Trwa ładowanie...

CK-MB mass – wskazania, przebieg, normy, interpretacja

CK-MB mass jest badaniem, które jest wykonywane zazwyczaj, gdy chcemy zdiagnozować zawał serca. Stężenie CK-MB mass wzrasta między 4 a 12 godziną po zwale. Ponadto CK-MB mass jest również wykorzystywany w diagnostyce zapalenie mięśnia sercowego.

Zobacz film: "Kobiety mają mniejsze szanse przeżyć zawał!"

spis treści

1. CK-MB mass - charakterystyka

CK-MB mass jest to izoenzym kinazy kreatynowej, który ujawnia cechy szczególnie związane z mięśniem sercowym, co sprawia, że może być on wykorzystywany w diagnozowaniu zawału serca.

CK-MB mass to inaczej enzym, znajdujący się we wnętrzu komórek mięśnia sercowego oraz w mięśniach szkieletowych i mózgu. Gdy dojdzie do uszkodzenia tych komórek, CK-MB mass wydostaje się na zewnątrz i trafia do krwiobiegu. Dzięki temu możemy stwierdzić zwiększony poziom CK-MB mass w badaniu krwi.

2. CK-MB mass - wskazania

CK-MB mass to jedno z badań zlecanych przez lekarza w celu zdiagnozowania świeżego zawału serca. Jednak badanie CK-MB mass powinno zostać również wykonane w sytuacji, gdy lekarz podejrzewa zapalenie mięśnia sercowego. CK-MB mass jest również wykorzystywany do kontroli ostrej niewydolności serca. Badanie poziomu CK-MB mass umożliwia również lekarzowi ocenę przebiegu różnych zabiegów wykonywanych na sercu. Należą do nich angioplastyka wieńcowa oraz ablacja.

Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać
Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać [9 zdjęć]

W przypadku zawału serca u mężczyzn pojawia się charakterystyczny ból zamostkowy. U kobiet objawy są...

zobacz galerię

3. CK-MB mass - przygotowanie

CK-MB mass to badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Warto jednak przed badaniem CK-MB mass być na czczo, co oznacza, że nie należy jeść na 8 godzin przed badaniem. Przed wykonaniem badania CK-MB mass należy poinformować lekarza o lekach, które się przyjmuje, ponieważ mogą one wpływać na wynik badania.

4. CK-MB mass - przebieg

CK-MB mass jest oznaczany w próbce krwi, pobieranej zazwyczaj z żyły łokciowej, które są najlepiej widoczne. Pobrana próbka jest przesyłana do analizy do laboratorium.

5. CK-MB mass - normy

CK-MB mass ma różne normy. Normy CK-MB mass są uzależnione od płci człowieka, dlatego prawidłowe wartości stężenia CK-MB mass wynoszą:

  • dla kobiet: poniżej 4 μg/l;
  • dla mężczyzn: poniżej 5 μg/l.

Wysokość norm CK-MB mass zależy również w pewnym stopniu od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie CK-MB mass. Dlatego interpretacja wyników CK-MB mass powinna zostać przeanalizowana na podstawie norm przedstawionych na wyniku z laboratorium.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

6. CK-MB mass - interpretacja

CK-MB mass powinno być zawsze interpretowane na podstawie wartości referencyjnych przedstawionych na wyniku przez lekarza kierującego na badanie. Jeżeli na wyniku zobaczymy wzrost stężenia CK-MB mass, co oznacza, że u kobiet CK-MB mass przekracza poziom 4 μg/l, a u mężczyzn 5 μg/l może to wskazywać na różne schorzenia. Podwyższenie CK-MB mass sugeruje głównie zawał serca, jednak może to świadczyć również o innych zaburzeniach, jak np. częstoskurczach komorowych, zapaleniu mięśnia sercowego oraz ostrej niewydolności serca. Podwyższenie poziomu CK-MB mass wynika również z przyjmowania leków kardiotoksycznych, urazów i stanów po zabiegach serca. Jeżeli poziom CK-MB mass przekracza normę, może się to wiązać również z zatorowością płucną, niedoczynnością tarczycy oraz przewlekłą chorobą nerek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.