda trening, zalety, rodzaje

Ciężarki do ćwiczeń, czyli hantle, to urządzenia treningowe służące głównie do kształtowania górnych części ciała, choć przy ich użyciu można także rzeźbić brzuch i nogi. W zasadzie nie istnieją żadne przeciwwskazania do treningu z ciężarkami, gdyż pozwalają one na regulowanie intensywności treningu – w zależności od stopnia zaawansowania można zmieniać ciężar hantli – od 0,5 kg do 50 kg. Ciężarki do ćwiczeńń mogą być chromowane, żeliwne, ogumowane, pokryte winylem lub neoprenem.

Zobacz film: "#dziejesiewsporcie: 50 kg na sztandze. Prawie tyle, ile waży Radwańska. Dała radę?"

spis treści

1. Ciężarki do ćwiczeń - jak wygląda trening?

Ćwiczenia z ciężarkami polegają na energicznych wymachach obciążeniem w jednej płaszczyźnie – pionowej lub poziomej. Wymachy te angażują do pracy mięśnie stabilizujące, dzięki czemu możliwe jest zachowanie prawidłowej postawy ciała. Trening z hantlami kulistymi dodatkowo wpływa na budowanie gorsetu mięśniowego kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Jest doskonałą alternatywą dla monotonnego treningu siłowego.

Ćwiczenia z ciężarkami skupiają się na kształtowaniu mięśni ramion i barków, jednakże w czasie ich wykonywania pracują także mięśnie brzucha i pleców. Dzięki nim można trenować także mięśnie nóg. Wystarczy w pozycji siedzącej położyć na stopie niewielki ciężarek do ćwiczeń i delikatnie unosić ją do góry. Ćwiczenie można wykonywać na zmianę – raz lewą, a raz prawą nogą, ale można także położyć jeden ciężarek do ćwiczeń na obu stopach i równocześnie je podnosić.

2. Ciężarki do ćwiczeń - zalety

Ćwiczenia hantlami mają wiele zalet. Są przydatne na każdym etapie treningu i odpowiednie dla osób o różnej kondycji fizycznej. Można je włączyć niemal do ćwiczeń kształtujących odmienne partie ciała. Ćwiczenia z ciężarkami mają następujące zalety:

Ćwiczenia z hantlami
Ćwiczenia z hantlami

Hantle są dodatkiem do ćwiczeń, wspomagają wzmacnianie mięśni wybranych partii ciała.

zobacz galerię
 • umożliwiają wzmocnienie i wysmuklenie ramion;
 • przyczyniają się przyrostu masy mięśniowej, szczególnie jeśli chodzi o biceps i triceps;
 • zwiększają siłę ramion;
 • modelują sylwetkę;
 • poprawiają ogólną kondycję fizyczną;
 • ujędrniają biust i poprawiają postawę ciała dzięki pracy mięśni szkieletowych odpowiadających za poprawną sylwetkę;
 • umożliwiają stopniowanie wysiłku;
 • pozwalają na zróżnicowanie ćwiczeń.

Ćwiczenia z ciężarkami o niższej wadze, wielokrotnie powtarzane, umożliwiają spalanie tłuszczu, a ćwiczenia z dużym obciążeniem przyspieszają przyrost mięśni.

3. Ciężarki do ćwiczeń - rodzaje

Sprzęt do ćwiczeń, jakim są hantle, pozwala na trening siłowy nie tylko na siłowni, ale także w warunkach domowych. Istnieje kilka rodzajów ciężąrków do ćwiczeń, które pozwalają na wykonywanie różnego typu ćwiczeń i intensyfikowania treningu. Oto one:

 • ciężarki do ćwiczeń żeliwne – składają się z krótkiej metalowej rurki i żeliwnych, okrągłych odważników, które można nakładać lub zdejmować, by zwiększyć ich ciężar;
 • ciężarki do ćwiczeń chromowane – są podobne do hantli żeliwnych, a różnicą jest jedynie rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane;
 • ciężarki do ćwiczeń winylowe – różnokolorowe ciężarki do ćwiczeń używane najczęściej przez kobiety podczas ćwiczeń lub aerobiku; są to przeważnie lekkie ciężarki do ćwiczeń, które można zakupić w przedziale wagowym 0,5-5 kg;

Zobacz także:

 • sztangielka z obciążnikami – mała sztanga z regulowanym obciążeniem;
 • hantle betonowe pokryte winylem;
 • ciężarki do ćwiczeń kuliste – coraz popularniejsze stają się ciężarki do ćwiczeń w kształcie zbliżonym do tradycyjnego czajnika lub kuli z uchwytem (kettlebell); środek ciężkości hantli kulistych znajduje się poniżej uchwytu, co umożliwia przeprowadzenie bardzo skutecznego treningu polegającego na wymachach i szybkich skrętach tułowia, który angażuje różne partie mięśni.

Ćwiczenia z hantlami są niezwykle proste i mogą je wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W zasadzie nie istnieją żadne przeciwskazania do tego rodzaju treningu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy