Ciężki trening poprawia pamięć

Aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie, sprawność oraz pracę mózgu. Dotychczas podkreślano rolę ćwiczeń aerobowych dla poprawy kondycji umysłowej. Najnowsze badania pokazują, że trening z obciążeniem również przynosi pozytywne rezultaty. Ćwicząc z ciężarami, możemy polepszyć pamięć długotrwałą.

Aktywność fizyczna dobra na pamięć

Ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie, jazda na rowerze czy bieganie, usprawniają pracę mózgu, ponieważ dotleniają cały organizm. Poprawiają naszą koncentrację, pamięć, kreatywność, zdolność do uczenia się.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Nowe amerykańskie badania skupiły się na innym rodzaju aktywności fizycznej – ćwiczeniach siłowych. Eksperyment dowiódł, że nawet krótkie, ale intensywne treningi z ciężarami, mogą wpłynąć na pamięć epizodyczną, będącą częścią pamięci długotrwałej. Pamięć epizodyczna przechowuje informacje o zdarzeniach mających swoją lokalizację przestrzenną i czasową oraz relacje pomiędzy nimi.

Przebieg eksperymentu

Jak wyglądał eksperyment? Badacze przed treningiem pokazali uczestnikom testu obrazy. Następnie część osób została poproszona o wykonanie treningu siłowego. Po dwóch dniach cała grupa wróciła. Uczestnicy, którzy wykonali ćwiczenia, byli w stanie przypomnieć sobie ok. 60% zdjęć, a niećwiczący – 50%. Test został przeprowadzony na grupie osób w wieku 20–25 lat.

Naukowcy przypuszczają, że pamięć poprawia się dzięki hormonom stresu, które wydzielają się w organizmie po ciężkim treningu. Badanie pokazało, że nie potrzeba długotrwałych treningów, aby pobudzić mózg do pracy. Nie lubisz trenować z ciężarami a chcesz poprawić swoją pamięć? Uczeni uważają, że podobne efekty daje wykonywanie przysiadów czy pompek.

Amerykańscy naukowcy zamierzają kontynuować eksperymenty. Chcą się dowiedzieć, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na inne rodzaje pamięci. Analizie poddadzą również osoby starsze oraz te z zaburzeniami pamięci.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Kulturystyka

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kulturystyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Kulturystyka
Kulturystyka

Akop Szostak - początek kariery, walki w MMA, koniec kariery

i na co mogą jeszcze liczyć jego fani? Droga, jaką przebył Akop Szostak do sławy, nie była prosta. Zainteresowanie kulturystyką nie pojawiło się od razu. Początkowo Akop (...) Akop Szostak wybrał tę pierwszą drogę. Ponadto należy o...

Kulturystyka

Orbitrek - zalety, jak ćwiczyć

Orbitrek - zalety, jak ćwiczyć

Orbitrek to urządzenie do ćwiczeń, zwane również rowerem eliptycznym, trenażerem eliptycznym lub cross-trainerem. Orbitreki dzieli się przedewszystkim na orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne. Orbitreki magnetyczne doskonale nadają się do wykonywania...

Kulturystyka

Trening holistyczny - zasady, fazy treningu, efekty

Trening holistyczny to metoda treningu siłowego dla osób nieco bardziej zaawansowanych w ćwiczeniach. Trening holistyczny jest bardzo skuteczną metodą zarówno wtedy, gdy chcemy zbudować masę mięśniową, jak i wtedy, gdy chcemy zredukować ilość tkanki tłuszczowej...

Kulturystyka

Atlas do ćwiczeń siłowych

Atlas do ćwiczeń siłowych

Atlas do ćwiczeń w domu zyskuje coraz większą popularność. Dzięki temu bezpiecznemu i wielofunkcyjnemu urządzeniu można przeprowadzić profesjonalny trening we własnej domowej siłowni. Istnieją różne rodzaje atlasu, przeznaczone tylko do treningu domowego....